jan bonneveld: passieveactieve recreatie clubavondnieuws uit de ziekenkamer Bij het passeren van mijn 40-jarig Ajax-jubileum, gingen de ge dachten nogeens terug naar die afgelopen jaren en vooral na tuurlijk naar de tijd dat ik tussen de palen het bruine monster (met recht) regelmatig in-de-handen kreeg. De tijd 1929-1939 toen Ajax 2 praktisch net zo sterk was als Ajax 1; de reserves de wedstrijden voor de KNVB-beker speelden, tot aan de finale, allemaal tegen eerste elftallen. In die finale móést dan het eerste elftal spelen. Talloze afdelings kampioenschappen, éénmaal zelfs een ongeslagen Ajax 2! Met spelers als zo even voor de vuist weg: Piet Vunderink, Jan Schubert, Ben Vogel, Wim Addicks e.a. alsmede Hennie Windt en onze voortreffelijke captain Wim Dubois. Ook grote jaren met Ajax 1, al blijft mijn ongelukkigste wed strijd tegen Sparta in Rotterdam natuurlijk ook onvergetelijk zij het dan weer anders. Herinneringen. Ik denk nog, nu sprekende over Ajax 1, aan die record-score tegen VUC, nl. 170. In het doel bij de Hagenaars stond toen de later vermaarde internationale scheidsrechter Karei v. d. Meer. Ruststand was 90! Nu, de return aan de Schenk- kade mocht er ook zijn: 90 voor Ajax. Olé! We hadden nog eens een kersttoernooi! (waar hoor je daar ooit nog van) en speelden tegen PSV (102!). Op een moment vloog de bal rakelings over en in mijn reactie ging ik aan de lat hangen, die zich krakend begaf Zo zou ik nog wel even door kunnen gaan. Bij dit mijn Ajax-jubileum denk ik dankbaar aan die ver vlogen, onvergetelijke voetbaljaren. Wij ouderen onder het voetbalminnend publiek kunnen volkomen gerust zijn; althans volgens de vrouwelijke dokter, die kortgele den in het TV-programma „Dagje Ouder" aan het woord was. Het ging er in hoofdzaak om dat juist mensen van gevorderde leeftijd ernstig gewaarschuwd worden tegen het stilzitten na het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Nu geloof ik niet dat men als 65-jarige, in 't algemeen genomen, zo spoedig stil zal zitten. De gewone AOW-er moet om zijn bestaan te rekken, beslist nog wel wat bijverdienen. Lichaams beweging te over dus! De meer met aardse goederen gezegende veteraan zal ongetwijfeld met diverse hobby's trachten zijn body op peil te houden. In ieder geval zag onze TV-dokteres het aanschouwen van een voetbalwedstrijd niet absoluut als een passieve recreatie, maar wel degelijk als iets actiefs. In de eerste plaats moet je er naar toe en na afloop weer terug naar huis. De spanning bij het sportgebeuren veroorzaakt diverse arm- en andere bewegingen. Het trappelen, hetzij om zijn goed- of afkeuring te uiten, of wel vanwege de kou, moet als een zeer verdienstelijke lichaams oefening worden beschouwd. Ook het klaterend applaus zou voor de bloedsomloop en de schouderspieren van zeer groot belang zijn, terwijl de stembanden en keelspieren eveneens danig gelouterd kunnen worden. Onze dokteres ging zelfs zó ver, nog enig nut te zien in het klaverjassen, want als een enthousiaste speler met een forse zwaai zijn troeven e.d. op de tafel deponeert, bewerkstelligt hij een pracht-training der armspieren. Ik verdenk deze dokteres er sterk van, vrijdagsavonds meer malen om een hoekje te hebben gekeken van ons onvolprezen Ajax-restaurant, waar nogal veel aan deze klaverjas-indoor-trai- ning wordt gedaan en, neemt u het mij niet kwalijk, door zeker 80 procent van de oudere Ajax-garde. Deze steeds talrijker wordende vrijdagavondgezichten ontmoet men, zonder uitzondering, met hun zondagse gezicht op de tri bune tijdens de voetbalwedstrijden om, zoals we nu weten, actief te recreëren. Ik verheug mij dus, met mijn mede-ouden-van-dagen, dank zij onze TV-dokteres. Want wij hebben tenminste één grote zeker heid medegekregen: we kunnen nog jarenlang mee bij Ajax! G. J. WIERTZ Na zo'n weinig aantal officiële clubavonden valt er nog niet véél nieuws te vermelden. Of het zou moeten zijn dat enkele trouwe bezoekers gemist worden en „nieuwe gezichten" zich laten zien. De klaverjassers (het aantal marsen schijnt het totaal van het vorige seizoen te willen doorbreken) hebben hun plaatsen inge nomen, nieuwe koppels zijn al weer gevormd, de oude opnieuw verstevigd. De vriendschappelijk bedoelde verwijten zijn niet van de lucht en daartussen door wordt er aan drie biljarttafels menig zweetdruppeltje gelaten. Niets lijkt er voorlopig op dat iets in deze intieme en ongedwongen sfeer, de trouwe Ajax-aanhangers uit hun zo geliefde spel kan halen. De toto-commissie (bergen werk verzettend!) en de clubavond commissie doen tussen deze luchtige bedrijven door hun werk. En bij het geven van de kaarten, bestellen van een drankje en het pauzeren na een mooie serie, vindt men dan nog de tijd om te discussiëren over het wel en wee van ONS Ajax. Laat het alsjeblieft zo blijven! CAS BOLLEN PS De eerste twee prijs-klaverjasavonden zijn geweest. Een daverend succes! U doet toch ook mee? Bij het ter perse gaan van dit blad bereikte ons het bericht aangaande de opname in het Burger-Ziekenhuis van Arie de Wit Sr. We weten ons zeker de tolk van u allen als wij vanaf deze plaats Arie onze beste wensen voor een spoedig herstel doen toekomen. Henk Groot is na verblijf in het ziekenhuis voor een knie-opera tie alweer enige tijd thuis, waar het hem aan belangstelling zeker niet ontbreekt. Het is een wat langdurige aangelegenheid, doch het herstel gaat goed voort, waaraan de wil om beter te worden en het vertrouwen van Henk daarin, zeker medewerken. Namens je vele Ajax-vrienden en bekenden, Henk, „all the best" en hou' goede moed! So long! 23

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1969 | | pagina 23