luxe schoenen Op het Koninginneveld zagen onze prille ogen wij waren toen zes of zeven jaar behalve de clubs van mijn broers ook de keien van die tijd: Sparta, Holland, Victoria, Amstel en nog enige andere waarvan de namen ons zijn ontschoten. Het Koninginne veld en de terreinen achter het Rijksmuseum waren een dorado voor het Amsterdamse volksvoetbal in die dagen. SDE, de club uit de Pijp, genoot een enorme populariteit en als onze favoriet „Steeds Voorwaarts" daar spelen moest, dan verkleedden de spelers van deze club zich op een hooizolder aan de Amstel- veenseweg, op de plaats waar later het oude stadion werd gebouwd, liepen dan vervolgens in gestrekte draf met de sup porters achter zich aan het gehele Koninginneland over dat is thans de gehele Kruseman- en Lairessestraat uit en arri veerden dan warmgelopen op het terrein achter het Museum, om de titanenstrijd met SDE aan te binden. Dichte drommen ston den dan om het veld geschaard en wij waren zó bang dat onze favoriet door deze „Pijpers" zou worden verslagen, dat wij niet dorsten te kijken en rusteloos achter de haag van toeschouwers heen en weer liepen, elke reactie van het publiek scherp in ons opnemend om zo toch achter het verloop van de wedstrijd te komen. Zo jong en klein als we waren wisten we, dat het moeilijk winnen was van SDE, omdat op geen twintig centimeter achter de keeper in het doel een schare supporters stond, die als de keeper werd gepasseerd, de bal clandestien uit het doel hield. Toen wij er achter kwamen dat onze broers er toch eigenlijk niet veel van konden, ondanks het aureool van hun „grote broer" zijn, kregen wij hogere aspiraties. Nu wilde het lot, dat zij be halve actieve voetballers, enthousiaste aanhangers van Holland uit de polder waren en toen deze club met Ajax combineerde met behoud van de naam Ajax, gingen zij door dik en dun met hun nieuw verworven club mee. Wij hoorden hen maar redeneren over deze gelukkige fusie en dat het nu wel goed zou gaan, want de beste spelers van Holland waren mede overgegaan. Deze Kalverstraat 9 Reguliersbreestraat 32 Nieuwendijk 188 Kinkerstraat 255-257 Haarlemmerdijk 137 Ferdinand Bolstraat 112 Gelderlandplein 13, Buitenveldert AMSTERDAM ROTTERDAM GRONINGEN MAASTRICHT aanbidding voor Ajax door mijn broers was te opmerkelijker, omdat zij uit een buurt kwamen, waar alles Blauw-Wit was, wat de klok sloeg. Dit had tot gevolg, dat ook wij vurige aanhangers werden van Ajax, hoewel wij ze nog nooit hadden zien spelen, omdat de Watergraafsmeer voor onze kleine pootjes vooralsnog onbereikbaar was. Geld voor de tram hadden we niet en trou wens we wisten ook de weg niet te vinden en de afstand was zeker twee uur gaans. Aanvankelijk bepaalden wij ons ertoe om op zondagmiddag tegen half vijf in de buurt, met een zwaar kloppend hartje, de uitslagen te verslinden. Wee, wee, als Ajax verloren had, dan heerste er droefenis in ons gezin. En dat voor een club, die we nog nooit gezien hadden, waarvan we het veld niet eens konden vinden. Wat is een mens toch een raar diertje. Nadat we één keer onze broers stiekum hadden gevolgd, toen ze naar Ajax gingen kijken, wisten we de weg en nu kon niets en niemand ons weerhouden om op eigen gelegenheid te gaan. Weliswaar was de afstand nog een obstakel, maar met een twee jaar oudere broer en nog een vriendje verdeelden wij ons over de breedte van de straten en gingen al centerend met een echt of van oude lappen gemaakt balletje de lange weg naar de Meer, waar wij met verhitte hoofden aanlandden vóór we er erg in hadden. Geld voor entree hadden we niet, dus moest een plan de campagne opgemaakt worden om clandestien op het zo door ons begeerde voetbalveld van Ajax te komen. Dit kwam hierop neer, dat wij over ongeveer zeven sloten moesten springen ook meer dan eens er middenin om dan tenslotte achter het AFC-veld om, ons doel te bereiken. Soms werden wij bij deze escapades achtervolgd door de rode „snorrebaard", de veldwachter van de gemeente Watergraafs meer, wiens aandacht echter meer het grote AFC dan het nog bescheiden Ajax gold. Als hij ons dan na een wilde klopjacht tussen de honderden toeschouwers op het Ajax-veld zag ver dwijnen, achtte hij ons blijkbaar voor de gemeente en AFC gevaarloos en staakte zijn verdere pogingen. Nooit vergeten wij de eerste kennismaking met Ajax. Van tribu nes in welke vorm dan ook was geen sprake. Als een vorst lagen wij langs het lijntje met nog een handjevol mensen te wachten op de dingen die gingen gebeuren. Het gekrijs op de AFC-tri- bunes was niet van de lucht, terwijl op het Ajax-veld een lan delijke rust weldadig aandeed. Daar aanschouwden wij voor het eerst de prominenten van Ajax uit die dagen: Jan Brokmann, een oudere broer van Theo, Jo Verlet, Frans Schoevaart, Doode- weert, Schutte, Piet v. d. Broeke, Karei van der Lee enz. Later Seylhouwer, Toon Kooy, Joop Vis, Fortgens, de oudste Pelser, Grootmeyer en anderen. Levendig herinneren wij ons nog de enorme spanning, waarmede wij de uitslag van de promotiewedstrijd Het ZesdeAjax ver beidden, welke strijd eindigde in een gelijkspel (00) en Ajax in de eerste klasse bracht. Hoe trots was de betrekkelijk kleine supportersschare uit die dagen, toen hun club voor de eerste maal in het nieuwe tenue verscheen: de brede rode staande baan over het midden van het witte shirt, met als ik me wel herinner het stadswapen op de linkerborst. Het joyeuse entree in de eerste klasse werd dus gemaakt in een nieuw kleed, want in de tweede klasse droegen de Ajax-lieden nog smalle roodwit- gestreepte shirts. Hoe hebben wij toen reeds genoten van de soepele stijl van een back als Karei van der Lee, de stoere onverzettelijkheid van Frans Schoevaart, die wij eens een meter vóór de doellijn op de grond hebben zien liggen, met de bal tussen de knieën geklemd, zó oer-stevig, dat de gehele voorhoede van DVS niet in staat was het ronde ding er tussenuit te trappen, waardoor dus een zeker doelpunt werd voorkomen (dit mocht vroeger allemaal); hoe kon Toon Kooy ons vergasten op zijn goocheltoeren met de bal en Piet van der Broeke door zijn niet te stuiten doorzettings vermogen. Ik zie hem nog met de bal voor Pampus in het doel liggen met die andere reus Barend van Hemert in de wedstrijd AjaxDFC, waardoor hij Ajax voor een nederlaag behoedde. Wij beleven in onze herinnering nog eens de dramatische wed strijden tegen Hercules, waarvan de eerste verloren en de twee- 4

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1970 | | pagina 4