DIT IS DE KI AH DIT IS Z'H BIER Ajax-shirt (hoe kon 't anders). Gij allen, voetbalenthousiasten, moet u kunnen indenken wat zulks voor een kind betekende. Zeker is, dat op dat moment voor mij het paradijs op aarde kwam en wanneer ze ons niet weerhouden hadden, zou ik zo in vol ornaat naar school zijn gegaan. Voetbalschoenen vormen de primaire benodigdheden voor een partijtje, voetbalkousen zijn reeds een luxe, doch het is eerst 't shirtje, dat je een zekere waardigheid geeft in de ogen der jeugd (en Ajax was ook toen reeds in hoog aanzien), je niet langer een „massa-voetballer" doet zijn, ja zelfs evenals de strepen en sterren in het leger privileges kan betekenen in de vorm van aanvoerder zijn, penalties nemen etc. Nog nooit heb ik met zoveel trots en eer bied de rood-witte kleuren gedragen en tot bloedens toe ver dedigd, nog nooit heb ik zoveel te verduren gehad, als met dat eenvoudige stukje wit katoen waarop voor en achter een brede rode baan. Eindelijk kwam dan toch die grote dag, waarop ik reeds zo lang gevlast had, mijn twaalfde verjaardag, want eerst toen bereikte ik de leeftijd die toegang gaf tot 't voetbaldorado. Dat ik als adspirant van Ajax werd voorgedragen, behoeft hier nauwelijks gememoreerd te worden en daar ik in de proefwedstrijd niet te licht werd bevonden, was de eerste trede op de voetballadder bereikt, één facet van het Michels-ideaal verwezenlijkt. „Broer tje" was lid van het grote Ajax geworden. Nog denk ik met weemoed terug aan die adspirantentijd, vol voetbalvreugde en leed, waarin we, zo klein als we waren, reeds een aardig partijtje weggaven, aangemoedigd door de talrijke vaders, die niet alleen in de vorm van geschreeuw en gejuich, maar ook door wijze of minder wijze raadgevingen en wanneer de wedstrijd in een kritische fase beland was, zag men ze met opgewonden gezichten langs de lijn hollen, omdat ze uit zenuw achtigheid niet op één plaats konden blijven. Wanneer de wed strijd tenslotte een gunstige wending had genomen, kwamen de gemoederen weer tot rust, wat tot voordeel had, dat wij na af loop een tractatie in de vorm van gevulde koeken in ontvangst mochten nemen, welke mij ongetwijfeld beter smaakten dan nu welk kostbaar diner ook, daar de voldoening over een bevochten zege destijds dieper en echter was. In de vier achtereenvolgende jaren smaakten wij 't genoegen driemaal kampioen te worden, wat geen ongunstig resultaat ge noemd mag worden. Hoe enerverend was de beslissingswed strijd in adspiranten 1 tegen De Volewijckers, welke een voor wedstrijd was van de „big match" tussen deze club en DOS. Reeds 's morgens om 9 uur kwam één van m'n teamgenoten me opzoeken, omdat hij 't thuis niet langer kon uithouden, slecht geslapen had (anders was hij er met geen stok uit te krijgen) en beslist eventjes zijn hart moest uitstorten. Jammer, dat 't bloeitijdperk van onze jeugd zo overschaduwd werd door de donkerte der oorlogsjaren, zó zelfs, dat ons eerste junioren-jaar kwam te vervallen, aangezien het meerendeel der mensen zich nauwelijks in 't leven kon houden, laat staan in teresse had voor, of in staat was tot, lichamelijke inspanning. Aan alles komt een einde, ook aan deze vreselijke Tweede We reldoorlog, die miljoenen mensen het leven kostte, ontelbaren lichamelijk en geestelijk verminkte, geheel Europa aan de rand van de afgrond bracht. Echter 't leven gaat voort en zij, die 't nog bezitten, worden meegesleurd, klampen zich eraan vast, richten zich weer op en zo werd ook de sport weer nieuw leven ingeblazen. Het seizoen 1945-'46 is voor mijn familie en niet minder voor mij persoonlijk een buitengewoon succesvolle periode geweest, want nadat wij eerst als juniores 1 kampioen van onze af deling werden, verschillende bekers in de clubkast van Ajax brachten en m'n schoolelftal terloops even 't kampioenschap van afdeling A in de wacht sleepte betekende mijn opstelling als middenvoor van Ajax 1 in de beslissende wedstrijd ADO Ajax de verwezenlijking van het door mijn familie gekoesterde ideaal. Wij wonnen deze wedstrijd met 83, behaalden daar mee het afdelingskampioenschap, terwijl bovendien gezegd mag worden, dat mijn debuut met „slechts" 5 doelpunten bevredi gend genoemd mocht worden, zodat sinds mijn eerste ontmoe ting met Ajax vijf jaar tevoren, ik een behoorlijk stuk op de voetballadder had afgelegd en dit grotendeels dank zij de bekwame en vertrouwde vriend, mijn vader. Zoals gij allen zult weten, is het nog moeilijker om op een hoog niveau te blijven, dan er te komen en zeker in de sport, aange zien het hier een liefhebberij geldt, met slechts de wil en de eer zucht als stimulerende factoren tegenover talrijke afbrekende factoren als overmoed, eigenwijsheid, drank etc. (vrouwen kun nen zowel 't een als 't ander zijn!), terwijl buiten de sport het vooral 't geld is, dat de mens tot hogerop dwingt, hoewel ook Kinus Michels 6

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1970 | | pagina 6