oat6 TANTE LEEN w. f. schoevaart: waardering doet mij goed BEZOEKT NIEUWENDIJK 103, TEL. 242593 Jongeren onder u zegt de naam Schoevaart misschien niet zo veel maar bij de ouderen is deze zeker niet onbekend. Meer nog, Schoe vaart is een van die namen, welke niet weg te denken zijn in de Ajax-geschiedenis. Ajax bestond nauwelijks vier jaar of er meldde zich reeds een Schoevaart als lid aan. Het was de latere president, Frans, die van 1925 tot 1932 de voorzittershamer hanteerde; ook diens broer Jan, was geen onbekende in de Ajax-kringen en op dit ogenblik bekleedt wederom een Schoevaart een belangrijke maar vooral tijdrovende functie in de cluborganisatie; W(illem). F(rans) Schoevaart, sedert 19 september 1930 lid van Ajax, jarenlang be drijvig op de grasmat, nu meer dan aktief als zeer ijverig secretaris van de keuzecommissie voor het amateurvoetbal. In 1964 nam hij deze functie over van Wim Bruynesteijn na vanaf 1951 in de elf tal lencommissie te hebben gezeten. Bovendien is hij eveneens lid van de Ledenraad en vierde hij onlangs zijn 40-jarig lidmaatschap van de club waaraan hij onverbrekelijk verbonden is. In zijn woning aan de Reguliersgracht in Amsterdam had ik met Wim Schoevaart een gesprek, niet alleen over het succesvolle en al veel-besproken roemrijke Ajax-verleden, maar meer nog over het heden en de toekomst van de club. ,,Tja, je ontkomt er eigenlijk niet aan. Het ging eigenlijk van vader op zoon. Hij was voorzitter Ajax en ik ging al als kleine jongen kijken. Als je dan een beetje leuk kunt voetballen probeer je auto matisch lid van de club van je Pa te worden. En dat was dan toe vallig Ajax. In die tijd moest je twaalf jaar zijn om lid te kunnen worden. Dat gebeurde op 19 september 1930. Ik vergeet het nooit. Mijn eerste wedstrijd in de C-adspirantjes ging tegen ADW. We wonnen met 40 en ik maakte drie doelpunten. Mijn plaats was altijd in de voorhoede. Veelal midvoor. Zo gek ver heb ik het niet geschopt. Ajax 2 is het hoogste elftal geweest. Dat kwam hoofd zakelijk, zei men, omdat ik niet hard genoeg was. Maar ja, dat lag nu eenmaal in mijn spel. Vaak heeft men tegen mij gezegd dat, als ik wat harder was geweest, ik het eerste elftal zou hebben bereikt. Het was in die tijd nog geen strijd van leven of dood. Daarbij hield en houd ik nog niet van hard spel. Van technische vernuftig- heidjes geniet ik veel meer. En verder, tja, het was een mooie tijd. Ook nu ik er op terug kijk. Als je veertig jaar lid van een vereni ging bent moet je je zelf toch al zo'n beetje tot de wat oudere leden gaan rekenen. En voor die mensen is het tegenwoordig nog wel eens moeilijk om nét zo voor Ajax te zijn als in „hun tijd". Het is allemaal zó zakelijk geworden, dat men soms wel eens de indruk krijgt, niet meer mee te tellen. Niets is natuurlijk minder waar. Maar misschien krijgt men toch niet die aandacht, welke men graag zou willen. Maar ja, het is allemaal anders geworden. Tegenwoordig blijf je niet zo lang aan een club hangen, zoals de mensen dat vroeger deden. De omstandigheden hebben zich gewijzigd. Er zijn naast voetbalverenigingen nog zoveel andere mogelijkheden. Iemand gaat niet meer zo gauw al zijn vrije tijd voor een club op offeren. Ik dacht dat Ajax in de toekomst daar toch wel rekening mee moet gaan houden. Functie Wanneer je zo eens in de Ajax historie leest, dan is het opvallend dat veel spelers van Ajax, nadat hun aktieve loopbaan op de gras mat teneinde was, veelal wel bereid waren om een of andere functie in de club te aanvaarden. Ook dat is tegenwoordig anders. Vaak hebben wij de grootste moeite om een leider te vinden voor, bij voorbeeld, het A-3 junioresteam. Nu is het niet zo dat iedereen ook daarvoor geschikt is. Het is niet zo van even met die jongens een wedstrijd afwerken en dan weer gauw naar huis. Je moet een elftal echt kunnen begeleiden. De leider moet ook in staat zijn goede aanwijzingen te geven en wel op zo'n manier, dat de jongens het ook accepteren. Daarom is het van groot belang dat voorheen- aktieve voetballers zo'n elftal gaan leiden. Het behoeft niet eens iemand te zijn, die tot de top is doorgedrongen. Als hij maar echt verstand van voetballen heeft, de taktiek met de spelers kan be spreken enz. Zulke mensen zijn echt niet makkelijk te vinden. Voor wat de amateurcommissie betreft doen we alles met z'n vijven t.w. dé heren van Dijk, Been, Fisher en Heisterkamp en ik dan, met verder intensieve medewerking van trainer Henk Buskermolen. We zorgen voor alles wat maar met het amateurvoetbal te maken heeft. En dat is niet gering. Zelf begin ik op maandag al met het opmaken van het stencil wat aan het einde van iedere week bij alle spelers in de bus valt. Op dat stencil staat het volledige programma voor zowel het betaalde- als het amateurvoetbal plus de opstellingen van alle teams vanaf 24

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1971 | | pagina 24