reactie op reactie Het mag als niet helemaal onbekend worden verondersteld, dat door ons gemaakte opmerkingen op pag. 3 (tweede kolom) van ons vorig clubnieuws aan het adres van de KNVB en een tweetal scheidsrechters o.a. in „Tussen Start en Finish" heb ben geleid tot commentaar van de redactie van deze wekelijkse radio-sportuitzending. Thans is op onze redactie-tafel tevens een persoonlijk stuk bin nen gekomen van de heer Joop Martens, lid van de commissie belast met het aanstellen van scheidsrechters; de heer Martens zullen velen zich nog herinneren uit de tijd dat hij zelf ook op internationaal niveau de arbitersfluit hanteerde. Daarbij moeten wij gelijk vermelden dat tussen hem en Ajax er reeds lang een goede verhouding bestaat, de heer Martens een altijd welkome gast in de Ajax-kring is en naar wij uit zijn eigen woorden menen te mogen opmaken, een verblijf bij ons van zijn kant apprecieert. Alle reden voor uw redacteur-kroniekschrijver de kolommen van het Ajax-Nieuws wagenwijd open te zetten voor hetgeen de heer Martens onder het opschrift Reactie op reactie jegens ons op het hart heeft: In de rubriek van het Ajax-Nieuws nr. 3 worden t.a.v. de aanwijsing van scheidsrechters voor twee wedstrijden van Ajax enige minder vleiende opmerkingen gemaakt aan het adres van de KNVB, waarbij ook de twee scheidsrechters in het geding komen. Opmerkingen die op zijn zachtst gezegd niet alleen ongepast zijn, maar ook van een grote ondeskundigheid op het gebied van de voetbalarbitrage getuigen. Lid zijnde van de commis sie, belast met het aanstellen van scheidsrechters, heb ik er behoefte aan persoonlijk op één en ander te reage ren, waarbij ik uiteraard aan de insinuatie op bladzijde 3 voorbij ga, daar dit mijn niveau niet is. Trouwens, dat van Ajax ook niet, getuige o.a. de wijze waarop de scheidsrechters, officials en gasten door het Ajax-be- stuur ontvangen worden en wel zoals die bij Ajax, een club van naam en allure, past: correct en boven alle lof. Ik neem dan ook aan dat de woorden „of misschien ook nieteen „slip of the pen (type-writer) zijn geweest. Als het de schrijver helemaal niet gek voorkomt voor belangrijke wedstrijden in de Nederlandse competitie buitenlandse arbiters aan te wijzen en Nederlandse refsover de grenzen te laten fungeren, dan dient de Lange Leidsedwarsstraat 35, tel. 2298 76 Amsterdam schrijver zich wel zeer goed te realiseren dat dit aan de hand van de statuten en reglementen van de KNVB niet mogelijk is. Indien men tot een dergelijke uitwisseling zou overgaan, moet dit door de deelnemende landen allereerst reglementair vastgelegd worden. Natuurlijk is dit administratief te verwezenlijken, maar daarnaast speelt een heel andere zaak nl. „de kwaliteitvan de scheidsrechters. Met alle eerbied en waardering voor de prestaties van de heren scheidsrechters in de ons omringende landen, durf ik toch zonder meer te stellen dat de kwaliteit van de Nederlandse scheidsrechter beslist veel beter is. Niet alleen van onze top-scheidsrechters, maar ook het ge middelde prestatie-peil van de Nederlandse scheids rechter ligt veel hoger dan dat in het buitenland. Laat de geachte schrijver zijn oor maar eens te luisteren leg gen bij onze Nederlandse clubs die vriendschappelijk in het buitenland spelen of speelden. Beluistert u eens de Nederlandse spelers, die in een buitenlandse vereniging spelen. U zult dan snel van gedachten veranderen en het wel gek vinden onze goede scheidsrechters weg te sturen en dan maar af te wachten wat wij daarvoor terug krijgen. Neen, het gezegde „wat van ver komt is lekker (goed)", gaat in dit geval beslist niet op, maar wel: „houden wat je hebt" en „niet in eigen vlees snijden". Niet voor niets zijn onze scheidsrechters veel gevraagd bij belangrijke interland- en cupwedstrijden in het bui tenland. Blijkens de bij de KNVB binnenkomende rap porten van de daarvoor aangewezen waarnemers, be halen onze mensen buitenslands uitstekende resultaten en kweken daarmede veel good-will voor het Neder landse voetbal in het algemeen en de arbitrage in het bijzonder. Overigens is de thans door de kroniekschrijver voorge stelde uitwisseling reeds vele jaren geleden ter sprake geweest, maar van Nederlandse zijde is daarop, gezien het vorenstaande, nimmer ingegaan en m.i. terecht. Graag nog even over de aanstelling van een Schiedamse en een Vlaardingse (de heer Brouwer woont niet in Schiedam!scheidsrechter bij de wedstrijden van Ajax tegen Sparta en Excelsior. Geachte schrijver, ik zou zeggen: „Honi soit qui mal y pense." Voor mij zijn alle Nederlandse scheidsrechters volkomen integer en geen van hen komt naar een wedstrijd met het oogmerk welke club dan ook te bevoor- of te benadelen. Als mens zal de scheidsrechter zich tegenover spelers en alle aanwezigen nimmer „weggooien". Integendeel, elke scheidsrechter gaat naar zijn wedstrijd met de in tentie het zo goed mogelijk te doen, dat is zijn eer. En zou hij dan eens mogen falen, hij had ook een moe der, evenals u, kroniekschrijver. Op bladzijde 23 van bovenaangehaald Ajax-nieuws staat onder een kop „milieu-verontreiniging" een stukje m.b.t. het denigrerend optreden van een liedjes-zanger jegens Ajax. Ik kan met dit stukje volledig instemmen, doch zou ik, een tikkeltje ondeugend zijnde, deze kop en dit stukje mogen terugspelen naar de geachte kroniek- 14

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1970 | | pagina 14