massage II AP Q De massage is een zeer moeilijk onderdeel van de verzorging en de behandeling van sportmensen. Het zou hier dan ook te ver voeren om precies aan te geven van wie de handgrepen zijn en hoe deze precies moe ten worden uitgevoerd. Ook is de verkla ring ervan zeer beknopt gehouden. Eén van mijn leermeesters, de chirurg Dr. Tetzner, heeft altijd gezegd: ,,Het geeft niet zozeer welke massagehandgrepen je ge bruikt, maar het gaat om de wijze waarop je ze uitvoert". Er zijn n.l. zeer veel ver schillende handgrepen, doch in de sport massage worden ze lang niet allemaal ge bruikt. Wel echter de EFFLEURAGES, dat zijn de strijkingen. Ze worden toegepast op bijna alle lichaamsdelen, als inleidingsmas sage, als zelfstandige therapie bij pijnlijke spieren, of aan het einde van de massage behandeling. Wrijvingen, dat is een wat intensievere vorm van de effleurage. Deze handgrepen dienen voornamelijk ter ontspanning, voor het leegstrijken van het weefsel bij en na zware inspanningen, na een langdurig ver band e.d. Men moet hier echter denken aan de haargroei van de sportman/sportvrouw, want juist door deze handgrepen komen de meeste puistjes voor. Knedingen (pétrissages). Ter ontspanning bij spierpijn en na kramp geeft men lang durige en rustige knedingen. Wil men ech ter een stimulerend effekt, dan moet er kort en flink gekneed worden. Massage hoeft (men denkt het maar al te vaak!) beslist geen pijn te doen. Dit geeft maar onnodige spanning en bij het masseren wil men juist ontspanning. Dat een massage wel eens pijnlijk is bij een blessure, dat is natuurlijk normaal. Kneden kan met één hand, met twee handen of met de vingers worden ge daan. Dit laatste bij de achillespees en bij de nekschouderspieren. Bij knedingen met de handen moet het weefsel goed worden omvat en het mogen geen „knijpingen" worden. Een zeer belangrijke handgreep is de FRIC TIE. Men gebruikt het voor locale spierver- hardingen, hetgeen dan een betere door bloeding van het weefsel ten gevolge heeft. Frictie past men toe met de vingertoppen, d.m.v. cirkelvormige bewegingen op de huid te maken. De Engelsman Cyriax heeft een methode beschreven waarbij men, ondanks de pijn en de „verse" blessure, diepe frictie moet toepassen op de pijnlijke plaats. In de prak tijk wordt dit in Nederland gelukkig weinig toegepast. Tapotement. Deze handgreep past men toe d.m.v. kloppen, hakken en slaan. Bij een korte therapie geeft het een stimulatie. Bij (foto's Guus de Jong) Spelmoment: PanathinaikosBode Ster Belgrado (30) Panathinaikos We gaan naar Londen 15

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1971 | | pagina 15