hans boekman: 'een topscheidsrechter bestaat niet' Sigarenmagazijn "DE SPORT" VOORVERKOOP: Ajax- en Olympisch Stadion A. L. van Loon - J. P. Heijestraat 97 - tel. 16 7105 Zijn allereerste wedstrijd leidde hij in 1914: Wilskracht 1 Olivia 1, uitslag 50. Er zouden er nog vele volgen; zo ongeveer duizend. Internationaal sprak hij ook een behoorlijk woordje mee. Zijn interlanddebuut was op 11 maart 1928 met de wed strijd Duitsland tegen Luxemburg in Aken. Vijftien internationale wedstrijden staan op zijn erelijst, waaronder o.m. de eenmalig gespeelde wedstrijd tussen Nederland en Nederlands-lndië. Hij was het type scheidsrechter, dat een wedstrijd altijd tot een goed einde bracht, zonder op te vallen. Speciaal voor plaatse lijke ontmoetingen werd hij vaak aangewezen. In zijn hele loop baan als ,,ref" (ruim 30 jaar) heeft hij misschien 5 spelers uit het veld gestuurd. Zijn naam was en is nóg tot ver over de grenzen bekend: Hans Boekman (74), voor de wat ouderen onder u zeker bekend, thans rapporteur van de scheidsrechters- commissie met als taak het begeleiden van aankomende refs. Voor Ajax d.w.z. wedstrijden waarin Ajax uitkwam heeft hij zo'n 50 keer mogen fluiten (de derby's AjaxBlauw-Wit zeven keer) en daaruit is een zekere genegenheid voor de club ontstaan, alsmede vriendschap met vele Ajacieden. Op zijn flat in Amstelveen vertelt hij: „Mijn eerste contact met Ajax stamt uit het jaar 1916. Om precies te zijn: 28 november 1916. Ik moest toen een wedstrijd leiden van Ajax 3. En sedert dien heb ik mij altijd erg tot de club aangetrokken gevoeld. Maar het is wel altijd zo geweest, dat teams van Ajax, nu ook nog, nooit een overwinning behaal den met grof of gemeen spel. Men bleef altijd fair en sportief en in al die zo even genoemde vijftig wedstrijden heb ik nooit een Ajacied het veld uit moeten sturen. Dat heb ik altijd de grote kracht van Ajax gevonden: streven naar goed voetbal. Nee, lid van Ajax ben ik nooit geworden. Doodeenvoudig, omdat ik vind, dat een scheidsrechter neutraal moet blijven en met het lid worden van een vereniging zou hij de indruk kunnen wekken, vóór een speciale club te zijn. Dat moet je gewoon niet doen. Een scheidsrechter moet geen moeilijkheden zoeken. Ajax is voor mij een echte vriendenclub. Het past allemaal zo goed bij elkaar. Het bestuur heeft altijd geschitterd door voor treffelijke leden: Egeman, destijds een der eerste voorzitters, had weinig verstand van voetballen, maar het was een gewéldige leider. Oudheusden was voor de club een penningmeester die met recht vreselijk „op de penningen" was, maar een knappe kasbeheer- der. En zo velen. Marius Koolhaas en nu Jaap van Praag, alle maal reuze bestuursleden. Het heeft Ajax nooit aan goede leiders ontbroken. En dat verklaart misschien wel de enorme successen die zij sedert de oprichting heeft mogen boeken. Men spreekt dan wel vaak over lucky Ajax", maar voor ieder succes heeft Ajax moeten knokken en vechten en nogmaals altijd op een sportieve en faire manier. Wanneer een club beschikt over een goed bestuur, een goede clubgeest en het elftal naar goed voetbal streeft, dan moet succes volgen. Beschikt men daarentegen wel over een goed elftal maar deugt de leiding niet, dan zal succes slecht of helemaal niet volgen. Mutters Zelf heb ik praktisch niet gevoetbald. Ik heb het even gepro beerd in een team van de bond voor geheelonthouders. Waar schijnlijk is dat de oorzaak, dat ik nu zo van een borreltje houd. Maar al spoedig bleek, dat het mij aan elk voetbaltalent ontbrak. En zodoende was ik pas zeventien jaar, toen ik reeds voetbal wedstrijden begon te leiden. Daar ik mij enorm tot het voetbal aangetrokken voelde, wilde ik toch iets voor deze sport doen. Vandaar. Natuurlijk heb ik geen moment spijt gehad van mijn keuze als scheidsrechter. Het talent, wat ik voor een voetballer niet bezat, had ik voor scheidsrechter gelukkig wel. Hoe word je een goede scheidsrechter? Ach, dat word je niet. Dat ben je of je bent het niet. Gelijk een goede voetballer. Als het niet in je zit, dan is succes uitgesloten. Kijk, een topscheids rechter bestaat voor mij niet. Dat ben je maar één of twee wed strijden. Net zo min als er een topvoetbalier bestaat. Diezelfde topvoetballer kan een week later hopeloos falen. Neen, een goede scheidsrechter is iemand die een wedstrijd tot een goed einde brengt, terwijl hij niet opvalt. Begrijp je? Voor mij per soonlijk was Job Mutters de meest volmaakte scheidsrechter 14

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1970 | | pagina 14