dick van dijk: echte clubliefde bestaat niet meer STOFFEN- EN KANTHUIS 'EUROPA' ,,Weet je wat het is? De mensen op de tribune en trouwens ook de heren journalisten oordelen zo makkelijk over het missen van een kans. Men vergeet dat er maar het geringste behoeft te gebeuren om een mogelijkheid tot scoren om zeep te brengen. Net als je wilt schieten kan door een windvlaag of on effenheid in het terrein, enfin voorbeelden genoeg, de bal nèt verkeerd op je schoen komen, en je schiet naast of huizenhoog over. Moet je dan horen Maar een kans missen is voor de speler zelf al erg genoeg. Je kunt wel door de grond zakken van ellende. Doch het spel gaat verder; veel tijd om te treuren is er niet en heeft ook weinig zin. Maar ja, men verwacht dat, als er acht kansen zijn, er ook acht doelpunten komen. Althans, zo on dervind ik dat. Komt waarschijnlijk door mijn reputatie bij FC Twente, vorig jaar, maar daar had ik een geheel andere taak. Iédere aanval ging toen praktisch via mij, waardoor ik ook veel meer de kans kreeg om doelpunten te maken. Nu sta ik, om zo te zeggen, meer in dienst van het gehele elftal. Als nü b.v. mijn directe tegenstander mee naar voren gaat, ga ik met hem mee. Het is niet meer aanvallen óf verdedigen, maar aanvallen én verdedigen. Daarom zie je vaak, dat onze verdedigers ook goals maken. Het is overigens niet belangrijk wie de doelpunten fabriceert, als ze er maar komen. En of het nu een mooie goal is of niet, als die bal maar over de doellijn komt." Dit zegt Dick van Dijk (24), oorspronkelijk afkomstig uit het Goudse ONA, via SVV (4 jaar semi-prof) naar FC Twente (2 jaar min of meer full-prof) en nu bijna 1 jaar bij Ajax. De af gelopen maanden is er veel kritiek geweest op zijn spel. Naar de zin van velen maakte hij te weinig goals. Ondanks dat hij op de derde plaats staat vari de topscorers, met 17 doelpunten, is men niet tevreden. Dick van Dijk is er niet van ondersteboven. Hij zelf vindt dat hij op dit ogenblik goed draait, dat ook blijkt uit het feit dat trainer Michels hem tot op heden nog iedere week heeft opgesteld. We zitten aan de vooravond van de strijd tegen FC Twente; Dick van Dijk is niet meer of minder gespan nen dan voor een andere zware wedstrijd: „We hebben zojuist onze wekelijkse bespreking gehad voor de wedstrijd van morgen. Zoiets doet mij persoonlijk enorm goed. Ik word er echt door opgepept. Een soort geestelijke doping. In gedachte speel je die wedstrijd al. Vooral nu de afstand naar de finish kort is geworden, is het belangrijk dat we winnen. Trou wens, ik wil altijd winnen. Verlies, daar kan ik erg slecht tegen. Wat zelfs na een gelijk spel ben ik niet tevreden. Ook bij een eenvoudig oefenpartijtje wil ik altijd winnen. Dat is nu een maal de eerzucht die je moet hebben. De wil om te winnen moet er altijd zijn. Overheid Inderdaad is het zo dat men het transfersysteem behoorlijk uit de hand heeft laten lopen. Aan de andere kant moet je niet vergeten dat het voor vele clubs maar goed is, dat er zulke hoge bedragen voor voetballers worden neergeteld. Want meest al is het bittere noodzaak dat men één van zijn beste spelers verkoopt; en wel om de schulden te kunnen aflossen. Bovendien is het zo, dat een goede profvoetballer heus niet bij een club blijft als hij ergens anders meer kan verdienen. Dat is logisch. Doet hij dat wel, dan is hij een dief van zichzelf. Je moet nu eenmaal professioneel denken en handelen. Echte clubliefde bestaat niet meer. Dat klinkt misschien hard, maar heus, het is zo! Je bent werknemer en je doet je werk zo goed mogelijk. Dat is alleen maar in het belang van je zelf. Anders word je op straat gezet. De voetbaltoestand in Nederland is overigens niet florissant. Té veel clubs en té weinig financiële steun. Vooral van de overheid. Kijk, ik zie het zo, dat de voetbalsport voor honderdduizenden een geweldig stuk recreatie is. Iedere week trekken enorm veel mensen naar de wedstrijden. De clubs zijn voor bijna 100 pro cent afhankelijk van het publiek. Als dat niet komt, kan men de tent wel sluiten. Maar die mensen komen niet voor niets, die willen voor hun dure geld goed voetbal zien. Dus zullen de clubs moeten zorgen voor goede spelers en die zijn duur en er is geen of niet voldoende geld. Wil men dus voetbal van betere klasse bedrijven, dan zal er geld op tafel moeten komen, wat m.i. in zeer belangrijke mate een taak is van de overheid. Bij de kunst hetzij met een grote, hetzij met een kleine ,,k" is dit eigenlijk niet anders; het publiek komt alleen naar goede en vooral bekende stukken, gespeeld door dito artiesten kijken. Een theater als Carré zal, als Toon Hermans optreedt, iedere avond zo goed als uitverkocht zijn. Zo ook bij toneel stukken, concerten e.d. Maar hier strooit het Rijk rijkelijk met subsidies om het beste mogelijk te maken resp. te steunen. Als een schrijver het in zijn hoofd haalt een toneelstuk te schrijven of een of andere cineast komt met het plan voor een bepaalde film aanzetten, tien-tegen-één dat er subsidie gegeven wordt. Hoeveel mensen komen er dan kijken? Laten we zeggen: 20.000. Kuki Krol: IMPORT - EXPORT Sint Antoniebreestraat 32 Amsterdam Tel. 238374 (na 18 uur 720759) 17

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1970 | | pagina 17