Peppy uan den Kan kroniekbij de 70 sportartikelen - camping - spellen speelgoed - sportieve confectie Ja, zeventig jaar alweer Onze club, het geliefd, geprezen, zo vaak verguisde en bekriti seerde, nóg meer: benijde Ajax jubileert. Om precies te zijn: op 18 maart a.s. Een gebeurtenis, voor ons Ajacieden om trots op te zijn. En dankbaar. Niet alleen om de bereikte „leeftijd" zelve, doch vooral ten aan zien van hetgeen in de afgelopen zeven decennia werd gedaan, verwezenlijkt, gepresteerd. Door zovelen, wier namen als voetballer, leider, commissie- resp. bestuurslid, trainer of anderszins van 1900 tot nu toe voor Ajax lééfden En het doen voortleven. Zouden we, omtrent het grote en tegelijk overbekende verleden opnieuw in de Rood-Witte historie moeten duiken (zoals mis schien toch ergens verwacht wordt?). Breeduit verhalen van dat allereerste begin, de (her-) oprichting van Ajax tijdens een bij eenkomst in Café ,,De Karseboom" destijds ergens in de Kalverstraat in 1900, nadat eerder (1893-'94) een voetbal club o.l.v. H. D. Dade (eigenaar van de bal) en F. Stempel, de naam van de Griekse Held voerde, welke vereniging tussentijds aan haar einde kwam, waarna dan op 18 maart 1900 het drie manschap H. D. Dade, F. Stempel en C. R. Reeser Ajax nieuw leven inblies De eerste halve eeuw is in 1950 door Dolf Desmit c.s. onnavolg baar, als met een „Oscar" te bekronen film „op het doek" ge bracht, door de tot standkoming van het Gouden Boek. Daar mede werd tevens praktisch de grote tijd van ons real-amateu- risme afgesloten. Want nauwelijks vier jaar later kwam men tot de invoering van het betaalde voetbal 1954), een jaar later seizoen 1955-'56 speelden de eerste klassers om een plaats in de nieuw te vormen eredivisie en weer een jaar later (seizoen 1956-'57) ging de profcompetitie van start ook voor complete leveringen aan verenigingen en scholen Ajax „promoveerde" op 21 mei 1956 naar de sector „Betaald", op 19 mei 1957 was het ónze club die beslag legde op de titel: landskampioen. Als eerste derhalve bij het (semi-) prof-voetbal, tevens betekende het de negende keer in ons 57-jarig bestaan dat „het hoogste" werd bereikt. En hier begint dan eigenlijk een nieuwe periode, doet een nieuwe generatie zijn intrede, een generatie voor wie de voetbalsport zaak-en-brood is geworden, de „hobby" thans beroep, geen „sport" meer als tot nu toe bedreven, doch „show", een schouw spel waarin men optreedt. Op basis van een arbeidsovereen komst Doch deze nieuwe gang van zaken móést door de ontwikkeling in de Nederlandse voetbalwereld, nu eenmaal gevolgd worden, teneinde te blijven, waar vóórdien meer dan 50 jaar aan gewerkt was (en hoe!) nl.: de top van het Nederlandse voetbal. Twintig jaar na: „Ajax in 't goud Waarvan praktisch veertien jaar in de wereld van het beroepsvoetbal (tegenwoordig zo goed als volledig full-prof). Veertien jaar, waarin we met uitzondering van het diepte punt 1964-'65 niet alleen regelmatig tot de Nederlandse top behoorden meestal met Feijenoord op eenzame hoogte doch ook veertien jaren met vijfmaal de nationale titel op onze naam (1956-'57, 1960-'61, 1966-'67, 1967-'68 en 1968-'69) waarbij het trotse nationale record van driemaal in successie, zoals u ziet! Door onze weinig onderbroken deelname aan Europa's topvoet bal Europa Cup I de als gevolg daarvan stijgende erva ring, zijn we thans beland op een niveau dat ons tot de aller beste clubs van Europa doet behoren. Hét bewijs daarvan was wel het feit dat wij in mei 1969, als eerste Nederlandse club, het brachten tot de finale (Europa Cup I) tegen het sterke AC Milan, na o.a. het roemruchte Benfica in Parijs op gran diose wijze te hebben uitgeschakeld. In vergelijking met onze grote amateur-tijd, zou op grond van deze fraaie prestaties gezegd kunnen worden: „De geschiedenis herhaalt zich"; ook ten aanzien van: een krachtig bestuur, met daarnaast bekwame commissies, een begaafde trainer met uit stekende assistenten, een voortreffelijke administratie, een fraaie accommodatie en een heel goede samenwerking. Dit alles mede basis voor de grote successen! Met al deze prachtige resultaten is Ajax bezig met nieuwe blad zijden de grote historie van „die moordclub uit de Meer" te verdiepen, waardoor straks, hetzij bij drie-kwart-eeuw Ajax, hetzij in 2000, er volop stof zal zijn voor een nieuw gedenk boek b.v. „Ajax-100-op". Maar wat praten w ij daar nü over! Ajax zeventig jaar! Geen feestelijke viering van dit jubileum. Wel een uiting van vreugde ten gunste van de jeugd Ajax' toekomst de Rood-Witte jongeren, waarvan de club in haar bestaan altijd bijzonder veel plezier, genoegen en in het kader van het betaalde voetbal: profijt heeft gehad. Het zeventigjarig bestaan derhalve herdacht door een groot en qua opzet zelfs gróóts jubileum-toernooi, met als inzet: de Insulinde Cup. Op 2 en 3 mei a.s. Enfin, u hebt er reeds het een en ander van vernomen; hoofdzaak is dat u allen komt, om daar, kijkende naar jonge, veelbelovende voetballers die naar te verwachten in fraaie wedstrijden het verleden naar het heden en verder 2

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1970 | | pagina 2