gesprek met beeldhouwer dick stins J. Th. NU MAN ^tkapper In zijn artistiek ingerichte woning in de Jennerstraat, vlak bij de Middenweg, op een steenworp afstand van de plaats, waar eens het oude Ajax-terrein lag, zitten we tegenover de beeld houwer Dick Stins. Hij is de schepper van vele beeldhouwwerken, waaronder een monument in Beverwijk, gewijd aan de nagedachtenis van wijlen president J. F. Kennedy, het oorlogsmonument op het militaire vliegveld Soesterberg en een gedenkteken op Schiphol, dat de nagedachtenis levend wil houden aan wijlen Jan Deliaert, de schepper van de Amsterdamse Luchthaven. In de sportwereld is Dick Stins ook geen onbekende; het portret- reliëf van wijlen de onvergetelijke JaCk Reynolds, aangebracht op de Reynoldstribune, is o.a. van zijn hand. Verder verwierf hij zich in de laatste jaren vooral bekendheid met zijn ontwerp „Voetballer van het jaar", de onderscheiding die jaarlijks aan prominente voetballers wordt uitgereikt (Eddy Pieters Graaf land, Cruijff en Bals o.a.). Ofschoon hij zelf nooit gevoetbald heeft, weet hij van de historie van Ajax meer af dan menig Ajacied. Hij woont namelijk ai vanaf zijn twaalfde jaar in de Watergraafsmeer. „In mijn jonge jaren kwam ik bij Egemann over huis, in zijn woning aan de Middenweg, „Huize Pericles" genaamd, daar waar nu de Emmakerk staat. Egeman (in de volksmond noemde men hem de „peperkoning") was vooral in de beginperiode van Ajax één van de grote stuwende krachten. De figuur, die mij altijd het meest geboeid heeft, was Jack Reynolds. Een korte, gedrongen gestalte met een pijp en een sportpet op. Een typisch flegmatieke Brit, die van Ajax zijn levenswerk heeft gemaakt, ik beschouw het nog altijd als een zeer vererende opdracht, van hém een portret-reliëf te hebben mogen vervaardigen." Dick Stins, zoon van het Friese land, is een aangenaam causeur, die zijn betoog af en toe doorspekt met een anecdote uit zijn rijk gevarieerde kunstenaarsloopbaan. Toch is 'hij niet 'het type van een romancier. Integendeel, hij heeft een volstrekt nuchtere kijk op de wereld om hem heen. „Voetballen is een spel van vaart en beweging. Deze elementen heb ik in mijn werk ook altijd gestalte trachten te geven. Ik wil namelijk geen statisch beeldhouwer zijn. Er zijn in het voetbal spel toc'h wel degelijk elementen, die de beeldende kunstenaar kunnen boeien. Ik denk hierbij aan de gratie, waarmede b.v. een Piet Keizer of een Johan Cruijff hun tegenstanders verschalken. Hun bewegingen zijn harmonieus en sierlijk. Hier ziet men de menselijke figuur in de sport, die de kunstenaar kan inspireren." „Een ander aspect, dat de voetbalsport in onze tijd biedt, is het feit, dat het een passieve recreatie betekent voor vele duizenden mensen, voor wie een voetbalwedstrijd tijdens het weekeinde een geweldige afleiding is. Ofschoon dit meer „voer" voor so ciologen is, vind ik hvl ais beeldhouwer een boeiend verschijnsel. Mijn vrouw en ik hebben één levensdevies; dit zijn de woorden die gegraveerd werden in het monument op Schiphol, ter nage- Dick Stins schepper dachtenis aan de grote Jan Deliaert: „Het is de stuwkracht, die de vaart bepaalt." Ik dacht, dat deze elementen in het voetbal spel van zeer groot belang zijn." Op de stoep van zijn woning neem ik laat in de avond van hem en zijn vrouw, geflankeerde door hun poolhond Laila, afscheid. „Veel succes met Ajax," zegt hij, „en ik hoop, dat zij dit seizoen weer landskampioen zuilen worden." J.H.H. Sigarenmagazijn 'AJAX' Jacques Swart vergeet ajax niet Ajacieden vergeet Jacques niet Voorverkoop alle wedstrijden Pontanusstraat 54 telefoon 94 07 07 SPORTJONGENS reppen zich voor een moderne haarsnit naar 2e v. Swindenstraat 60, telefoon 58212 oost 21

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1969 | | pagina 21