T DJ' een greep uit ons 50-jarig honkbal (2) WATERMAN .nGERRAND uweliers rondom ons eerste kampioenschap van nederland Briljant Horloges Omstreeks 1923-'24 en ook nog zeer vele jaren daarna, was het honkballen een tak van sport die men ,,er zo maar bij deed". Het was een aangenaam tijdverdrijf, nadat het voetbalseizoen bijna of geheel was afgelopen. Verreweg de meeste beoefenaars wa ren voetballers. Vandaag de dag heeft het honkbal zich dusdanig ontwikkeld, dat zij een volledige zelfstandige tak van sport is geworden. Maar terugkerende tot mijn aanhef: het honkballen stond in die dagen nog steeds op een zeer smalle basis en verbreding was dringend noodzakelijk geworden. Zelfs werd de basis nog klei ner, toen de vereniging Hercules na een kortstondig bestaan werd opgeheven. Gelukkig werd enige tijd later dit verlies gecompenseerd door het toetreden van AMVJ en onder de naam van Concordia gingen deze jongemannen aan de competitie deelnemen. Door het geven van demonstratie-wedstrijden o.a. voor de aan vang van de voetbalwedstrijd HollandBelgië, krijgt het honk bal eindelijk de aandacht van een groter publiek en weldra zijn de eerste resultaten merkbaar. Bij VVGA wordt, door het stuwende werk van de heer P. C. Besanger, een honkbalafdeling opgericht. In Haarlem gaat men zich steeds meer interesseren voor deze sport en het is de ver eniging Concordia die als eerste club in Nederland zelfs een jeugdteam op de been brengt. In 1924 verschijnt het eerste nummer van ,,Honkbalnieuws" als officieel orgaan van de NHB. Maar ook bij Ajax zit men niet stil. De honkbalzaken worden stevig aangepakt en steeds meer leden gaan er toe over deze zomersport te beoefenen. Op vaardige wijze wordt het slaghout gehanteerd en als de strijd gestreden is, staan onze mannen op de bovenste plaats. Voor de eerste maal in haar bestaan is Ajax kampioen van Ne derland. Eindstand: Ajax 8 6 0 2 12 Blauw-Wit 8 5 0 3 10 Quick 8 5 0 3 10 Haarlem 8 4 0 4 8 Concordia 8 0 0 0 0 De spelers die aan dit resultaat medewerkten waren: J. Rooden- burgt, J. Martens, W. de Bois, H. Harinck, J. Smit, G. Stam, C. Deen, A. Bogaard, A. J. de Kruijff, D. v. Gelderen, C. Geu- deker, J. Grootmeijer, J. Pelser en P. Prins. Oude Brugsteeg 2, Amsterdam Goud Tel 243109 y.. (tussen Damrak en Warmoesstraat) ^jIIVCIT INKOOP VERKOOP OCCASIONS Ook onze „reserves" willen niet onderdoen en behalen o.a. een monster-zege van maar liefst 696. Naar ik meen te weten nog steeds de hoogste score ooit in een competitiewedstrijd behaald. Bij het bladeren in wat oude gegevens, kom ik meermalen de naam tegen van J. Martens en aangezien ook hij één van de mannen is geweest van „het eerste uur", ben ik eens een praatje met hem gaan maken. „Wij beschouwden het honkballen als een prettige en nuttige afwisseling nadat het voetbalseizoen was afgelopen. Het honk- lopen was een goede oefening om fit te blijven, want bij onze voetbaltraining was het trekken van een sprintje vaste prik." Op mijn vraag met wat voor materiaal er destijds werd ge speeld, kreeg ik van Joop Martens een kernachtig antwoord: „Jullie zouden het vandaag de dag als „brandhout" aanmerken, maar wij waren blij, als er een keuze gemaakt kon worden uit vier of vijf knuppels. Ook de catcherhandschoen (deze zijn nu veel groter en zo gemaakt dat elke bal er, bij wijze van spreken: induikt) was in onze tijd „vel over been". Iedere werper gooide een harde, rechte bal en na zo'n keer of twintig kreeg de binnenkant van je hand een ander kleurtje. Als ik catcher was (door het voetbal len werd er bij ons nogal eens gewisseld) deed ik er een stuk rauw vlees of spons tussen. Honkbalschoenen waren er, als ik mij dat nog goed herinner, niet. De meesten speelden op voetbal- of gymschoenen terwijl een enkeling, en ik denk hierbij aan Ch. Geudeker, zelfs op spikes liep. Dat had hij goed bekeken, vooral als het veld een beetje nat en glad was. Het was natuurlijk wel „link", vooral bij een sliding, maar aan het schoeisel werd toen weinig aan dacht besteed. Zo was het ook met de publieke belangstelling, hoewel bij een demonstratiewedstrijd tussen Ajax en Blauw-Wit er zeker 500 toeschouwers kwamen kijken. Omdat het Ajax en Blauw-Wit waren Ik ben het met Daan Roodenburgh eens, dat wij van die Ameri kaanse scheepsbemanningen (zie vorig overzicht) veel hebben geleerd. Grappenmakers waren er ook onder, want ik ben eens uitgevangen door een verre-velder die de bal in zijn pet opving en net deed of hij dat in zijn handschoen had gedaan. Het waren, naar mijn mening, de Amerikaanse scheidsrechters die deze wedstrijden een bijzonder cachet gaven. Als je aan slag stond, riep deze, als een scheepsomroeper, hoe je er voor stond en als je het geluk had om de bal te raken, dan hoorde je wel van zo'n kerel bij het honk of je „safe" of „out" was. Vooral dat „out" klonk je wel twee, drie maal in de oren. En maar wijzen met zijn duim dat je weer kon inrukken. In de competitie kon je nog een babbeltje met de scheidsrechter gaan maken, maar met deze lui was geen enkele discussie mo gelijk." Tot slot merkt Joop Martens nog op: „Ik heb aan het beoefenen van het honkballen veel plezier beleefd. Zorg er nu voor dat ik hetzelfde mag ondervinden als ik naar jullie kom kijken." In de volgende jaren wordt met wisselend succes aan de com petitie deelgenomen, tót in 1927 ons team een geduchte verster king krijgt door het toetreden van J. v. d. Heuvel. Deze speler kan de bal enorm hard en zuiver over de plaat werpen, maar door verschillende oorzaken lukt het Ajax toch niet om kam pioen te worden. Door het vertrek naar „de Oost" van o.a. diezelfde J. v. d. Heu vel ondergaat ons team een aanmerkelijke verzwakking maar door om de woorden van Joris van den Bergh aan te halen 10

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1971 | | pagina 10