Veel tijd voor een mijmering is er niet, want ik sta langs de lijn bij onze Cl-juniores, die naar hartelust voetballen. Wat deert hen regen en wind? Hun tegenstander op deze naargeestige ochtend is AFC C1, welk team weinig verweer heeft tegen de geraffineerde Ajax- aanvallen. De achterhoede van de Reds staat in deze fase van de wedstrijd een beetje paniekerig te voetballen. Er worden foutjes gemaakt, die hen duur komen te staan. Tot tweemaal toe is het Han Rensen, die fouten vlot afstraft (20). Frans v. d. Berg laat zich ook niet onbetuigd en weet de AFC-doelman tot tweemaal toe te verschalken (40). Maar dan komen de Reds terug. Een vrije schop op de rand van het Ajax-strafschop- gebied. Er volgt een harde kogel, die het houtwerk boven onze doelman, Evert Saladin, schampt. De bal komt nu voor de voeten van de AFC-rechtsbuiten, die de uit balans gespeelde doelman kansloos maakt (41). Dan komt het mooiste doelpunt van de gehele wedstrijd, wan neer Paul Mantel de bal uit een scrimmage voor het AFC-doel teruggespeeld krijgt. Een verschrikkelijke „uithaal" met zijn rechtervoet en voor de vijfde maal is de doelman van de Reds geslagen. De scheidsrechter fluit nu voor half-time. Ik verschans mij achter een dampende kop erwtensoep, een voedsel, dat helemaal bij het gure Hollandse klimaat past. Onze C1-juniores wonnen deze wedstrijd uiteindelijk met 62. Dan naar onze C2, die tegen Roda '23 C1 met wind tegen van start gaat. Dit zou een moeilijke wedstrijd voor ons worden. In het begin moet de verdediging dan ook alle zeilen bijzetten om de zaak dicht te houden. Onze doelman Schill heeft nu zijn handen vol, maar komt niet in moeilijkheden. De rust breekt aan met een 00 stand. Na de thee worden de bordjes verhangen, want nu komt Roda '23 met de wind tegen, in de verdrukking. Inmiddels wakkert de wind aan, terwijl neerstriemende regen buien het veld steeds zwaarder bespeelbaar maken. De Ajax- techniek komt volledig tot zijn recht. Onze spelers houden de bal goed laag en lopen er geen meter te veel mee. De wakkere Roda-doelman komt vaker in grote moeilijkheden. Dan gebeurt het. Onze spil Duyvelshof, die vanuit de achterhoede is opge rukt, lost ver buiten het strafschopgebied een enorm hard schot, dat door de wind van richting wordt veranderd. De Roda-doel man ligt geslagen op de grond (10). Roda is nu kennelijk aangeslagen. De achterhoede wordt on zeker in de afweer van de aanvallen. Onze C2 blijft met alle kracht aandringen. Er weer gebeurt ongeveer hetzelfde. Het is opnieuw Duyvelshof, die ver opdringt en een schot loslaat, dat de Roda-keeper voor de tweede maal kansloos maakt (20). De nu als moddermannetjes uitziende Ajax-spelers hangen als een kluwen aan elkaar. Uitgelaten van vreugde. Een zwaar be vochten Ajax-zege op deze gure en natte ochtend. Hulde aan de spelers van Roda, die tot de laatste minuut zijn blijven vechten voor een beter resultaat en geen ogenblik hun toevlucht zochten tot afbraakvoetbal. Dat was jeugdvoetbal van de beste soort. Zondag 16 november. Terwijl onze C1-juniores op deze dag op het sportcomplex in de Eendrachtpolder moeiteloos met 60 van De Spartaan C1 wonnen, behaalden onze C2- en C3-teams zwaar bevochten overwinningen. Onze C3 won in de vroege ochtenduren met 31 van TDO Cl, maar het was een zege waaraan de glans ontbrak. Het ging met pijn. Dit elftal, dat tot nu toe ongeslagen in de competitie bovenaan prijkt, kwam op deze ochtend niet uit de verf. Waarom weet ik niet. Laten we het echter maar houden op de geheimzinnige krachten in de sport. In elk geval hadden we de beide winstpunten binnen. In de middaguren aanvaardde ik de reis naar Badhoevedorp, waar St. Pancratius is gehuisvest op een fraai geaccommodeerd sportcomplex. Hier moest onze C2 voetballen tegen St. Pancra tius C1. Ook deze wedstrijd werd door Ajax gewonnen met 12, maar het was wel met de hakken over de sloot. Een moeizaam bevochten zege. Voor de rust vergaten we met de wind mee doelpunten te maken en de 01 voorsprong, waar mede we thee gingen drinken, was veel te krap, aangezien we na de rust de harde wind tegen kregen. Onze C2 heeft het in de tweede helft dan ook zeer moeilijk gekregen. We stonden niet zelden met de rug tegen de muur, maar in deze fase van de wedstrijd waren het Duyvelshof en Moinat en last but not least onze doelman Schill, die bergen werk verzetten. En toch kwa men we nog op 02 door een spaarzame uitval. Nadien was het alleen maar St. Pancratius wat de klok sloeg. Het werd 12. De laatste minuten van de wedstrijd waren wel het zwaarst voor onze spelers, maar we hielden stand en zo konden onder de rook van Schiphol, waar het gebulder van de straalmotoren wijd en zijd te horen is, toch nog de beide winstpunten mee naar huis worden genomen. Als jeugdleider ben je tegelijk blij en verlegen. Blij met de overwinning en verlegen met de feestroes, waarin onze spelers na de wedstrijd verkeerden. Zondag 23 november jl. wonnen al onze C-jeugdelftallen. Het ziet er naar uit, dat we in deze categorie aan het einde van het seizoen de meeste kampioenen hebben, want zowel de C1, C2, C3 en C5 staan in hun afdelingen op de eerste plaats en zelfs de C4 heeft nog gerede kansen zich op de eerste plaats te nes telen, maar dan moet wel elke wedstrijd gewonnen worden. Aan de andere kant worden de weersomstandigheden langza merhand van die aard, dat afgelastingen niet achterwege kun nen blijven, want de periode van regen en sneeuw staat weer voor de deur. En dat betekent de hond in de pot voor het jeugd voetbal. En toch mogen we dit seizoen niet klagen, want er is vanaf het begin van de competitie tot zondag 23 november op een enkele uitzondering na elke zondag gevoetbald. En dat is beslist een streep aan de balk in ons goede landje, waar we dit jaar een uitzonderlijk goede herfst hadden. J. H. H. DAGTRAINING C JUNIORES Tijdens de herfstvakantie besloot de Jeugdcommissie ook dit jaar weer dagtrainingen te organiseren voor de C-juniores. Ge beurde dit de voorgaande jaren voor één groep (selectie), thans werd dit voor twee groepen gedaan. Hoewel dit uiteraard ook een sociale functie heeft, nl. de jongens van de straat te houden, was zulks niet het primaire doel. De huidige constellatie van Ajax eist min of meer dat er zoveel mogelijk getracht moet worden eigen talent naar voren te schui ven om het betaalde voetbal te voeden met „echte" Ajax- jongens. Tenslotte heeft Ajax van deze categorie veelal, we wil len niet zeggen het meeste, maar wel veel plezier gehad. Niet alleen tot Nederlands grootste voetballers behorende spelers als Keizer en Cruijff komen uit de Ajax-jeugd, maar ook Swart, Muller, Pronk, Hulshoff en Suurbier. Zij zijn ondanks het zake lijke profvoetbal, Ajax nog steeds trouw. Vandaar dat men, met name de Jeugdcommissie, hier zoveel mogelijk aandacht en zorg aan moet besteden. Zo'n trainingsdag brengt de jongens enigszins in de sfeer van het betaalde voetbal, 's Morgens beginnen met een intensieve training. Een pauze met gemeenschappelijke lunch in het res taurant en dan 's middags weer aan de slag. Er wordt buiten gewoon veel geleerd, de teamgeest wordt verhoogd en boven dien krijgen de jongens enigszins de indruk wat er van een goe de voetballer verlangd wordt. Dit werd nog eens onderstreept door Bals en Keizer op de eerste dag en Swart en Mühren op de tweede dag. Onze topspelers waren bereid om tijdens de pauze 's middags aan tafel met de jongens over het huidige voetbal van gedachten te wisselen en vragen te beantwoorden, waarbij soms niet geschroomd werd kritiek te leveren op de heren. („Ik vind dat stompen en uitlopen toch maar erg ge vaarlijk, meneer Bals.") Dat Keizer ook nog bereid was 's middags onder de bewonde rende blikken van de jongens zijn patent van het „banane-schot" prijs te geven, was natuurlijk een hele belevenis. Niet alleen vreugdevolle, maar ook waardevolle dagen voor de C-juniores. Tijdens de Kerstvakantie zijn de B-juniores aan de beurt. D. J. BOERING 13

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1969 | | pagina 13