b-gebeuren DAF AUTOBEDRIJF 'BREEDEWEG' geweest, die ik ooit heb gezien. Hij was een persoonlijkheid in het veld. De spelers wisten, dat wanneer Mutters de wedstrijd floot, men niet behoefde te proberen om geintjes uit te halen, want hij zag alles. Dat wisten de spelers ook en daarom liep een wedstrijd, geleid door Mutters, nooit uit de hand. Tja, en tegenwoordig Natuurlijk hebben we nog goede scheidsrechters. Dorpmans vind ik goed, Van Ravens ook en van de jongere garde is Derks uitstekend. Maar ja, de omstan digheden zijn veranderd. De belangen van de clubs zijn veel groter geworden. Een scheidsrechter kan een club duizenden guldens schade toebrengen door een verkeerde beslissing. Ik vind dat men een tegenwoordige scheidsrechter best meer mag betalen. (Heeft de KNVB ook inmiddels bepaald. Red.) Hij zal daardoor heus niet opeens beter gaan fluiten, maar het past er gewoon beter in. Kijk, voetbal is een vorm van massa amusement. En een scheidsrechter moet zich ook vele opoffe ringen getroosten om aan de top te blijven. Hij doet ook zijn best om een wedstrijd zo goed mogelijk te leiden. Gelijk een beroepsvoetballer probeert iedere keer zo goed mogelijk te voet ballen. Ik vind dat dat best goed mag worden gehonoreerd. Daarentegen moet men wel hoognodig iets doen aan de scheids- rechter-grensrechter-verhouding. Want zoals het nu is, lijkt het nergens op. Soms krijgt men de indruk, dat er totaal geen grensrechter bestaat en zich afvraagt waarom die man eigenlijk nog langs het lijntje meeholt. Grensrechters zijn meestal aan komende scheidsrechters, die dan wat ervaring mogen opdoen. Zelf weet ik op dit ogenblik geen oplossing voor dit grote pro bleem. Maar het wordt de hoogste tijd, dat er iets aan gedaan wordt. Begeleiding Het gehele voetbal van tegenwoordig is natuurlijk wel anders dan vroeger. Het is gewoon een soort wetenschap geworden. Al die systemen kende men vroeger niet. Neem nu Ajax. Het elftal speelt perfect het 4-2-4-systeem. Daardoor is men drie jaar achtereen kampioen geworden. Natuurlijk heeft men de spelers er voor. Maar ook dan is het nog moeilijk om het systeem goed uit te voeren. Ik vind het elftal van Ajax kwalitatief gezien te vergelijken met de Gouden Ploeg van de jaren 1917-1919. Na tuurlijk speelt men anders. Een speler als Cruijff vind ik iets enorms. Maar neem nu van vroeger een Wim Volkers en de on langs helaas overleden Piet van Reenen? Het publiek van toen keek even graag naar die spelers als nu naar een Cruijff en een Keizer. Het publiek wond zich even hard op als nu en bij span nende momenten werden de hoofden minstens zo rood en blauw als nu. Wat dat betreft is er weinig veranderd. Zo gek veel ga ik nu ook weer niet naar Ajax. Ik ga veel op zaterdagmiddag naar de B-elftallen van zowel Ajax als DWS en Blauw-Wit kijken en ook 's zondags. Lid zijnde van de begeleidingscommissie heb ik de taak jonge scheidsrechters na afloop op te vangen en ze te wijzen op te kortkomingen of verkeerde opvatting van de spelregels. Bovendien breng ik rapport uit aan de KNVB. Ik doe dit werk graag. Uiteindelijk is het voetbal een stuk van mijn leven gewor den en ik wil er zo lang mogelijk van genieten." Tot zover Hans Boekman, ondanks zijn 74 jaren, wat men hem bepaald niet aanziet, een voetbalenthousiast in hart en nieren, die besluit met te zeggen dat hij hoognodig diverse wijzigingen zou willen zien in de strafrechtspraak van de KNVB. „Het strafcollege zou moeten bestaan uit intelligente oud-spelers en scheidsrechters, plus eventueel enige juristen. Vaak zijn de uitspraken van het voormalige college niet gelukkig geweest. Ik moet daarbij wel zeggen, dat de sportpers de strafzaken, vooral als het gaat om bekende voetballers, vreselijk „opjut". Net zo goed als dat de pers een speler vreselijk kan bejubelen om hem een week later te laten vallen. Dat vind ik jammer." De echtgenoot van toneelspeelster Caro van Eyck („ze gaat wel eens mee naar voetballen, maar ze begrijpt er niets van") haalt nog een aantal medailles en foto's tevoorschijn uit vroegere tij den. „Helaas ben ik een groot aantal kwijt. Uitgeleend en nooit meer terug gehad. Gisteren is de Ajax-fotograaf geweest om een leuk plaatje van mij te maken. Hij zal mij er één toesturen. Meestal vraagt men mij om een foto. Maar Ajax stuurt een fotograaf. Echt Ajax. Alles altijd keurig verzorgd!" M. MIDDENDORP Jr. Was het in januari in het algemeen een „afkeurende" aangelegenheid wat de competitie aangaat, het op temperatuur blijven met betrekking tot conditie e.d. werd op het laatst óók iets om een „punthoofd" van te krijgen. Gelukkig viel er toch nog iéts te trappen en wel in een friendly-game tegen Noordwijk. Dat onze jongens een schreeuwende honger naar de bal schenen te hebben, zou uit de uitslag 51 wel zijn af te leiden. De tegenstanders beschikten over een respectabele ploeg, die er zelfs in slaagde met 10 vóór te komen; maar toen gingen de Ajax-reserves zó'n hoog tempo spelen, werd er zo snel ge combineerd, was er zulk een uitgekookt positiespel, dat daar tegen geen kruid gewassen was. Arie Haan, Jan Koning en Husers waren degenen die voor de „vijf" zorgden. Eindelijk dan op 31 januari was het weer „officieel" aan treden geblazen en wel tegen MVV-B aan de Middenweg. Een beroerde wedstrijd voor Jan Koning, want in een duel met een Maastrichtenaar, waarbij laatstgenoemde onnodig een fikse heupzwaai op het keiharde veld ten beste gaf, ging Jan met een sleutelbeen-blessure uit de strijd. Waardoor hij wel zo'n week of zes werd uitgeschakeld. Als dan van de andere zijde nadat door Ajax het resultaat van het gebeurde ter kennis van onze gasten was gebracht, enige belangstelling getoond was, misschien spijt betuigd och, dan wil je ondanks alle narig heid de dingen nog wel eens anders zien. Doch zó warm bleken de zuiderlingen niet te voelen Geen woord! Nu, wat ons betreft, wij hebben daar geen woorden voor. Of zat de heren de 50 nederlaag zo dwars? Vijf stuk-voor-stuk schitterende doel punten, gescoord door Arie Haan, Rep (2x), Bockel en invaller (A-junior) Cleton in een door Ajax zeer vlot gespeelde wed strijd. Wat de blessures aangaat zij nog vermeld dat C. ten Bosch, op weg naar de training, een auto-ongeval overkwam, hetwelk, ge zien de omstandigheden, nog goed afliep, doch niettemin deze Ajacied enige tijd uitschakelde. Zowel hij alsook Jan Koning een spoedige beterschap toegewenst. SECCO Off. DAF verkoop en service Bredeweg 23 - Amsterdam - telefoon 927099 15

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1970 | | pagina 15