kroniek ajax-nieuws In de geschiedenis van de Europa Cup-wedstrijden zijn on getwijfeld bijzondere gebeurtenissen c.q. wedstrijden opgete kend, ontmoetingen van een ongemeen boeiend, resp. opvallend karakter. Welnu, daaraan zou thans kunnen worden toegevoegd: 24 maart 1971. Glasgow, Hampden Park. Tweede treffen in de kwart finale tussen Celtic en Ajax. Deze voetbal-,,slag" werd door de Schotten met 10 gewonnen. Neen, niet: voetbal-wedstrijd; we zeiden precies zoals het was: een SLAG! Van een voetbalwedstrijd was nog wel sprake in de eerste ont moeting, toen Ajax in het Olympisch Stadion met 30 zege vierde. Een goede basis voor een uiteindelijk gunstig resultaat. Jawel. Maar manager Stein van Celtic, de eens onoverwinnelijke ploeg uit Glasgow, spelend met een ongekende hardheid en eveneens niet te evenaren inzet, die mijnheer Stein dan zinde op wraak. Die Hollanders Was het eerst Feijenoord geweest dat in de laatste finale de ploeg van Hampden Park de beker voor de neus had wegge kaapt, daarna in Glasgow een revanche op 11 hield, nu was het dan Ajax, dat in Amsterdam nogeens met nadruk had be wezen dat het .Holland spreekt een woordje mee op het internationale voetbalvlak geen holle leuze is. Daar moest door mr. Stein natuurlijk wat betreft de return iets aan gedaan worden. Al zou het bloed kosten En zo kon gebeuren, dat de Schotse manager een soort zenu wenoorlog op touw zette. Meedogenloos zou zijn ploeg over Clubblad van de Amsterdamse Football-Club „Ajax" Maandblad Seizoen 1970-1971 - No. 7 Abonnement (voor niet-leden): 15,per jaar Postgiro 123977 - Gemeente Giro A 2800 Redactie M. J. W. Middendorp, J. van Praag, Cas Bollen en als vaste medewerker Tijn Middendorp Redactie-adres M. J. W. Middendorp, Zwaluwstraat 20, Badhoevedorp Administratie-adres Middenweg 401 - Amsterdam-O. Advertentie-exploitatie Gosewehr, Amstelveenseweg 1020, telefoon 794820 Kopij voor het volgend nummer moet uiterlijk 15 mei a.s. op het redactie-adres aanwezig zijn Foto omslag AjaxExcelsior Dick van Dijk in duel Ajax heen lopen. Die 30 zou ,,so-wie-so" worden uitgewist. In het verleden had Celtic dit tegen betere ploegen gepres teerd nou dan! Ajax was pas halverwege en die tweede helft zou haar noodlottig worden. Enfin, bekende uitingen van iemand die in moeilijkheden zit en er niet anders dan met dit soort bewoordingen, doorspekt van dreigementen e.d., de tegenstander tracht te intimideren. We kennen dit nog uit vroegere jaren: mr. Shankly (Liverpool), Onkel Max Merkel (Nürnberg), Gloria (Benfica) liggen nog duidelijk in de herinnering. Maar tóén kon zulk gebrul Ajax al niet verontrusten, laat staan nu Toch het dient gezegd, en we hebben het kunnen aanschou wen mr. Stein heeft wel woord gehouden. Hij heeft zijn aan gekondigde 13 spelers op-gepept en opgejut tot handelwijzen die meestal met voetbal als zodanig niets te maken hadden. Het spel van de Schotten kon slechts bewondering oogsten voor de individuele prestaties van enkelen voor de rest was het een onafgebroken rennen en beuken op de Ajax-muur, die dit alles echter op meer dan bewonderenswaardige wijze doorstond. Bij dit alles bestond het de Celtic-spelers 2 x 45 minuten onophou delijk op grove wijze te trappen en te schoppen naar alles wat tegenstander was, er kennelijk op uit zijnde zoveel mogelijk Ajax-spelers uit te schakelen. Eén groot gevecht was het! Maar, Ajax bezweek niet. Taktisch verdedigend en soms heel gevaarlijk bij tegenaanvallen, toonden Vasovic c.s. ondanks alles de sterkste te zijn. Hadden we wat meer geluk gehad: de bal van Gerrie Muhren tegen de paal, het schot van Wim Suur- bier dat afketste op het been van doelman Williams Celtic was ten aanschouwe van ruim 83.000 toeschouwers dichter bij „the blame" van een nederlaag op eigen veld, dan bij de mo gelijkheid dit team van met recht „Rood-Witte leeuwen" voor verdere deelname uit te schakelen, of tot een verlenging resp. beslissingswedstrijd te dwingen. Hoewel, met als eindresultaat hetzelfde, redden zij door de 10 zege nog enigermate het overigens wel gehavende „gezicht". Het was enorm spannend. Bob Haarms, die ook in Glasgow was:vooral of de jongens het er in deze slachtpartij zon der kleerscheuren zouden afbrengen. We zaten ook Michels soms met de handen voor de ogen. Het laatste kwartier had ik het niet meer. Ben toen stilletjes naar de kleedkamer ge gaan Een telegram van Go Ahead verzonden op 24 maart 1971 om 21.50 uur, dus met recht wel heet-van-de-naald zegt: was niet mooi stop wel hartverwarmend moedig en bewonde renswaardig, proficiat. Zo was het inderdaad. Hartelijk dank, Deventenaren. Zoals we ook onze oprechte erkentelijkheid betuigen jegens allen die in woord en geschrift bij dit Celtic-avontuur met ons medeleefden. Hulde aan (de voorbeeldige) captain Vasovic en zijn mede spelers. Veel succes zij hen toegewenst voor de ontmoetingen tegen Atletico Madrid. Dat zal andermaal een vuurproef wor den. Want de mening dat in deze fase van de EC-wedstrijden alle tegenstanders top-ploegen zijn, delen wij volledig. Als wij dan tenslotte Rinus Michels en uiteraard ons bestuur hebben gecomplimenteerd, alsook allen (we denken o.a. aan de medische staf) die het hunne bijdroegen, waarbij niet te ver geten de 5000 supporters, die gesteld tegenover meer dan 75.000 waanzinnig brullende Schotten niettemin duidelijk hoor baar hun favorieten aanmoedigden, willen wij de Hampden-Park- historie besluiten met nog vast te stellen dat scheidsrechter Lo Bello de fluit bekwaan hanteerde en door zijn optreden voor kwam dat het schots al te scheef kwam te liggen. 2

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1971 | | pagina 2