van de voorzitter Mag ik beginnen u allereerst nog wel te bedanken voor de goede wensen ter ge legenheid van de jaarwisseling. Weder kerig hoop ik dat u een gelukkig en voor spoedig 1970 zult hebben. Valt er wat Ajax aangaat qua voetbal over de laatste weken momenteel weinig of niets te vermelden, een goede start in het nieuwe jaar was ongetwijfeld het besluit van de KNVB eindelijk! het veel besproken (beruchte) art. 60 Alg. Regle ment te wijzigen. Een speler, uitkomend in een vertegenwoordigend elftal, kan bij een overtreding en ik denk daarbij na tuurlijk niet aan excessen als b.v. het neerslaan van de scheidsrechter nu niet meer voor zijn club worden gestraft. Het mag algemeen bekend worden ver ondersteld hoe het Ajax-bestuur reeds meer dan twee jaar gestrederr heeft om deze reglementswijziging er dóór te krij gen (daarbij pas de laatste tijd méér steun vond) en er dus thans echt wel een beetje trots op is, dat de KNVB, eigenlijk nog onverwacht snel, het gewenste besluit heeft genomen. Hoezeer men zich algemeen over deze gang van zaken zal verheugen, vooral na het succes van het Nederlands elftal te gen Engeland in Londen, moet toch aan de andere kant worden geconstateerd, dat men „ergens" toch ook weer te laat is. Ik bedoel ten aanzien van de mogelijk heid tot de deelnemers te behoren aan de voor de deur staande wereldkampioen schappen in Mexico. Eerder zijn in de Pers en anderszins meningen geuit die duidelijk konden verklaren dat wanneer teams als die van België en West-Duits- land „Mexico" weten te bereiken, dit voor het Nederlands elftal zeker niet anders had behoeven te liggen. Maar dan had men ten opzichte van b.v. Johan Cruijff wel wat soepeler moeten optreden o.a. bij de laatste wedstrijd tegen de Bulgaren, had bij een eerdere en naar ik namens het bestuur steeds weer betoogd heb voor de hand liggende reglementswijzi ging van art. 60, de deelname van Piet Keizer de kans, dat we Mexico zouden halen, zeker gunstig kunnen beïnvloeden. Maar goed, „gedane zaken nemen geen keer"; hoewel enerzijds concluderend: nu het kalf verdronken is zou ik aan de andere kant toch mijn erkentelijkheid je gens de KNVB willen uitspreken ten aan zien van zijn beslissing, vooral omdat nu alle partijen zo zeer daarmee gediend zijn. Wat het nieuwe jaar verder betreft, voor zie ik dat, en dan bedoel ik zulks voor het a.s. seizoen 1970-1971, we wel onder de vleugels van Moeder KNVB ge splitst zullen gaan werken: het betaalde voetbal los van de amateurs. Wat alleen maar een toe te juichen gebeurtenis zal zijn. Het seizoen 1970-'71 zal m.i. tevens de aanvang betekenen van de „inspraak", zoals dat momenteel ook algemeen in be drijven sterk aan de orde is; werknemers willen „inspraak", willen intensievere deelname en mede-verantwoordelijkheid met betrekking tot het beleid van de zaak. Zonder dat daarbij bedoeld wordt uiteraard dat zij zullen (willen) re geren. Ook bij de contractspelers leeft een dergelijke gedachte en wat Ajax be treft is de benoeming van een „spelers- raad" reeds in een vergevorderd stadium. Op het ogenblik dat ik dit schrijf, weet ik de drie namen, die in deze raad zullen voorkomen, nog niet, maar in ieder geval kan ik u wel verklappen dat het bestuur, na overleg met de trainer, positief tegen over het bovenstaande staat. Onzerzijds is wel naar voren gebracht dat in ieder geval de aanvoerder deel dient uit te ma ken van het driemanschap. Mogelijk dat op korte termijn de samenstelling van deze spelersraad bekend gemaakt kan worden; na een eerste gedachtenwisseling met het bestuur zou dan kunnen worden onderzocht in hoeverre de samenwerking die overigens momenteel niets te wen sen overlaat hier en daar nog „bijge slepen" dient te worden. Dat de goede verhouding tussen het be stuur en de contractspelers ook na de recente Cruijff-gebeurtenis en met de ze zelf ook onveranderd is gebleven, wil ik hier nogeens met nadruk bevesti gen. Inzake de bewuste aangelegenheid be treurt het bestuur het wel, zulks in ver band met het belang van het Ajax-gehéèl, dat de affaire, na de reeds lopende af spraken, door Johan niet direct bij ons te berde is gebracht. En óm dan nogmaals (zij het weer op een ander terrein) over 1970 te praten; dit keer zou ik met Wim Kan me willen afvragen: „Waar gaan we in het Nieuwe Jaar naar toe als ik onder de in houd laat volgen van een bladzijde die in het programmablad van Go Ahead (zon dag 28 dec. jl., de wedstrijd die ik zeg nu: gelukkig niet doorging) voor kwam: Go AheadAjax Deze wedstrijd zou de topper van het sei zoen qua voetbal kunnen zijn. Maar wij twijfelen er aan. Feijenoord en Ajax, beide met veel ervaring in voetbal op Europees niveau, zijn tot de conclusie ge komen, dat men harder voetbal moet spe len, wil men op internationaal peil blijven. Michels heeft het in alle toonaarden via TV, Pers en radio verkondigd. Ajax zal harder spelen uit noodzaak en of dit nu op Europees of Nederlands peil is, maakt blijkbaar geen verschil. - Vraagteken van ons. Red.) Fadrhonc predikt het gen- tlemenvoetbal; dit is veel aantrekkelijker voor 't publiek. Of het onder deze omstan digheden mogelijk is, betwijfelen wij ech ter. Een lachertje is wel het feit, dat de beide topclubs op de bondsvergadering de bescherming van hun „sterspelers" bepleiten. Wij menen dat de laatste we ken wel het tegendeel hebben laten zien, het aantal incidenten genomen waarbij topspelers van naam wandaden begingen. Ik zei reeds, de topper van het seizoen. Ajax, profiterende van de wekelijkse aan vallen die men deed op de kampioen van Nederland en bedwinger van Milaan, Feij enoord, heeft weer de leiding genomen in de competitie. Zij zal niets achterwege laten, om zich weer in de strijd om de Europese beker te mengen. Daar is niets op tegen, want zij zorgde voor een voor treffelijke image van het Nederlandse voetbal. Maar zij zal het alleen kunnen presteren wanneer zij ook in de vader landse competitie zonder pardon optreedt. Dit betekent naast haar scherpe wapen der techniek, „de knuppel der hardheid", die zij op advies van Michels in het elftal der tegenpartij moet werpen. - Vraag tekens van ons. Redactie.) Het gentle- menvoetbal van Fadrhonc kan Go Ahead tegen Feijenoord en Ajax wel vergeten. Het is nu eenmaal een vaststaand feit, dat men een elftal het beste met haar eigen wapens kan bekampen. Wil men tegen Go Ahead voetbal spelen, dan zal men dit gaarne aanvaarden. Maar vergeet men dit, dan is er maar één mogelijkheid, body tegen body. Vandaag is er maar één parool, geef je tegenstander geen me ter ruimte. Iedere duim grond moet met volle inzet verdedigd worden. Wij weten dat jullie dit op faire wijze kunt doen. Zolang er om de Fair Play Cup gekampt is, waren jullie erbij, zelfs had je deze cup een jaar in bezit. In al de jaren van de eredivisie was er slechts één spe ler die een waarschuwing opliep, toen hij op een nat geregend veld een sliding maakte die door genoemde omstandig heden harder aankwam dan de bedoeling was. Wij hebben in onze bulletins nooit de 8

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1970 | | pagina 8