J. W. v. d. Meijden Zn Nationaal Woningcrediet n.v. n.v. Carolina Wilhelmina voor betere woning- en utiliteitsbouw de gelijk gespeeld werd, waardoor onze dierbare club moest degraderen. Na enkele jaren volgde een schitterend seizoen in de tweede klasse, gevolgd door promotie bij keuze naar de eerste klasse. Toen kwamen de roemruchte jaren, waarin Ajax vele malen af- delings- en landskampioen werd. Wij beleven daarbij nog één maal de strijd in Tilburg tegen Willem II, welke dank zij een 30 overwinning het landskampioenschap opleverde. Welk een storm van enthousiasme, toen wij 's zondagsavonds aan het oude Weesperpoortstation arriveerden. Duizenden stonden daar voor de ontvangst te wachten. Het was de glorietijd van Gupffert, De Natris, Brokmann, Hordijk, Pelser, Couton, De Haan, v. Dort en anderen. In de loop dezer jaren waren wij inmiddels zelf actief voetballer geworden, zij het ook, dat ons pogen schoner was dan ons spel. Het behoeft wel geen nadere uitleg, dat wij maar één illusie hadden: ook nog eens in Ajax te mogen voetballen, desnoods in het vijfde of zesde. Ballotage-geld werd met veel moeite bij eengegaard, we werden voorgesteld en bij de enquête-commissie in Kras ontboden. Daar stonden mijn broer en ik met de petjes in de handen voor de hoge heren van genoemde commissie het was in 1917 bezield van één gedachte: in onze geliefde club te mogen spelen eilieve, we werden zonder opgaaf van redenen te licht bevonden. Zij hebben natuurlijk nooit kunnen beseffen wat ze ons daarmee aandeden. Deze teleurstelling heeft echter nimmer onze trouw aan Ajax kunnen schokken, daarvoor was deze te hecht en met de paplepel ingegoten door het „Holland uit de Polder". Wél heeft deze afwijzing van onze generatie door Ajax, de on wrikbare gedachte post doen vatten, dat als wij ooit nog eens vader mochten worden van een zoon, deze de afwijzing van zijn vader zou moeten revancheren door de midvoor van Ajax 1 te worden. Deze zoon kwam en vanaf zijn achtste jaar hebben wij hem voorbereid op de zoete wraak, die hij eens zou moeten nemen. Hoe dit in zijn werk is gegaan, zal hij nu hij mondig is ge worden zelf vertellen. Het woord is dus thans aan: Generatie II Men behoeft over niet veel fantasie te beschikken om te kunnen voorspellen, dat die aap van een jongen met z'n bollenwangen- hapsnoet, de eerste manlijke telg van de familie Michels, voor bestemd werd eens de strijd met het bruine monster aan te binden. Het kan niet missen, wanneer je vader zelf een verwoed voet baller geweest is en daarbij langzamerhand een Ajax-complex ontwikkelde, de zoon bereiken moet en zal, wat de vader niet gelukt is, nl. lid te worden van die „grote club". Niet zomaar Sigarenmagazijn Bennie Muller Voorverkoop alle wedstrijden óók uitwedstrijden Ajax Toto - inleveringsadres voor Ajax-B.P.C.-Spartaan - Maccabi - S.V.A. Haarlemmerstraat 96 telefoon 22 04 31 een donateurtje of een bijlopertje, néén de aspiraties reikten verder en zij zagen „Broertje" reeds gestoken in de frisse rood witte kleuren, spelend voor ja, u hebt 't geraden, voor het eerste team en eerlijk gezegd moet ik toegeven, dat 't één van de weinige verwezenlijkte idealen is geworden. Hoe is in de regel de eerste kennismaking met de voetbalsport? Het zien van een wedstrijd, zult u zeggen, het beluisteren van een reportage of 't lezen van een verslag. Voor mij was 't echter de ontmoeting met dat simpele stuk ronde gummi, de bal, en dat deze kennismaking al heel jong 't geval was, blijkt wel uit één van m'n prilste herinneringen, toen ik nl. op de kleuterschool voor mijn verjaardag een blauwe gummibal ten geschenke kreeg. Of mijn ouders deze daad later betreurd hebben, staat me niet zo helder meer voor de geest, doch met de rust was 't gedaan en hoewel ik een verlegen jongen was, betekende voort aan elke aanval op mijn rond bezit een vreselijke weerwraak mijnerzijds, zodat de pogingen in die richting al spoedig ge staakt werden. Zo ontwikkelde zich langzamerhand de voetbalmanie en dank zij de goede propaganda van de pipa, ook in één bepaalde richting, nl. Ajax, zodat ondanks 't feit dat we slechts enkele minuten van het Olympisch Stadion woonden vrouwe Blauw-Wit nooit mijn hart heeft kunnen winnen, al maakte ik menig slippertje. In onze buurt was ik alras bekend, niet zozeer omdat mijn bal- beheersing nog volkomen onvoldoende was, maar wel dankzij mijn bolrond lichaam, dat gedragen door een paar korte kromme beentjes, onvermoeibaar achter 't balletje aanhuppelde, zodat m'n bijnaam humptie-dumptie bij nader inzien niet ongegrond mocht heten. Dat mijn vader deze activiteit eerder zou aanwak keren dan beletten, zal u wel reeds duidelijk zijn en al spoedig nam de training een aanvang in de vorm van raadgevingen tijdens of na de ontelbare matches op woensdag- en zaterdag middag op het grote „Zandland". Ach, u kent dat wel, die tijd loze wedstrijden, waarbij vermoeidheid en onbekend begrip is, waarin gestreden wordt met een vuur en een overgave, die alleen de jeugd eigen zijn. Nooit zal ik mijn tiende verjaardag vergeten. Toen toch het staat me nog voor alsof 't gisteren was vond ik 's morgens op de tafel een paar voetbalschoenen, voetbalkousen èn een HTT Till ,r"* r r Nijenburg 150 AMSTERDAM-BUITENVELDERT Telefoon 428556 (5 lijnen) 5

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1970 | | pagina 5