DEKO n.v. velibor vasovic het ajax-publiek is wel deskundig N.V. AANNEMINGSMAATSCHAPPIJ Aan het einde van het nu lopende seizoen zal Ajax één van haar beste spelers moeten missen. Sedert december 1966 verdedigt hij de rood-witte kleuren met volle overgave. Echter, de leeftijd gaat een woordje meespreken; gelijk voor iedere sportman komt er ook eens een einde aan de loopbaan. Dus ook van Velibor Vasovic, geboren op 3 oktober 1939 te Belgrado. In zijn ge boorteland Joegoslavië is hij bekend als de uitstekende midden veldspeler bij Partizan (Belgrado), daar enorme successen behaalde met als climax de Europa Cup finale in 1966 tegen Real Madrid. De Joegoslaven haalden het niet, maar hun repu tatie was gevestigd. Velibor (voor zijn medespelers Vasco) wilde wel eens wat geld verdienen met de voetballerij, hetgeen in Joegoslavië toen niet mogelijk was, en kwam via een Hollandse familie in contact met Ajax. De onderhandelingen verliepen vlot en Velibor Vasovic tekende een 2^-jarig contract. Dat daarna nog eens werd ver lengd met 2 jaar. Tot het einde van dit seizoen. Dan vindt Vasco het welletjes. Hij gaat terug naar Joegoslavië om zijn studie: rechten te voltooien. Op zondag, een half uur na de wedstrijd AjaxHolland Sport, zit ik met Vasco in het nog volle Ajax-Restaurant. ,,Je kunt natuurlijk wachten tot de club je niet meer nodig heeft ik wil het zover niet laten komen, 'k Ben nu 31 jaar en je weet van jezelf dat er eens een tijd komt dat het niet meer kan. Persoonlijk vind ik het ogenblik nu gekomen om er mee op te houden. Dit voetbal beleef je niet meer als een prettige ont spanning, maar als een harde zakelijkheid. Je móét zakelijk zijn als profvoetballer. Natuurlijk, het is je werk. Je moet er van eten. Geen clubliefde, geen sentimenteel gedoe. Gewoon je werk doen. Drie-en-dertig keer was ik aanvoerder van het Joegosla- visch elftal, 10 keer landskampioen, tweemaal Europa Cup finale me dunkt dat ik zo wel het een en ander beleefd heb. Daar komt bij dat ik dank zij de voetballerij overal geweest ben, veel heb gezien, veel mensen ontmoet waarmede vaak interes sante gesprekken, waar je enorm van leert Ik meen dat je dat allemaal niet mag vergeten. In welk beroep vind je dat Helaas, het voetbal, niet alleen als kijkspel, maar ook voor de spelers zelf, is minder aantrekkelijk geworden. Systeem-voetbal is nu eenmaal vereist, wil je aan de top meedoen, maar m.i. gaat het spel als zodanig er aan dood. Een wedstrijd moet je zien als een show, een kijkspel waar 22 artiesten optreden om het publiek een plezierige middag of avond te bezorgen. Men wil vooral doelpunten zien. Voetbal is geen spel voor een gebied Palmgracht 6-16 Tel. 24 27 79 Burger- en Utiliteitsbouw Verbouw en winkelbetimmeringen van 25 meter; het veld is 110 x 70 meter en moet geheel worden gebruikt. Neem nu de wedstrijd van vanmiddag tegen Holland Sport. Dergelijk spel van de Hagenaars noemen wij degradatie voetbal. Ik kan mij voorstellen dat het publiek zich na zo'n wedstrijd bekocht voelt. Maar ja, als door manager of trainer wordt gezegd dat bij een gelijkspel tegen Ajax een extra premie ligt te wachten, zijn de spelers wel bereid om anderhalf uur lang negatief voetbal te spelen. En als het dan nog lukt ook om één punt te bemachtigen, het geld derhalve binnen is, zijn ze allang gelukkig. Natuurlijk. Over de manier waarop wordt niet gepraat Maar nogmaals hoe mooier het spel, hoe groter de uit slagen, hoe meer publiek er komt kijken, hoe meer ook de club aan geld ontvangt en zij de spelers kan betalen. Helaas zien we maar al te vaak dat daar nog anders over ge dacht wordt. Het kijkspel gaat er aan ten gronde Pers Niet altijd trad ik als „vrije verdediger" op. Bij Partizan speelde ik in de middelste-twee. Bij Ajax werd dat echter anders. Voetbal wordt moeilijker; er worden als maar nieuwe systemen ontdekt en steeds staan verrassingen je te wachten. Vooral als libero kom je ogen tekort. Je moet alles kunnen overzien. Mandekking lijkt mij iets makkelijker dan vrije verdediger, hoe wel het eerste toch ook weer zijn moeilijkheden heeft en, hoe noodzakelijk ook, vooral irriterend is voor de speler, die anderhalf uur lang op de voet wordt gevolgd door iemand die alleen maar te zorgen heeft dat hij niet bij de bal komt. Be langrijk is natuurlijk, dat men op elkaar is ingespeeld, de één de ander blindelings weet te vinden. Want ons spel blijft een team sport; met z'n elven win of verlies je een wedstrijd. Het is daarom m.i. niet juist een enkeling aan te wijzen, noch als schuldige bij verlies, noch als degene die zijn club het góéde resultaat bracht. Vooral de Pers ziet dat vaak niet; men schrijft bijna altijd over dezelfde speler(s). Ik lees niet veel sport bladen. Er zijn er teveel om ze allemaal te kopen. Meestal zie ik alleen de sportbijlage van ,,De Telegraaf". Die vind ik ronduit gezegd: slecht. Men schrijft dingen die beslist niet waar zijn, laat b.v. een doelpunt maken door iemand, terwijl die het hele maal niet is geweest. Die journalist, Peter van Putten heet hij geloof ik, ontmoet ik weieens en dan spreek ik hem aan over zulke onjuistheden. Als excuus komt dan dat alles zo vlug moet gebeuren, dat men dikwijls geen tijd heeft het te controleren enz. Als men het niet zeker weet, moet je er ook niet over schrijven! Vaak ook bemoeien sportjournalisten zich met zaken die hen helemaal niet aan gaan. Bij de loting voor de Eur. Cup toen Ajax tegen Celtic lootte stond men al klaar met te verkon digen dat trainer Michels die-en-die nu moest vervangen. Hoe kunnen ze in hemelsnaam daar over oordelen. Alsof Michels niet bekwaam genoeg is dat zelf uit te dokteren. Aanvoerder Mijn oordeel over trainer Michels? Hij is de beste die ik ken. Natuurlijk zijn we het wel eens niet met elkaar eens. Maar is dat niet normaal en menselijk. Bovendien, zo'n vaart loopt dat nu ook weer niet Aan het begin van een nieuw seizoen denkt Michels een nieuw systeem uit. Hij bespreekt dat met ons; wij krijgen de gelegenheid onze mening en kritiek te geven door bijvoorbeeld te zeggen dat wij menen voor dat systeem geen geschikte spelers te hebben. Wij mogen dus zeker wel meebeslissen. Als aanvoerder heb je, althans in 't veld, geen privilèges bóven 20

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1970 | | pagina 20