'PADDOCK CLUB' een distorsie (verstuiking) van de enkel OiS^A. O(il PARFUM - LOTION Parfum v.a.f 10,25 Lotion v.a. f5,25 MI1LOT Paris Een van de meest voorkomende sport blessures is de verstuikte enkel. Men ver staat onder een distorsie van de enkel: een letsel van de gewrichtsbanden en/of van het gewrichtskapsel door een van buiten af komend geweld. Het meest voorkomende geval is, dat sportmensen zich op het sportveld of zaal op een heel simpele manier verstappen. We kennen dan verder enkelblessures, waarbij een bandscheuring voorkomt en ongevallen waarbij de banden overrekt zijn en dan meestal een klein scheurtje in de band voorkomt. De vele banden die rond het gewricht lopen, beschermen de gewrich ten tegen de extreme en onnatuurlijke be wegingen. Diverse zenuwen eindigen in het gewrichtskapsel en in de banden. Dit is een van de oorzaken van de pijn bij een verzwikte of verstuikte enkel. Bij een ernstig trauma kan er zelfs een scheurtje in de botten komen. De gevolgen van een distorsie kunnen zijn, afhankelijk van de ernst van het ver zwikken, pijn, zowel drukpijn als pijn bij het bewegen van de voet. Zwelling, dit is het gevolg van de bloeduitstorting onder de huid e.d., alsmede bloed in het ge wricht zelf. In vele gevallen is de functie gestoord. De pijn, die de geblesseerden hebben, is hier vaak schuldig aan. Heeft men erge pijn, of heeft men tijdens het ongeval een knappend geluid gehoord, dan is het altijd raadzaam een foto te laten maken. Gelukkig zijn niet alle verstuikingen even ernstig, maar toch kan het vaak maanden duren voordat alle klachten, alsmede de zwelling, geheel verdwenen zijn. Sommige sportmensen kunnen wel weer hun sport beoefenen, maar raken bijna nooit geheel klachten-vrij. Een enkelblessure is altijd een nare blessure en men kan er nooit voorzichtig genoeg mee zijn! De meningen over de therapie bij een distorsie van de enkel lopen nogal uiteen. Maar één ding is zeker: na een verstuiking moet men nooit doorgaan met sporten. In mijn praktijk zijn mensen gekomen, die ondanks pijn in de enkel toch, terwille van hun plaats in het team, met hun sport zijn doorgegaan. Later bleek dat een van de botjes die bij het enkelgewricht be horen, gebarsten of zelfs gebroken was! Nu dan de eerste hulp. Gaat 'n speler door z'n enkel, dan is het 't beste om direct met de voet en enkel in koud water te gaan zitten. Dit moet dan zeker een minuut of vijf duren. Het is een eenvoudig hulpmiddel om de bloeding en daardoor dus de zwelling tegen te gaan. Doe daar na een stevig drukverband (met vette watten i.v.m. afbinden) om de enkel om verdere zwelling, als die er al niet is, te stoppen of tegen te gaan. Dan moet men enige dagen de enkel ontzien, d.w.z. niet of nauwelijks belasten en de voet wat hoger leggen als men rust. Is de pijn dermate erg of wordt hij erger, gaat de voet tintelen, of zijn er andere vreemde verschijnselen, wacht dan niet maar raad pleeg uw arts. Tegenwoordig worden er vele geneesmiddelen gegeven. Niet alleen injecties, maar ook, zoals Tanderil en Tantum, zijn bij uitstek geschikte midde len tegen een verstuikte enkel. Als na enige dagen de pijn minder is ge worden, laat ik de sportmensen zo snel mogelijk mobiliseren. Ze kunnen er zelf veel aan doen. Thuis in een bak met warm water gaan zitten. De voet op en nee bewegen, kringetjes maken, goed de te nen bewegen, enz. Dit alles om de bloed uitstorting zo snel mogelijk op te lossen Na enige dagen kan men met lopen be ginnen. Door het warme water en doo de blessure is de enkel kwetsbaar ge worden. Men moet dan ook altijd een zwachtel dragen. Dit behoeft niet als ze thuis zitten. Gaat de genezing niet zo vlug, dan kan men ook wisselbaden ne men. Eerst twee minuten warm, dan in het koude water tot men de kou voelt. Dan weer warm, om uiteindelijk met koud te eindigen. Zeer gunstig werken ook pa- raffine-baden en pakkingen, behande lingen met radarthermie en de ultra-ge luid-behandeling. Men mag echter nooit de geblesseerde enkel masseren. Wel zijn er diverse zalfjes die de bloeduitstorting wat sneller doen oplossen en de pijn wat verminderen, b.v.: Lasonil, Hirudoid, Mo- bilat, alsmede Butazolidin-zalf. Intralgin Gel en Latesyl. De laatste twee middelen zijn eigenlijk alleen tegen de pijn. Forceer het lopen nooit, maar als het kan mag men gerust met een zwachtel om weer met de training beginnen. Met het harder worden van de sporten, alsmede de toestand van de meeste velden, is het aan te raden om tenminste de wedstrijden met zwachtels om te spelen. De enkels worden daar echt niet minder sterk van. Integendeel. Vele distorsies maken op den duur de enkels zwakker en kwetsbaarder; na een verstuikte enkel is het goed om d.m.v. voetoefeningen, lopen, springen en hup pen de enkel te verstevigen. SALO MULLER ImporteurB.I.E.O. - Amsterdam Ajacieden treffen elkaar in de ALLE DAGEN GEOPEND VAN 20 TOT 2 UUR (vrijdag en zaterdag tot 3 uur) Korte Leidse- dwarsstraat 93 Amsterdam Telefoon 223398 IZAKS-CRUIJFF 23

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1970 | | pagina 23