DEKO n.v. R. LOGCHIES jR N.V. AANNEMINGSMAATSCHAPPIJ Burger- en Utiliteitsbouw Verbouw en winkelbetimmeringen SCHOONMAAKBEDRIJF GLAZENWASSERIJ Palmgracht 6-16 Tel. 24 27 79 tel. 184725 - 54620 b.g.g. 123123 Sigarenmagazijn 'AJAX' Jacques Swart vergeet ajax niet Ajacieden vergeet Jacques niet Voorverkoop alle wedstrijden Pontanusstraat 54 telefoon 94 07 07 JAN EVERTSENSTRAAT 83, TEL. 123830 AMSTERDAM Rijwielhandel DAS Levering van alle bekende merken rijwielen en bromfietsen Roeterstraat 40 Tel. 52062 Financiëring in één dag gereed zonder aanbetaling van uitzondering, ditmaal een taxi mocht nemen. Nou, dat mocht dan van mij. Begrijp je Zó streng waren we. Och ja, we hadden vroeger ook enorm goede voetballers. Noem maar op: Hordijk, Brockmann, de Natris, Gupfert, v. Reenen (goaltjes- Piet), van Dort (die zei bij iedere goal die hij maakte: Voila en ga zo maar door. En wat dacht je van Wim Volkers. Die man was én een bijzonder goede voetballer én een uitstekende penning meester. Ach, het is allemaal eigenlijk teveel om op te noemen. Ajax heeft altijd én goede voetballers én goede bestuursleden en denk aan een Reynolds uit het verleden en een Rinus Michels in het heden goede oefenmeesters gehad. Functies Ja, de buitenlandse reizen. We zijn practisch overal geweest. Uniek. Ja. Ik was veel van huis. Al mijn vrije tijd was voor Ajax. Of voor de andere functies die ik had. Zo was ik bijvoorbeeld ook nog 22 jaar consul van de KNVB. Jawel, terreinen keuren. In weer en wind. Op de fiets. Moest ik bijvoorbeeld naar Badhoevedorp, naar het Lijndenterrein. Een vreselijk slecht veld. Maar dat was niet het ergste. Ik moest dan die lange, winderige Sloterweg af. Vreselijk. Maar ja, op een gegeven moment nam dat consul-zijn zoveel tijd en administratie in beslag, dat ik er mee moest stoppen. Weet je wat ze op de Rijksverzekeringsbank zeiden als ik er weer eens niet was: ,,0, die is zeker weer terreinen keuren". Zo erg was het al. Andere functies? 35 jaar zitting in de bondsvergadering van de KNVB, 4 jaar bestuurslid van de AVB, 27 jaar districtbestuurder West I, voorzitter Stichting Voorland, enz. enz. Hoe kom je aan al deze functies? Je raakt zo algemeen bekend en dan word je voor een functie gevraagd onder het mom van: ach, het is eigenlijk niets. Even dit en even dat doen. Nou ja, dan doe je het. Voor al die functies die ik heb gehad moet je wel over een beetje organisatietalent beschikken. Dat heb je of dat heb je niet. Het is gek, maar hoewel ik altijd op een bank werkzaam ben geweest, wilde ik vroeger altijd kweker worden. Dat leek mij ideaal. Het kan soms raar lopen." Scheiding „Ach, je kunt niet gaan vergelijken met vroeger. Het is allemaal zo anders. Op ieder gebied trouwens. Hele andere omstandigheden. Neem nu het huidige voorzitterschap. Denk niet, dat zoiets een ere baantje is, hoor! Wij hadden vroeger ook wel onze zorgen, maar lang niet zo erg als nu. Vooral financieel niet. Behalve dan met de bouw van het stadion. Wij kenden nog geen transfersysteem. Maar zie dat nu eens. Ik moet zeggen: ze doen het goed, hoor. Uitstekend! Verder moet je niet vergeten dat ze het allemaal voor niets en niemendal doen. Persoonlijk vind ik dat niet juist. Het is trouwens geen houdbare toestand. Net zo min dat je amateur- en betaald voetbal niet gaat scheiden. Het behoort zó te zijn dat amateurs niet kunnen meebeslissen over zaken van het betaalde voetbal; anders om mag dat ook niet gebeuren. Ik ben er van overtuigd dat de bestuursvorm (dagelijkse leiding) van de prof-club gewijzigd wordt, ook ten aanzien van daaraan verbonden financiële consequenties. En dat lijkt mij ook gezond. Er gaat zoveel tijd inzitten om alles te regelen. En wat voor een belangen staan er niet op het spel! Met wat voor een bedragen wordt er vaak gewerkt. Het is na tuurlijk fijn voor een club dat er niet-betaalde krachten zijn, maar nogmaals: in de betaalde sector is het niet gezond. Net zo min als dat transfersysteem. Daar moeten vaste bedragen voor komen. Voor een eredivisie-speler zoveel, voor een eerste divisiespeler zoveel enz. Miljoenen uitgeven voor een speler is natuurlijk belachelijk. In Duitsland zijn, meen ik, al vaste bedragen van toepassing. In Nederland moet men daar zo snel mogelijk naar toe. Uiteraard heb ik de overgang naar betaald voetbal meegemaakt. Dat was in 1953-'54. (Een citaat uit een boekje van Wim Jesse over Ajax: 'Voorzitter Koolhaas kreeg het nog even te kwaad toen men hem niet als afgevaardigde wilde hebben. Hij was tégen betaald voetbal - daar kwam hij eerlijk voor uit - en vele leden vonden hem daarom geen waardige representant om Ajax' belangen te behartigen. Met verstikte stem riep hij uit: „Wat denken jullie? Wat de vergadering mij opdraagt, zal ik uitvoeren. Ik zal slechts de 18

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1971 | | pagina 18