Rijwielhandel DAS U rijdt beter bij rijschool „PETER" „PETER" een andere speler. Voor de wedstrijd mag je de scheidsrechter, grensrechters plus aanvoerder van de tegenpartij een handje geven en daar blijft het wel zo ongeveer bij. Ik ben ook aan voerder omdat ik als laatste man sta te verdedigen en zodoende een beter overzicht op het spel heb dan een aanvaller. Je or ganiseert de verdediging en je geeft aanwijzingen. Trouwens, de één geeft de ander aanwijzingen. Eén ding vind ik wel vreemd en dat is dat de aanvoerders van de elftallen nooit mogen meebeslissen over het al dan niet goed keuren van het veld. Dat wordt dan gedaan door een aantal heren plus scheidsrechter, maar een feit is dat WIJ op dat veld moeten spelen en niet ZIJ. Wij weten heus wel of een veld be speelbaar is of niet. Wij weten dat nog wel even beter. Maar nu krijg je situaties zoals in Turkije bij Fenerbahce, waar het veld obsoluut onbespeelbaar was. Wat dat betreft is de inspraak voor aanvoerders nog nihil. Ajax Bij mijn overgang van Partizan naar Ajax heb ik weinig hinder ondervonden. Aanpassingsmoeilijkheden had ik nauwelijks, hoe wel ik moet zeggen dat het spel in Nederland veel sneller is. In Joegoslavië gaat het allemaal wat langzamer; men combineert meer. Het tempo was daarom wel even een probleem. Maar voor het overige ging het meteen aardig goed. Mijn instelling is natuurlijk veel zakelijker geworden. In Nederland is het bij de clubs, dacht ik, wel goed geregeld. Een profvoetballer gaat daar, waar hij het meeste kan halen. Binding aan een club be staat niet meer. Maar vóór je eventueel denkt te veranderen, dient toch wel goed te worden uitgekeken. Je kunt niet direct ingaan op hogere verdiensten alleen. Er komt nl. het belang rijke bij in hoeverre worden die verdiensten verhoogd door in ternationaal contact (b.v. Europa Cup). Verder je marktwaarde. Een speler uit een eerste divisie-vereniging brengt nooit zoveel op als een spelers uit de eredivisie. En dat moet je allemaal mee rekenen. Bij Ajax heb ik het altijd uitstekend naar mijn zin gehad. De club is goed georganiseerd, de verhouding tussen het bestuur en de spelers is goed, doch zakelijk. Als het een club goed gaat, voel je dat jij daar aan meegewerkt hebt. Neem bijvoorbeeld het restaurant. Toen ik bij Ajax kwam, was het restaurant lang niet zoals het nu is. Het was mogelijk het een en ander te ver bouwen en persoonlijk voel ik het zo dat ik aan die mogelijkheid heb meegedaan. Ajax is gestegen tot een van de beste clubs in Europa. Dat ik daaraan heb kunnen bijdragen, geeft mij een grote voldoening. Natuurlijk zal het in het begin wel even vreemd zijn niet meer te voetballen. Echter na dit seizoen gaat de studie voor alles. Ik heb nog twee jaar voor de boeg. Dan zal ik gaan kijken wat voor mij het beste is. Misschien beland ik wel in een baantje bij de voetballerij. Ik weet het nog niet. Joegoslavië is het mooiste land van de wereld. Natuurlijk is er nog veel armoede. Maar men moet niet vergeten wat voor een historie dat land achter de rug heeft. Steeds was het een deel ergens van en bovendien heeft het talloze oorlogen moeten door staan. Nu is het in opkomst, onafhankelijk van iedereen, daar bij wel meer naar het westen dan naar het oosten neigt. Je mag gaan en staan waar je wil. ledereen mag vrij in en uit Joegoslavië. Voetbal is daar enorm populair. Toch speelt men er niet beter dan in Nederland. Ik begrijp dan ook niet waarom Nederland niet van Joegoslavië kon winnen. Qua talentspelers is men hier veel rijker. Dan moet er toch iets haperen aan de organisatie rond het Nederlands elftal. Overigens zou ik hier ook willen zeggen te kunnen begrijpen dat een speler niet voor de nationale ploeg wil spelen als dat niet goed betaald wordt of als men teveel risico's loopt. Dat is profvoetbal. Zakelijk. Niet betalen, niet spelen. Bij de club weet je waar je aan toe bent als je het contract tekent. Ben je het met dat contract niet eens, dan moet je natuurlijk niet tekenen. Doe je dat wel dan ook de consequenties aanvaarden. Nog maals, ik begrijp de KNVB niet. Men wil toch graag in de wereld meetellen. Dan moet men er natuurlijk wel wat voor over hebben. Levering van alle bekende merken Roeterstraat 40 rijwielen en bromfietsen Tel. 5 2062 Financiëring in één dag gereed zonder aanbetaling Natuurlijk zou het geweldig zijn als ik in mijn laatste voetbal seizoen de Europa Cup zou binnen halen. Naar mijn mening heb ben wij het elftal ervoor. Goed, de loting tegen Celtic viel niet mee. Het worden zware wedstrijden, maar een kans zit er zeker in. We hebben zoveel ervaring in Europa Cup voetbal dat we voor niemand meer bang behoeven te zijn. Celtic heeft nog steeds een grotere naam in Europa dan Ajax. We hebben dus eigenlijk weinig te verliezen. Psychologische factoren spe len bij deze wedstrijd een belangrijke rol. Net zo goed als bijgeloof van een speler. Ik zelf heb dat niet. Maar neem bijvoorbeeld een keeper. Als ik de toss win, spelen we altijd eerst van links naar rechts over het veld. Dus in het Ajax-stadion van de staantribune aan de stadzijde naar die aan de Diemenzijde. Waarom? Omdat de keeper dat zo graag wil. Ik weet niet waarom. Moet je hem maar eens vragen. Penalties nemen doen Dick en ik. We spreken van te voren af wie de strafschoppen neemt. Weet je waarom één speler ze niet altijd neemt? Kijk, bij een strafschop zit de persfotograaf recht achter het doel en schiet zijn plaatje. Volgende dag natuurlijk in de krant. De keepers van de tegenpartij zien dan in welke hoek we schieten. Daarom moet je er een beetje variatie in brengen en niet altijd dezelfde speler een strafschop laten nemen. Een penalty nemen is eigenlijk nooit leuk. Benut je hem dan zegt men dat het geen kunst is om die goal te maken en mis je hem dan ben je waardeloos. En iedereen kan een strafschop missen! Tegen Celtic moet je er natuurlijk niet één missen. Maar nog maals, de bal hoort er in te gaan, maar de kans om te missen is altijd aanwezig. Vroeger vond ik het helemaal niet prettig om door de pers te worden geïnterviewd. Nu nog eigenlijk niet, maar het hoort er bij. Zo gek veel keren vragen ze mij niet. Komt misschien door mijn constante vorm, die ik gelukkig heb. Dan valt er weinig te vragen. Als ik jouw vragenlijstje zie, valt dat ook nogal mee. Moet je soms het hele blad volschrijven? Vraag maar Studeren en sport samen gaan? Nee, dat kan niet. Althans niet: studeren en topsport. Als ik hier in Nederland ging studeren, zou dat ten koste gaan van mijn sportprestaties en dan zou ik nooit zover gekomen zijn als nu. Wij trainen meestal twee keer per dag en na afloop zou je dan een paar uur in de boeken moeten gaan zitten. Dat kan niet. Of het een of het ander. Na Von Zesenstraat 63" Amsterdam - oost I tel. 184725 - 54620 b.g.g. 123123 21

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1970 | | pagina 21