The Silverbox wij lazen voor u: Unieke penning (NEC-Flitsen, officieel orgaan Sportclub NEC, Nijmegen) Onder het hoofd ,,De zaak Van Hanegem (Feijenoord) heeft de redactie een lijvig artikel geproduceerd, dat wij niet in zijn geheel hier zullen weergeven, doch waaruit enkele „flitsen" zeker de moeite waard zijn. ,,Er is over deze affaire in onze pers reeds zoveel geschreven en gefilosofeerd, dat een toelichting onzerzijds in feite overbodig zou zijn, ware het niet, dat Sportclub NEC van de beginne af en nog daarin direct betrokken werd, hetgeen voor ons dub bel zwaar geldt, nu blijkt, dat de rechtspleging in ons Neder lands voetbal verschillend is naargelang persoon, vereniging of financieel belang, welke direct of indirect daarbij betrokken is. En dit tot in de top. Inderdaad, men heeft ons goed begrepen, wij hebben de stellige indruk, dat de behandeling van ,,de zaak Van Hanegem" ge vaarlijk dicht de uitdrukking „klasse-justitie" benadert, hetgeen wij voornamelijk baseren op de naïeve en brutale inmenging, waarmee een gedelegeerde van het bondsbestuur gemeend heeft invloed te moeten uitoefenen." En verder: „Veel eerder moeten wij vaststellen, dat het werk van de straf- commissie en de waarneming van scheidsrechter Wim Schalks, die er met zijn neus boven op stond, ondergeschikt gemaakt zijn aan de belangen van een Van Hanegem (die, zoals duizen den kunnen getuigen de zgn. ,,reflex"-beweging naar Pijs inder daad beging) en evenzeer aan die van Feijenoord. Dat vinden wij minderwaardig en tegen alle rechtsgevoel in. Denkt de Commissie van beroep dan werkelijk, dat bij het schorsen van spelers van andere, minder succesvolle vereni gingen in ons betaald voetbal verhoudingsgewijs niet evenzeer belangrijke belangen geschaad worden? Wellicht nog meer, om dat voor deze verenigingen daarmee het „to be or not to be" op het spel kan staan! De van deze wedstrijd gemaakte film speelt in deze procedure een belangrijke rol. Het is en blijft toch merkwaardig, dat juist op dit moment en in dit geval het inzicht en de houding van onze voetbalrechtspraak zich wijzigt. Niet alleen merkwaardig, o.i. ook verdacht. Bovendien, hoe denkt de commissie van beroep deze gewijzigde instelling in de toekomst toe te passen bij een soortgelijke ge beurtenis in een minder belangrijke wedstrijd? Zij maakt hier mede een stukje jurisprudentie, waarmee zij en in eerste in stantie ook de strafcommissie wel degelijk rekening heeft te houden. De commissie van beroep heeft gevaarlijk spel gespeeld en de eerste gevolgen hebben zich dan ook reeds aangediend. Terecht is de strafcommissie en bloc afgetreden. Een daad van een zich zelf respecterende commissie, die alle schijn van corruptie wenst te vermijden en die de houding van de commissie van beroep heeft opgevat als een brevet van onvermogen aan hun adres. Wat recht was werd daardoor onrecht. De uitspraak van deze commissie van beroep heeft ons de haren te berge doen rijzen. Zij heeft met de kool ook de geit gespaard. De schorsing van drie bindende wedstrijden plus een geldboete werd omgezet in een geldboete van 500 gulden. Zon der de juiste overwegingen op dit moment te kennen, kunnen wij nu al vaststellen, dat men enerzijds de strafcommissie en de scheidsrechter heeft willen sparen door Van Hanegem zij het slechts een lichte schuld toe te kennen, anderzijds ook Feijen oord door deze speler geen schorsing op te leggen. En om de komedie volledig te maken, ook de derde partij (i.e. de KNVB) kreeg volledig zijn zin. Immers uit deze uitspraak zou kunnen blijken, dat zij terecht in beroep gegaan is. Voorbijgegaan is aan het karakter van onze voetbalrechtspraak tot op heden. Samenvattend een merkwaardig stukje infantiele en kromme rechtspleging." In Sport en Sportwereld: VOOR TROUWE DIENST AC Milans reserve-vleugelspeler Giorgio Bognoni had bij de reis van zijn club uit Zuid-Amerika naar Italië terug de taak gekregen de beker, die zijn club in de veldslag tegen Estudiantes ver overd had, onder zijn hoede te nemen. Hij deed dat zó consciën tieus, dat zijn medespelers er de spot mee dreven en verklaar den dat Giorgio verliefd was geworden op de beker. De ereprijs van het officieuze wereldkampioenschap voor clubs berust thans veilig in Milaan, maar de club heeft de trouwe zorgen van de „lijfwacht" zo op prijs gesteld, dat hij er een verkleinde imitatie van krijgt om te behouden als herinnering aan die glorieuze reis, al heeft hij dan zelf niet meegespeeld. Iets (voor de ingewijden) om ten opzichte van onze secretaris te onthouden (Red.) in de ADO-Post: Vraaggesprek met (Jonkheer) Boudewijn de Geer, leeftijd 14 jaar: „Er komt op den duur wel verandering bij het „Betaalde Voetbal" denk ik. In de toekomst wordt „eigen kweek" belang rijk, belangrijker dan geld. Als wij nu b.v. met ons Bi-elftal tegen Ajax of Feijenoord spelen, dan zijn wij „stukken" beter, en dat komt omdat de jeugdbegeleiding en de training bij ADO véél beter verzorgd is dan ergens anders." Wie de jeugd heeft (Red.) De Italiaanse beeldhouwer TOMASSO ontwierp een met de beeltenaar van AJAX Hoog reliëf Slechts 130 stuks werden hiervan geslagen in zwaar oud zilver Een prachtig geschenk voor iedere AJAX-fan, aan halsketting of sleutelring Exclusief voor Nederland, verkrijgbaar bij: Rembrandtpleingalerij 27, AMSTERDAM 17

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1969 | | pagina 17