kroniek ajax-nieu ws Behoorden onze laatste „kroniek-accoorden" met betrekking tot Ajax 1 in ons vorig clubnieuws (na TwenteAjax) nu niet tot de vrolijkste, na AjaxPSV, gespeeld op vrijdagavond uiteraard in het Olympisch Stadion was er weer alle reden tot tevredenheid. Een partij voetbal, die aan alle eisen voldeed: van beide kanten technisch fraai gespeeld, spanning, fair. ,,Een heerlijke wedstrijd" zoals na afloop Roef Vunderink dit met de nodige bijval uitdrukte. In de pauze (00) waren allen het er over eens: wie de eerste goal maakt is winnaar. Welnu, dat was dan Ajax in de persoon van Gerrie Muhren die met een keihard, laag afgevuurd afstandsschot doelman Van Beveren verrastte (1—0). En hoe beide elftallen door hun werkelijk subliem spel het publiek geboeid hielden, moge blijken uit het feit dat niemand voor het eindsignaal zijn plaats verliet. Zowel gasten als gastheren konden elkaar 's avonds bij het af scheid nemen, veel sterkte toewensen voor de komende woens dag, zijnde de dag der diverse Cup-wedstrijden, waarvoor be halve Ajax (EC I) en PSV (EC II) ook voor de Runners-Up Cup Sparta en Twente in het veld moesten treden. Welnu, op die novemberdag deed de oude ,,yel" weer eens op gang: ,,Je Maintiendrai Holland spreekt een woordje mee!" PSV schakelde op bijkans nuchtere maag (de wedstrijd werd reeds om 11.00 uur gespeeld) Steaua door een 30 zege in Boekarest uit (na de 40 overwinning thuis); Sparta deed het zelfde door een 21 overwinning op Coleraine FC in de plaats van die naam, terwijl Twente in het Dieckmann-Stadion zijn bij zonder zwakke tegenstander, het Turkse Eskisehir Sport met Clubblad van de Amsterdamse Football-Club „Ajax" j Maandblad Seizoen 1970-1971 - No. 4 Abonnement (voor niet-leden): f 15,per jaar I Postgiro 123977 - Gemeente Giro A 2800 j Redactie j M. J. W. Middendorp, J. van Praag, Cas Bollen en als vaste medewerker Tijn Middendorp Redactie-adres M. J. W. Middendorp, Zwaluwstraat 20, Badhoevedorp J Administratie-adres j j Middenweg 401 - Amsterdam-O. Advertentie-exploitatie Gosewehr, Amstelveenseweg 1020, telefoon 794820 j Kopij voor het volgend nummer moet uiterlijk 15 januari a.s. op het redactie-adres aanwezig zijn Foto omslag 1 Aanvoerder Velibor Vasovic i I Voor een vraaggesprek met hem zie pag. 20 maar liefst 61 van de grasmat veegde („uit" een 32 neder laag). Ajax, in het Olympisch Stadion omringd door zo'n dikke 50.000 toeschouwers en via de beeldbuis verbonden met een vele malen groter aantal belangstellenden, werd de vierde succesvolle Hol landse club, door Basel met een 21 zege definitief van ver dere deelname aan de Europa Cup uit te schakelen. En als we daarbij dan nog denken aan de kansen die zijn blijven liggen er zat meer dan vijf doelpunten verschil in. Niets was er meer over van het Basel-team dat eens via de TV uitgezonden film beelden van de wedstrijd in Moskou (Spartak uitgeschakeld) alsmede Basel (tegen Zürich FC) zelfs trainer Rinus Michels zo imponeerde; FC Basel, dat twee-en-een-half jaar op eigen grond ongeslagen bleef We hadden Cruyff weer in de gelederen en hoewel hij niet voor kwam op de lijst der doelpunten-producenten, was hij wel in beide gevallen de grondlegger daarvan. Doch laten we niet vergeten te herinneren aan het feit, dat we in eerste instantie met 10 achter kwamen. Scheidsrechter Baret, die overigens zijn werk naar behoren deed, gaf plotseling een strafschop vóór Basel. Achteraf verklaarde de „ref" hands van Suurbier te hebben geconstateerd. Wim: Wenger schoot tegen mijn hand, inderdaad. Ik kan me indenken dat hij daar een strafschop in zag." Odermatt schoot vanaf 11 meter raak. Basel, daar moed uit puttend, kwam toen fel opzetten en tot de rust was het voor Ajax zaak niet onder deze druk verder door te gaan. In de tweede helft kwam een overheersend Ajax in het veld. Een fraaie omhaal van Johan (met zijn rug naar het Zwitserse doel) bracht de bal bij de sprintende Rijnders, die mooi inkopte (11). Slechts enkele minuten later was het Gerrie Muhren, die een fraaie voorzet gaf naar Cruijff. Deze tikte de bal blik semsnel door naar Neeskens die op de juiste plaats stond om doelman Kunz ten tweede male naar het net te sturen (12). Dit was definitief de genadeklap voor FC Basel. De discipelen van trainer Benthaus, die we ons overigens als faire tegenstan ders zullen blijven herinneren, legden het hoofd in de moede schoot. Ajax bij de laatste „acht". Behalve de strijd om de Europa Cup zijn we ook nog deelnemer aan de competitie om de nationale voetbalbeker. Als houder daarvan was Ajax voor de eerste ronde „vrij" geweest, doch thans was het aantreden geblazen tegen een oude bekende, nl. Heracles in Almelo. Een oude-bekende ja, vooral uit de vroegere amateuristische jaren, toen we de Heraclieden meerdere malen hebben ont moet als gewestelijk kampioen „Oost" in de wedstrijden om de landstitel. Tweemaal is het hun gelukt dat begeerde „goud" te bemachtigen, nl. in 1927 en 1941. In de betaalde voetballerij presteerden de Almeloèrs het, enige tijd in de eredivisie door te brengen, doch de laatste jaren is de eerste divisie het land waar het leven van Heracles wel goed is doch het kan beter. Maar goed, Ajax was daar dan te-gast wegens een KNVB- bekerwedstrijd. Ten aanschouwe van 15.000 toeschouwers, een aantal dat sinds (heel) lang het veld van de thuisclub niet had omzoomd. Het heeft er binnen de krijtlijnen niet erg om ge spannen. Zeker, er waren momenten dat de thuisclub zich kan sen schiep waaruit te concluderen viel dat de ploeg wel kwali teit heeft, doch door slecht afwerken en vooral ook door het gemis aan „power", bleef men in de greep van Ajax. Voor de rust brachten Neeskens en Cruijff de stand op 20 voor Am- 2

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1970 | | pagina 2