bal('s) spel J. W. v. d. Meijden Zn voor betere woning- en utiliteitsbouw In een interview, voorkomende in Voetbal International, heeft de sportjournalist M. K. (Rien) Bal kortelings een uitspraak gedaan ten aanzien van de huidige ver houding: beroepsvoetballer - amateuroffi cial - beroepsjournalist en wel in het bij zonder ten aanzien van het contact tussen de amateur-official en de beroepsjourna list. We willen voorop stellen dat, wat de heer Bal in bedoeld vraaggesprek zegt, in het algemeen zeker vele positieve punten bevat. Echter is zijn denkwijze fout als hij in de scherpe kritiek met betrekikng tot de amateur-official die niet (meer) zou voldoen aan de eisen die het beleid van een profclub vraagt vooral in de ver houding club - pers het volgende aan haalt: Dat onbegrip in de publicrelations- sfeer is een bron van moeilijkheden. Het zijn de amateurs, die de profes sionele sport leiden. Persoonlijk vind ik het bijvoorbeeld ondenkbaar, dat een man als Jaap van Praag zich als voorzitter van Ajax ook als perschef voor die club opwerpt. Dat zijn twee niet te verenigen functies. Een voor zitter behoort niet voortdurend in het nieuws te komen. De voetballerij is op een hoog niveau gekomen en dat ver eist ook achter de schermen aanpas sing. De manager, de public-relations- officer, zij zijn even noodzakelijk ge worden als de trainer. Zo lang echter amateurs dergelijke zaken waarnemen, blijf je botsingen houden. Deze men sen menen namelijk al dan niet bewust dat ze door hun status recht hebben op meer consideratie. Op meer soepel heid van de journalist Het komt ons in de eerste plaats voor enige voorzichtigheid te betrachten bij het (ver-) oordeel dat iedere amateur-offi cial onbekwaam is een profclub te leiden resp. aan de leiding daarvan deel te ne men en niet capabel zou zijn de Pers de haar zo begeerde inlichtingen te ver schaffen. Ons dunkt dat Ajax uiteraard binnen de redelijke grenzen èn door pers conferenties èn door perscommuniqué's de goede, we zouden haast zeggen: juiste professioneel-journalistieke weg heeft be wandeld. Daarom vinden wij het voor beeld: Ajax in des heren Bal's betoog weinig gelukkig gekozen. Of de heer Bal bij aanwezigheid van een manager, resp. public-relationsofficer erg veel anders be handeld zou zijn geworden Hij dringt de (sport-) pers nu wel op tot „medespeler", maar toch zal te allen tijde moeten worden afgewacht of, in hoeverre en waar men (óók de manager of public relationsofficer) die „medespeler" op stelt? In dit verband zij gewezen op een voor nemen, zoals dat o.a. uit diverse club bladen blijkt en waarbij spelers en offi cials er naar streven vooral interne ge schillen, „de vuile was", binnenshuis te houden, aangezien de ervaring heeft ge leerd dat behandeling „buitenshuis" meer het resultaat van „de vergeler" tot ge volg heeft dan dat van „de witmaker". Om hiermede maar eens uit te drukken, hoe (de goeden niet te na gesproken) journalisten e.a., aan hen doorgegeven feiten verdraaien, verminken, c.q. onjuist vermelden, deels uit sensatiezucht, deels door onkunde en zij daardoor grotendeels de oorzaak zijn van conflictsituaties, als waarover de heer Bal spreekt in zijn anti-stemming jegens de amateur-official. Daarom, indien voor wat voor wederzijdse belangen ook, gestreefd moet worden naar een goede c.q. openlijke(re) ver standhouding tussen CLUB en PERS dan zal met de perschef en of dat nu de heer Van Praag tevens voorzitter zijnde is, of iemand anders als zodanig door het bestuur aangewezen vooral overleg dienen te worden gepleegd over de waar heidsgetrouwe weergave van berichten die voor publicatie in aanmerking komen. Dat onze voorzitter overigens een groot voorstander is om de Pers alle mogelijke inlichtingen te verschaffen, heeft men nog in ons vorig clubblad kunnen lezen. U mag ons intussen beschuldigen van eenzijdigheid en alleen uit de Ajax-ge- zichtshoek te spreken maar in de eer ste plaats hebben wij bij het begin opge merkt dat het verhaal van de heer Bal zeker goede opmerkingen bevat, waar mede bedoeld dat in het algemeen veel uit de inhoud het overdenken en bespre ken waard is, doch anderzijds waren er twee voorbeelden aangehaald, in welke Ajax en met haar verbonden personen werden genoemd. Ja, en dan loopt men inderdaad de kans te moeten ervaren dat: „wie kaatst de bal kan verwachten We gaan verder. Spraken we zojuist over het tweemaal noemen van Ajax c.s., terwijl nog maar éénmaal daaromtrent werd geciteerd: het tweede onderwerp betrof het geval Cruijff en zulks nogeens met betrekking tot het verlangen: de Pers (nog) meer in de interne aangelegenheden van de club te willen mengen. De heer Bal zegt dit: Neem zo'n affaire Cruijff. Simuleren of niet simuleren? Aantijgingen over en weer. Wat was in dit geval de juiste publiciteitsbenadering geweest? Als Van Praag bij gebrek aan een Ajax- manager dus met Cruijff achter de tafel was gaan zitten en de journalis ten er voor. Dan kan zo'n onverkwik- Nationaal Woningcrediet n.v. n.v. Carolina Wilhelmina Nijenburg 150 AMSTERDAM-BUITENVELDERT Telefoon 428556 (5 lijnen) 8

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1970 | | pagina 8