Zee-en Rijnvaart Rijwielhandel DAS Maar neem nu voetbal. Het aantal bezoekers dat elke zondag op de velden is En hoeveel subsidie krijgen de betalende clubs Niets! Natuurlijk kan door de clubs ook nog wel het een en ander wor den gedaan aan een verbetering van de situatie; 53 verenigingen in het betaalde voetbal in zo'n klein land als het onze is zonder meer kolder. Voor vele zou het verstandig zijn te fuseren of terug te gaan naar het amateurvoetbal. Een verbetering dan, die van de zijde der clubs-die-blijven moet komen is, dat het beleid geheel gericht moet zijn op het pro fessionele voetbal, wil die financiële steun, waarover wij het zo juist hadden, effectief werken. Kijk, bij de FC Twente wordt in dit opzicht de zaak veel minder zakelijk aangepakt dan bij Ajax. En die „zakelijke aanpak" is m.i. absoluut noodzakelijk om in de Nederlandse- en zéker Europese ,,top" te kunnen meedraaien. Het jammerlijke is, dat er in Nederland maar twee clubs zijn, die in dit opzicht de dienst uitmaken. Daar zal voorlopig nog wel geen verandering in komen. Vorig seizoen was het de FC Twente waarvan men dacht dat het een geduchte concurrent van Ajax en Feijenoord zou worden, maar zover kwam het niet. We had den toch een geweldig leuk, goed spelend elftal, waarvan op den duur wel wat te verwachten was. Maar aan het eind van het seizoen ging (moest) men verkopen: Houwaart en ik. En hoewel niet slecht, draait de ploeg dit jaar toch niet zo attrac tief als het vorig seizoen. Jammer. Enfin, we hebben het er in voorgaande regels al over gehad: zo gaat het vaak! Kijkspel Een Europese competitie? Ja, dat lijkt me wel aantrekkelijk. Maar even dit: het lost ons nationale probleem niet op! Juist die Europese topwedstrijden zoals nu de Europa Cup, Jaarbeurs beker e.a. zijn zeer in trek. De belangstelling daarvoor is nog steeds groeiende. Maar het maakt het publiek ten aanzien van de gewone competitiewedstrijden ook kieskeurig, men wordt verwend. Nee, een oplossing voor ,,ons" probleem zie ik niet zo gauw. Een eerste stap daartoe is nogmaals de noodzakelijkheid dat de overheid op zeer korte termijn met flinke subsidies over de brug komt. Op zeer korte termijn dat wel! Die wedstrijden om de Jaarbeursbeker zijn een grote belevenis voor me. Hoewel het nog geen Europa Cup I is Toch komt die strijd om de Runners Up Cup bij ons niet op de eerste plaats. Natuurlijk is het daarom ook aantrekkelijk, omdat de internatio nale ervaring vergroot wordt. Maar de competitie eredivisie heeft altijd nog voorrang. Vooral nu het einde in zicht komt en, zoals ik reeds eerder zei, iedere wedstrijd gewonnen moet worden! Meestal gaat dat ten koste van het kijkspel voor het publiek. Men zal dat echter moeten accepteren. Neem nu de consequente mandekking. Je moet er mee leren leven. Of je wilt of niet. Na tuurlijk is het niet leuk om de hele wedstrijd een mannetje achter je aan te hebben. Maar je accepteert dat maar. Het is een bit tere noodzaak dat men consequent dekt. Anders ben je ver loren. Zo goed als we voor iedere wedstrijd een bespreking hebben. Zoiets moet gebeuren. Je kan niet meer zeggen: hup, de wei in en zie maar wat er van komt. Gaat niet! Men voetbalt professio neler dan twee of drie jaar geleden. De belangen worden steeds groter. Neem bijvoorbeeld het ingooien van de bal naar een tegenstander nadat de tegenpartij de bal bewust over de zijlijn heeft getrapt omdat er een ploeggenoot gewond op de grond ligt. Vroeger gooide je zo'n bal weer in naar de tegenpartij. Nu niet meer zo gauw, want uit die aanval kan een doelpunt ont staan. Bovendien is het alleen maar in het belang van de tegen partij dat die speler weer wordt opgelapt. Het voetbalspel wordt harder. Het is nu eenmaal de ontwikkeling. Dat hou' je niet tegen. Als een speler van de tegenpartij „onderuit" moet worden gehaald omdat hij „gevaarlijk" wordt, moet dat gebeuren. Moet de bal 40 meter over de zijlijn worden getrapt, het geschiedt. Enzovoort! 't Ja. Sta je bijvoorbeeld met 40 voor, is het Levering van alle bekende merken Roeterstraat 40 rijwielen en bromfietsen Tel. 5 2062 Financiering in één dag gereed zonder aanbetaling wat anders. Natuurlijk probeer je er nog een stuk of 6 bij te maken. Het publiek ziet je het liefst met 100 winnen. Maar dat kan niet meer. De doelpunten worden steeds schaarser. Ajax kon twee jaar geleden nog wel eens met grote cijfers win nen. Nu gebeurt dat bijna nooit meer. Kijk naar het buitenland: grote uitslagen zijn zeldzaamheden. Een wedstrijd is een kar wei: in anderhalf uur moet het zijn opgeknapt. De clubbelangen zijn enorm groot. Daar kan bijv. het Nederlands elftal niet tegen op. Ik vind het nog wel een eer om voor de nationale ploeg te worden gekozen. Uiteindelijk behoor je dan bij de elf besten van Nederland. Maar het komt bij mij zeker niet op de eerste plaats. Het is meer een aardige bijverdienste. Pers Een slechte kritiek doet mij niet zo bar veel. Omdat ik weet dat de heren sportjournalisten maar enkelingen zijn, die hun mening over een wedstrijd zeggen. Het zijn heel vaak geen voetbaldeskundigen. Hij is één van de 25.000 die op de tribune zitten en is toevallig journalist. Hij mag in de krant zetten wat hij denkt. Maar het kan best zijn, dat mijnheer Pietersen, op de staanplaats achter het doel, werkelijk veel van voetballen af weet, en dat die mijnheer Pietersen een hele andere mening over de wedstrijd heeft. Maar ja, mijnheer Pietersen is geen journalist, dus zijn mening komt niet in de krant. Begrijp je? Er zijn tal van journalisten, die de ene week een biljartwedstrijd 47-2 verslaan, de andere week verslaggever zijn bij de Neder landse tafeltenniskampioenschappen en toevallig de week daarop een eredivisiewedstrijd voetbal moeten beoordelen. Dat kan toch niet! Wat weet zo'n verslaggever nu van ons. Wat kan hij be grijpen van het hedendaagse profvoetbal. Maar ja, hij zal toch iets moeten schrijven, want de krant wacht niet. De journalisten bekijken het voetbal te oppervlakkig. Het is allemaal niet zo eenvoudig als het wel lijkt. Het spreekwoord: de beste stuurlui staan meestal aan de wal; bij voetbal zitten ze op de tribune. Gelukkig zijn er ook mensen, die het allemaal wat dieper be kijken, die even wachten met een speler „goed" of „slecht" te verklaren. Want die begrippen zijn immers maar betrekkelijk. Meestal is het bij de toeschouwers zo dat degenen die de doel punten maken, per definitie goed zijn. De rest telt niet mee. Men vergeet dan dat voetbal een teamsport is, waarbij je het met z'n allen doet. Mijn overgang van FC Twente naar Ajax was natuurlijk wel even moeilijk. Je moet je spelwijze aanpassen aan die van het Ajax- team. Dat gaat nu eenmaal niet van de ene dag op de andere. Maar ik geloof wel dat het nu lekker gaat. De sfeer in het elftal is geweldig. Het zijn bijna allemaal rasechte Amsterdammers. Ze dollen graag met je en ik kan mij voorstellen dat er mensen zijn die daar niet tegen kunnen. Zelf heb ik helemaal geen last. Als je net zo terugdolt, kun je af en toe vreselijk lachen. M. MIDDENDORP Jr. Café-slijterij Hans Reijmers Het oudste café van Amsterdam Zeedijk 4 Billijke prijzen 19

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1970 | | pagina 19