schaduw - grote broer - amateur Geef Godfried Bomans bovenstaande woorden aan en hij ver telt een onwaarschijnlijk, geestig en ondeugend verhaal. We zouden hem een literaire kok kunnen noemen, die al pratende een verrukkelijk brouwsel opdist. De beeldspraak even voort zettend is het, dacht ik, aannemelijk te maken, dat het werk dat trainers verrichten, veel weg heeft van dat van een kok. (Een publiek geheim is trouwens, dat trainers echte smulpapen zijn.) Zij krijgen of kopen ingrediënten (spelers), stellen een recept (systeem c.q. formatie) samen, voegen vele kruiden en essences (taktische foefjes) toe en dienen het geheel na een langdurige voorbereiding (o.a. training) des zondags op. Terug nu naar de aanhef van dit stukje, dat alleen maar de strekking had uw aandacht te trekken en u even met mij te verdiepen in het leven van de amateurs in de schaduw van de grote broers, te weten ,,het betaald voetbal". Als we spreken over schaduw, dan moet er ook sprake zijn van zon. Daarmee beweer ik niet, dat het leven van een betaald speler zich alleen en bij voortduring afspeelt onder de behagelijke stralen van de zon. Ook daar, op dat leven dus, wordt af en toe een schaduw geworpen. Maak u niet ongerust, ook de amateurs genieten soms van ,,in het zonnetje" staan. Toch is dat leven en doen voortleven van die amateurs een moeilijke zaak. De amateurs zitten als het ware ingeklemd tussen het jeugdvoetbal en het betaald voetbal. Bij de jeugdspelers leeft de hoop t.z.t. bij Ajax een contract te verwerver^-Heeft een junior de leeftijd van 19 jaar bereikt, is het oog van het betaald voetbal nooit eerder op hem gevallen en krijgt hij geen contract aangeboden, dan gaat hij over naar de rijen der amateurs, dan wel hij verlaat de ver eniging. Deze jonge spelers zijn dan diep teleurgesteld, overtuigd als zij zelf dikwijls zijn van hun capaciteiten. Natuurlijk hebben zij grote mogelijkheden, maar het .betaald voetbal" stelt de hoog ste eisen. Het opvangen van deze spelers dient met grote zorg te geschieden om te voorkomen, dat zij hun voetbalsport dan wel vereniging de hele dan wel halve rug toedraaien. We praten over amateurs, maar toch moet ook hier de aanpak professioneel zijn, zonder bij dit woord direct aan betaling te denken. Misschien is het toch beter in dit verband het woord serieus te gebruiken. Naar mijn mening, moeten we hieronder het volgende verstaan: a. planning in zake te volgen trainingsopbouw, methodiek en te spelen systeem c.q. formatie; b. vormen van selectiegroepen, bijhouden presentielijst, aan kweken van verantwoordelijkheid en zelfdiscipline, theoreti sche voorbereiding alsmede het leren meedenken en doen meepraten; c. zorgen voor een goede sfeer en begeleiding. Bij elke sport die men beoefent, is het noodzakelijk, dat aan een aantal factoren wordt voldaan om tot goede prestaties te komen. Ook zonder betaling heeft de sport waarde voor de man of vrouw, die buiten studie dan wel huisgezin of werkkring grote offers moet brengen om zijn geliefde sport te beoefenen. Het respect voor deze mensen, i.e. onze amateurvoetballers, is van mijn kant bijzonder groot, omdat zij het kunnen opbrengen twee tot drie avonden in de week de training te bezoeken, dat vraagt wilskracht en opoffering. Alle hulde daarvoor. Helaas moet worden geconstateerd, dat het handhaven van kwantiteit en kwaliteit resp. t.a.v. spelersbestand en spelpeil een bijzonder moeilijke zaak is geworden. De aantrekkingskracht van het schijn-amateurisme met zijn privileges en faciliteiten, dat thans door vele clubs wordt toegepast, blijkt de laatste jaren vaak sterker te zijn, dan de eer om in een amateurelftal van Ajax te mogen spelen. Vraag onze spelers maar eens naar de aan biedingen, die zij de afgelopen zomer van amateurclubs hebben gekregen. Sinds vorig jaar is een commissie bezig de problematiek van een scheiding van tafel en bed van het betaald- en amateur voetbal in Nederland onder de loep te nemen. Het is naar de opvatting van velen en ook die van mij, absoluut noodzakelijk deze scheiding tot stand te brengen. Voor zover thans te over zien, zou onze amateurafdeling een semi-zelfstandig leven gaan leiden, d.w.z. met op enkele gebieden stevige bindingen met de betaalde afdeling; tenzij bij Ajax een structuurwijziging zou worden doorgevoerd. Zoals bij elke scheiding zijn er negatieve en positieve kanten te onderscheiden. Zou ten gevolge van de scheiding de amateurafdeling kunnen gaan beschikken over een eigen accommodatie, dan zou dat beslist een stimulerend effect hebben. Als voorbeeld diene het bloeiende leven, dat de ama teurafdeling van Blauw-Wit op het complex Sloten is gaan leiden. Een schitterend clubgebouw, goed verlicht trainingsveld en de toeloop van vele nieuwe senior- en jeugdleden, gevoegd bij een groeiende onontbeerlijke supportersaanhang. De succes sen zijn dan ook niet uitgebleven. Een clubgebouw is voor een amateurafdeling het trefpunt van bestuurders, spelers en aan hang, een plaats waar voor- en nabeschouwd wordt en men gelegenheid krijgt elkaar beter te leren kennen, kortom een plaats waar het clubleven zich afspeelt. Prestaties worden beïnvloed door milieu-omstandigheden, zoals accommodatie, organisatie vereniging, sfeer in de vereniging, verhouding bestuur-trainer-spelers en supportersaanhang, om er een paar te noemen. Om tot slot nog even terug te komen op onze grote broer ,,het betaald voetbal", zal het u niet verbazen te horen, dat in een periode dat Ajax 1 bijzonder goed draait en door haar succes sen vaak in het nieuws is, onze tegenstanders hierdoor kennelijk opgepept worden en toevallig tegen ons, wat je noemt een kei van een wedstrijd spelen. Als je dan hun resultaten vóór en na

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1971 | | pagina 12