Het enthousiasme waarmee onze jongens aan deze training deelnemen in groot, mede door de wijze waarop de heer W. Geestman (een van de trainers van de KNBSB) de oefenstof naar voren weet te brengen. Aan mijn „voornaamgenoot", die dit geheel con a more voor ons, en misschien ook een beetje zijn Ajax doet, aller bijzondere dank. In overleg met onze coach, de heer Herre Kok, zijn er voor onze teams diverse oefenwedstrijden georganiseerd. Hoewel bij dit overzicht een en ander nog niet definitief is, staan de volgende wedstrijden op het programma. Ie team 3-4 april 10 april 18 april ABC-toernooi met deelname van Giants-Diemen, HCK en uiteraard ABC. tegen RAP. tegen Thamen. Wij zijn nog in overleg om ook voor 27 maart een wedstrijd vast te stellen. 2e team 11 april 18 april 24 april tegen RAP 2. tegen Giants-Diemen 2. tegen Shell. De aanvang van de competitie is vastgesteld op 24-25 april, terwijl deze voor onze reserves vermoedelijk twee weken later zal liggen. Gezien de vele „dubbels", die door ons 1e team gespeeld moe ten worden, zal niet alleen bij de „hoofdmacht", maar ook t.a.v. onze reserves, een grote opofferingsgezindheid noodza kelijk zijn. Clubgenoten, er wacht ons aller Ajax, in vele op zichten, een héél belangrijk seizoen en als iedereen daarvan doordrongen is, moet het gelukken ons in de top-afdeling te handhaven. In nog een ander opzicht is dit seizoen van groot belang, nl.: over enige maanden zal het 50 jaar geleden zijn, dat onze honkbalafdeling werd opgericht. Wij prijzen ons zeer gelukkig onze oprichter, de heer J. Rooden- burgh, nog in ons midden te hebben en natuurlijk komen wij t.z.t. uitvoerig op onze „50-jarige geschiedenis" terug. Eind januari en vervolgens in de laatste dagen van elke maand verschijnt „Inside", officieel maandblad, gewijd aan honkbal van de KNBSB. Dit blad wordt onder eigen beheer van de bond uitgegeven. Indien u interesse mocht hebben, kunt u zich abonneren door overschrijving van f 10,op postgiro rekening 63993 t.n.v. de KNBSB. Tevens verschijnt er van om streeks april t.m. eind september wekelijks het „Weekbericht" van de bond. Dit bevat o.a. het wedstrijdprogramma van alle clubs en officiële mededelingen. De kosten hiervoor zijn 5, door overschrijving op hetzelfde postgiro-nummer onder ver melding van „Weekbericht". Hoofdklasse ADO Ajax Feijenoord Haarlem Nicols HCAW OVVO Sparta Storks Reserve Ie klasse Ajax 2 Celeritas 2 Euro-Stars 2 Feijenoord 2 HCAW 2 HCK 2 Schoten 2 Sparta 2 W. NIEPOTH veel pijn lijden tijdens het masseren, of vreemde reacties tijdens of na de massage. Urineren na een massage is geen abnormaal verschijnsel, doch een fysiologische reactie van de massages. Krijgt de sportman echter dikke benen en enkels erbij, dan is dit niet gewoon. Er is hier dan een stoornis in de bloedcirculatie. Dan diverse ontstekingen, zoals spier- en zenuwontstekingen, of aandoeningen van pezen en banden (achillespees). Het komt niet zelden voor dat sportmasseurs een bloeduitstor ting in de spier gaan masseren. Het gevolg is dan een kalkneer- slag in die spier, die zeer vervelend is en maar zeer langzaam is weg te werken. Soms moet er dan zelfs bij die botvorming operatief worden ingegrepen. Belangrijk te weten is of sportlieden al eerder gemasseerd zijn. Waarom, hoelang en door wie? Voor de fysiotherapeut liggen de zaken even wat anders. Enerzijds krijgt hij de mensen bijna altijd via de arts, anderzijds heeft hij een wat grotere bevoegd heid. Massage is niet altijd goed! Soms is oefenen beter of moet er een kleine verandering plaatsvinden in de training. Dan, na de informatie, inspectie en de palpatie kan men gaan masseren. De sportmensen moeten op een goede massagebank liggen, op een schoon laken en op de juiste werkhoogte. De masseur of masseusee moet schone handen hebben, geen ringen dragen en evenmin zijn horloge omhouden. Van groot belang is ook, dat de masseur korte nagels heeft. Er moet een goed contact zijn met de sportlui. Vaak is de mas seur de vertrouwensman. De mensen moeten zich goed kunnen ontspannen en het lichaamsdeel moet goed te bereiken zijn. Knellende kleding is uit den boze. Gemiddeld duurt een massage ongeveer 20 minuten. Het is volkomen fout om alleen de topsporters te masseren, want een jong talent kan later ook een topsporter worden. Er moet echter alleen gemasseerd worden als het nodig is. Vele trainers maken er een gewoonte van. Dat is niet juist. Als je geen hoofdpijn hebt, neem je toch ook geen aspirine! De massage is afhankelijk van de conditie van de sportman of -vrouw, de sport die men bedrijft, tijdstip (gedurende de training of voor een wedstrijd, in de rustpauze(s) of na een wedstrijd). Dan is ook de tijdsduur van belang. Bij een teamsport moet men er altijd voor zorgen dat alle spelers een beurt krijgen en niet alleen de eersten. Bij warm weer is de massage minder belang rijk dan bij koud weer. De spieren zijn dan veel soepeler. De massage is tevens afhankelijk van de psychische gesteldheid van de sportmensen en de invloed hiervan op de spieren. Ook afhankelijk van de contra-indicaties. Eveneens van belang is te weten hoelang de sportprestatie duurt. Er is namelijk een activerings-massage, voornamelijk bij een korte sportprestatie (sprint, 500 m schaatsen enz. enz.) en een passiviteitsmassage (bij langdurige sportprestaties en in het gesloten seizoen). De tijdsduur bij sportlui is echter sterk individueel. Over de werking, alsmede de verschillende soorten van massage grepen, zal ik het de volgende keer hebben. Dit was slechts een inleiding van de massage; een onderdeel van de medische begeleiding, die bij de huidige sportontwikke ling niet mag en kan ontbreken! SALO MULLER 17

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1971 | | pagina 17