de schotse tour een langdurig tapotement (5 minuten is al lang!) ziet men vaak een pijnvermindering, een soort afstomping. Het effekt van de ta potement is een flinke doorbloeding van het weefsel. Intermitterende drukken. Dit doet men door beide handen met de duimen vlak bij elkaar, op of om het weefsel te leggen, om dan een korte stevige druk te geven op het onder liggende weefsel. De handen moeten zo goed mogelijk om het te behandelen li chaamsdeel aansluiten. Het doel van de in termitterende drukkingen is: ontwatering van het weefsel, pijnvermindering en ont spanning. Men past deze therapie toe bij zwellingen van b.v. dijbeen en knie, enkel en onderbeen. Vaak ook als inleiding van een massage. Het moet dan een ontspanning geven. De sportman/vrouw kan dan aan de hand van de masseur wennen om zo doende spanningen te voorkomen. Men denkt vaak dat men door te masseren vocht uit een gewricht kan halen, doch dat is niet waar! Als men het gewricht gaat masseren, dan prikkelt men dit en als re actie hierop ziet men vaak de zwelling er ger worden. Schudden, vooral bij gespannen spieren, met name de arm en de beenspieren. Dit kan direkt en indirekt gedaan worden. Di- rekt door met de handen de spieren te om vatten en zo dan het ontspannen neerge legde been te schudden. Is het niet moge lijk omdat b.v. de spieren te hard of te pijn lijk zijn, dan legt men de sportman/vrouw op de buik en buigt zijn onderbeen. Door dan de voet te schudden krijgt men een indirekt schudden van de kuit en de andere beenspieren. Bij een gestrekt been kan men ook de bovenbeenspieren schud den. Door middel van het BEEN EN HUIDVER- SCHUIVEN kan men geblesseerde voeten en handen behandelen. Met beide handen pakt men de voet resp. de hand vast en beweegt dan de middenvoet- of handbeen tjes heen en weer. Bij zeer stugge spieren maakt men wel eens gebruik van de z.g. zuigmassage. Men zet dan een glazen .eierdopje" op de spieren die niet te ge voelig zijn. B.v. bovenbeen, lendenen enz. Door middel van zuigende bewegingen, die vaak zeer pijnlijk zijn en soms bloeduitstor tingen achterlaten, maakt men het weefsel los. Ook wordt wel gebruik gemaakt van de me thode van Helfrich, de z.g. borstelmassage. Door middel van een borstel of ruige hand schoen wrijft men flink over de huid. Het resultaat is evenals bij de zuigmassage een flinke hyperaemie (doorbloeding). De reactie van de massage wordt door ve len op diverse verschillende wijzen ver klaard. Men kan resumerend alle theorieën onderbrengen in 3 groepen, t.w.: Mechani sche verklarin, zoals bevordering van de bloedcirculatie, het opwekken van warmte (kan ook door reflexwerking verklaard wor den), het ontwateren van de spieren. Vaak moeten mensen die gemasseerd worden naar het toilet. Reflectoire werking. Na een pijnloze rustige massage krijgt men een ontspanning van de spieren. Door het opengaan van de bloed vaten krijgt men een betere doorbloeding van het weefsel. Chemische werking. Er kunnen tijdens het masseren allerlei stoffen vrij komen, zoals Histamine en Acetylcholine e.d. Door deze stoffen krijgt men in het lichaam allerlei reacties, zoals vaatverwijding en vernau wing. Ook de psychische kant van de massage is uiterst belangrijk, vooral voor sportmensen die voor een wedstrijd erg nerveus en ge spannen zijn. Dit was dan in een kort bestek iets over massagehandgrepen, uitvoering ent reactie. Doch het ECHTE masseren leert men pas in de praktijk. SALO MULLER ALSNOG Clubblad-medewerker J. H. H(elman) schreef voor het vorig Ajax- nieuws onderstaand stukje: Schotland en zeer zeker het noordelijk deel, de Schotse hoog landen, is rijk aan natuurschoon. Overstelpend zijn de indrukken, die men in dit imponerende land opdoet. Bergen, heuvels, val leien, beken, meren en kastelen. Ogen tekort om dit bont ge varieerde geheel in zich op te nemen. Het is in één woord: fascinerend. Schotland is ook een land van ruimte. Hier geen problemen van ruimtelijke ordening, zoals in de overbevolkte industriecentra van West-Europa. De route vanuit Noord-Engeland is al een belevenis op'Zichzelf. Enige kilometers voorbij Berwick-upon-Tweed passeert men de Schotse grens. Een simpel bord langs de weg geeft aan dat u in het land van de „bonnie Scottie" bent. Dan begint een ge weldige tocht langs de Schotse oostkust, met rechts van u de eindeloze zee en links het imposante Schotse heuvelland. In tegenstelling tot Glasgow is het door hoge heuvels omgeven Edinburgh, gelegen aan de Firth of Forthbaai, een bijzonder fraaie stad met veel monumenten en standbeelden. Naar Schot land gaan en Edinburgh niet bezoeken is een ondenkbare zaak, zoals diverse Schotten mij verzekerden. De komst van een aantal Ajacieden in Edinburgh, gaand naar het in het hart van de stad gelegen Old Waverley Hotel, gaat niet onopgemerkt voorbij. Voorbijgangers op de brede boulevard bekijken aandachtig de met Ajax-vaarrtjes versierde auto's. Met de bell-boy, een wat schriele jongen met rood haar, zijn we al heel gauw goede maatjes. Een Ajax-speldje en een Ajax-foto doen wonderen. In de lift spreekt hij vol bewondering over ,,Ejeks", dat hij de beste kansen geeft tegen Celtic; de aap komt uit de mouw: hij is een fervent Glasgow Rangers-aan- hanger. In Edinburgh hebben wij trouwens weinig Celtic-sup porters ontmoet. De Schotse pers raakte enige dagen vóór het grote treffen in het Hampdenpark, niet uitgeschreven over Ajax. Hieronder volgt een citaat uit het Schotse dagblad „Evening Citizen". „They have two of the sharpest chance-takers in Europe in Johan Cruyff and Piet Keizer. This pair can make scoring space in crowded situations. When they've got some room, they can be deadly on the break and they seldom miss." Met Athletico Madrid voor ogen, kan ik alleen nog maar de hoop uitspreken, dat wij in mei op Engelse toer kunnen gaan J. H. H. Helaas, door gebrek aan plaatsruimte, moest zijn bijdrage blijven liggen. Hoewel dus alweer van enige tijd geleden, vonden wij het artikel toch aardig en goed genoeg om het alsnog te plaatsen, ook al omdat de uiteindelijk uitgesproken wens, dat wij op Engelse toer zouden gaan thans vervuld wordt. Wat ons betreft geven J. H. H. ons t.z.t. een schriftuur: DE LONDON TOER mét zegepraal. En de Wereld Cup Zouden we dat wel doen? Voor ons hoeft het nietAls we zojuist in de persberichten iets beluisteren over een ChileensArgentijns treffen: om het Zuid-Amerikaanse kampioenschap: één dode en gewonden 16

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1971 | | pagina 16