"Star hairtop for men" het ideale herenhaarstukje De Vriendt, v. Tilburg enz. Laatst kwam Go Ahead naar Amster dam met 't complete 1e elftal. Dan kan je natuurlijk de jongens bij dergelijke situaties wel oppeppen maar ja Tegen PSV verloren we, geheel onnodig, met 42 en tegen Go Ahead werd het 12. De spelers gaan dan tot op de bodem van hun kun nen. Dat zijn werkelijk slijtageslagen. Trainer De grootste moeilijkheid voor mij persoonlijk vind ik het constant omschakelen van assistent-trainer bij de A-selectie naar, zeg maar, hoofdtrainer van de B-groep. Dat valt niet mee. In beide situaties moet je goed je plaats weten. Neem nu alleen al de manier van trainen. De A-selectie is op het ogenblik een soepel draaiende machine die je alleen nog maar goed hebt te onder houden. Voetballen leren hoef je die spelers niet, dat kunnen ze allemaal. Het is voornamelijk onderhouden, het steeds maar weer herhalen van de voetbalprincipes; het vrij lopen, het po sitie kiezen enz. Je hebt bij het A-team ook te maken met ge heel andere type spelers. Veel professioneler, veel zakelijker. Bij het B-team is de entourage anders, spelers anders, de trainings schema's anders, kortom: het verschil is enorm groot. Die con stante omschakeling is wel moeilijk. Tja, de taak van een trainer. Natuurlijk in de eerste plaats van een elftal een goed team maken en liefst een winnend team. Maar dat lukt natuurlijk niet altijd. Daarnaast zal een trainer ook over bepaalde eigenschappen moeten beschikken als bij voorbeeld eerzucht, persoonlijkheid, leiding kunnen geven, mensenkennis hebben enz. En natuurlijk moet je als trainer goed kunnen voetballen. Er komen momenten voor dat je een bepaald iets vóór zal moeten doen. Daar mag je dan geen problemen mee hebben. Mentale opkikkers? Niet zo eenvoudig. Natuurlijk kan een trainer een speler, die problemen heeft, zeker wel uit de put helpen, maar de grote moeilijkheid is om het juiste moment te kiezen. Dat moment is voor iedere speler anders. Want de één is daar gevoelig voor en de ander voor wéér iets anders. Boven dien vind ik dat de spelers te snel denken dat ze bijvoorbeeld geen goal meer kunnen maken. Een speler kan natuurlijk bewust bang zijn om kansen te missen. Maar er zijn er ook, die zoiets al denken als ze in één wedstrijd niet gescoord hebben. Daar moet je natuurlijk niet direct iets aan doen. Maar er zijn ook momenten dat je denkt: ja, nu moet ik mijn stem verheffen tegen die of die, of misschien wel tegen het hele team, want anders loopt het mis. En vaak heeft dat een goed effect. Een persoon lijk gesprek met een speler is zeer nuttig. Hij bemerkt dat je aandacht voor hem hebt. Zoiets stimuleert. Plaats Als je om je heen kijkt, zie je dat iedere trainer zijn spelers toch weer anders benadert. Persoonlijk vind ik, dat er wel afstand moet zijn. Wanneer je als ,,ouwe jongens" met de jongens om gaat, komt er een moment dat ze niets meer van je aannemen. Dan denken ze: ach, hij zegt het nu wel, maar hij meent het niet zo erg en over een uurtje is alles weer vergeten. Amicaal als de resultaten positief zijn. Vindt de trainer het op een gegeven moment echter nodig zijn stem te verheffen en in het belang van iedereen minder populaire maatregelen te nemen, dan mag er geen hiaat tussen beide partijen ontstaan. Maar nogmaals, iedere trainer benadert zijn spelers weer anders. En iedereen moet voor zichzelf uitmaken wat de beste manier is. STAR TOP HOLLAND Plantage Middenlaan 66, Amsterdam, Telefoon 929483 Honger Ik doe niet mee aan bijgeloof. Soms komt het wel eens bij mij op, maar dan schud ik het weer snel af. Voetballers hebben vaak wel bijgeloof. Spelen in een bepaald shirtje, het zich laat ste laten behandelen door de masseur, het laatst het veld op komen, een bepaald iemand een tikje te geven enz. enz. Bij geloof heeft iedere topsporter. Misschien zijn er ook wel trainers die dat hebben, maar ik niet. Tijdens de wedstrijd leef ik enorm mee, juich als er een goal valt, ik reageer op alles vrij emotio neel zodat ik mij vaak in moet houden en na de wedstrijd ben ik moe en heb ik enorme honger. Ik sta bekend als een hongerige trainer. En gelijk ben ik al weer bezig met de voorbereiding voor de volgende wedstrijd. Zo gaat dat. Je bent dag en nacht met voetbal bezig. Vorm? Wat is vorm? Erg moeilijk. Ik heb wel eens gelezen dat als je lichamelijk, geestelijk en maatschappelijk in goede con ditie bent, je vorm goed moet of kan zijn. Dat is natuurlijk geen waterdichte definitie. Vorm moet groeien. En in vorm kom je alleen maar door keihard te werken. Een eerste vereiste is om je zelfvertrouwen terug te krijgen. Keihard trainen, je tijdens de wedstrijd meer dan normaal inzetten. Dan moet de vorm terugkomen. Dat kan niet anders. Voor het overige is vorm een vaag begrip. Een mysterieus iets in de sport. Pers Een voordeel dat de spelers uit de B-ploeg hebben is, dat ze de andere dag niet in de krant behoeven te lezen dat die en die de kansen miste en dat een andere speler volkomen faalde. Ik vind de verslagen in de sportpers veel te negatief. Bepaalde kranten gaan een wedstrijd analiseren. Dat heeft wel meer zin, hoewel het eigenlijk geen kunst is om na afloop te schrijven dat de ploeg beter over links dan over rechts had kunnen spelen. Of dat de ploeg beter positie- dan mandekking had kunnen toepassen. Na afloop weten wij heus wel wat onze fouten zijn geweest. Bovendien beoordeelt men altijd dezelfde spelers. O wéé als Kindvall een keer geen goal maakt. Hij is gelijk voer voor psychologen. Maar scoort Cruijff niet, och dat vindt men niet zo erg. Veel spelers lezen niet eens een sportkrant. Die zijn al dat negatieve geklets al lang moe. Maar er zijn er ook die bijna alles lezen en het zich wel aantrekken. Ik stond in het begin ook wel even vreemd te kijken toen na een Europa Cup wedstrijd, terwijl de spelers nog onder de douche stonden, de heren journalisten al binnen stormden. Je dacht bij jezelf: hou die deur toch gewoon dicht. Maar dan lees je de andere dag in de krant dat Ajax de deur van de kleedkamer lange tijd gesloten hield En wie is eigenlijk die verslaggever? Ook maar een toeschou wer, niet waar?" Het loopt tegen half twaalf. Het restaurant is zo goed als leeg. Nog even een paar losse opmerkingen van Han Grijzenhout, die opeens kramp krijgt van het lange (drie uur) zitten: „Trainers zijn inderdaad vogelvrij. Wat Thompson bij Haarlem is over komen, moet niet al te vaak gebeuren, want dan kan hij beter een ander vak gaan kiezen. Voor een winterpauze ben ik wel. Alleen de moeilijkheid is: wanneer! Vrijdagavondvoetbal zou ook niet gek zijn, alleen moet dan wel iedere club een licht installatie hebben. In de toekomst zie ik het wel naar een Euro pese competitie toegaan, maar hoe men zoiets nü zou moeten organiseren, zou ik zo een-twee-drie niet weten. Het peil van de scheidsrechters bij de B-elftallen is slecht. Je ziet soms lieden fluiten die er totaal geen kaas van hebben gegeten. Veel goals zijn ook ons daarbij door de neus geboord. De scheidsrechters commissie zegt dan wel dat het elders in Europa slechter met de refs gesteld is, ja zolang je dat maar volhoudt, blijven de Hollandse fluitisen beter. Alleen wij merken er zo weinig van." TIJN MIDDENDORP 24

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1971 | | pagina 24