van de voorzitter Met mij zult u uiteraard verheugd zijn over de gang van zaken tot op heden ten aanzien van ons eerste elftal. Stond men in 'het begin hier en daar nogal huiverig tegenover het nieuwe systeem, of gewijzigde taktiek, hoe men het oük noe men wil (vooral na AZ '57Ajax 01 stak men zijn kritiek niet onder stoelen of banken) iedere week meer ging de „machine" beter lopen en werden, eerst nog flauwtjes, doch daarna steeds sterker de klanken van de loftrompet hoorbaar. Op dit moment staan wij met de fraaie cijfers van 9 gespeelde en even zoveel gewonnen wedstrijden aan de kop van de ranglijst, gevolgd door Feijenoord, dat door een gelijk spel tegen Sparta een punt achter kwam. Zoals gezegd, een prettige situatie, waar bij echter geen enkel weldenkend Ajacied nu reeds bepaalde verwachtingen zal uit spreken, wetende dat dit slechts nog maar het prille begin der competitie is, waarin vele zware tijden ons nog wachten. Om nog even de blik over de resultaten der andere teams te laten gaan: Ajax B kwam een paar weken wat minder geluk kig uit de strijd, o.a. een nederlaag tegen het toch niet sterke SVV. Laten wij hopen dat het laatste resultaat, een 31 zege op FC Den Bosch B, de inzet is van een verdere reeks overwinningen. Ook bij de amateurs, Ajax 3 en Ajax 4, was het afwisselend vreugde en teleur stelling, zoals u in de uitslagenlijst kunt zien. Daaruit zult u dan tevens kunnen concluderen dat vooral bij Ajax 5 er volop reden tot tevredenheid is. Ook Ajax 6 kan op verdienstelijke resultaten terugzien. Onze uitgebreide jeugdformaties doen als vanouds weer van zich spreken, hier en daar zelfs met klinkende, resp. dubbele cijfers. Kortom, over het geheel genomen mogen we niet mopperen! Met trainer Rinus Michels en aanvoerder Gert Bals ben ik naar Parijs geweest naar aanleiding van de volgende uitnodi ging: France Football et Adidas seraient heureux que vous puissiez ho- norer de votre présence la réception et Ie déjeuner organisés a l'occasion de la remise du Challenge Européeen de Football et du Soulier d'Or Adidas 1969, Ie Vendredi 26 Septeimbre 1969 a 12 heures 30, dans les Salons Le- doyen aux Champs-Élysées. RSVP France Football Ik kan u zeggen dat dit voor ons drieën een bijzonder indrukwekkende gebeurte nis is geworden. Wij ontvingen als gemid deld beste Europese ploeg van het afge lopen voetbalseizoen van „France Foot ball" de Voetbal-Oscar, zijnde een replica van het beeld dat bij de ingang van het Louvre staat en de triomf van de Grieken op de Perzen symboliseert in de slag van Samatras. Een internationaal hoge onderscheiding, die eerder werd uitgereikt aan AC Milan en Benfica. Verder waren de woorden die bij de uit reiking tot ons gesproken werden door Jacques Goddet, directeur van het sport blad l'Equipe en France Football, en Jacques Ferrand, hoofdredacteur van dit blad, zeer vererend; alom werden wij ge roemd om onze nationale en internationale prestaties, waarbij vooral de verrichting in Parijs tegen Benfica naar voren kwam. De heer Jacques Georges, voorzitter van de Franse Voetbalbond, stelde, dat Ajax bij deze gelegenheid een enorme propa ganda voor de voetbalsport in Frankrijk 'had gemaakt en achtte ons een waardig opvolger van beide bovengenoemde clubs. In de Pers werd naderhand gerept van een „stralende Ajax-voorzitter". Dat was ook zo. Gaarne wil ik hier nogeens be vestigen dat ik dit een enorme eer voor Ajax vind, maar vooral een prachtige be loning voor elftal, trainer en allen die daar verder nauw bij betrokken waren als me dische begeleiding, masseur e.a. Uit de kringen van de verenigingen die te maken hebben met betaald voetbal, is voortgekomen de FBO, Federatie van Be taald Voetbal Organisaties. Hoewel wij het met de oprichting van dit lichaam als zodanig zeker wel eens zijn, kan i'k, gelet op de plannen die de FBO reeds naar voren heeft gebracht, het ge voel niet van mij afzetten, dat het bestuur té hard van stapel loopt en het publiek de indruk krijgt dat men in de stoel van de KNVB wil gaan zitten. Dit is toch echt niet de bedoeling. Het komt mij voor dat, vooral in het begin, veel overleg zeker geboden is.( Laat het geen FBI worden!) Ajax zal een en ander daarbij nauwlettend volgen. Hoewel reeds op velerlei wijze is gespro ken over de kwestie-Cruijff, wat dus reden zou kunnen zijn er nu maar het zwijgen toe te doen, wil ik hier aan enkele punten toch niet zonder meer voorbij gaan. Voorop gesteld zij, dat het Ajax-bestuur de mening, dat Johan foutief handelde, volkomen deelt, zoals dat ook in het be kende communique van de KNVB tot uit drukking werd gebracht. Overigens ben ik van oordeel dat de hou ding van Cruijff mede het gevolg is van de slechte begeleiding, die de spelers van het Nederlands elftal nog steeds ont vangen. Het is mij bekend, zulks uit ge sprekken met verschillende spelers ter wijl dit ook bij hun gedachtenwisseling onderling was waar te nemen hoezeer gegadigden voor het Nederlands elftal al tijd het gevoel hebben, door de heer Kess- les niet anders dan slechts als „mate riaal" te worden beschouwd en behan deld. Met een dergelijke uitspraak ver band houdende, zijn, wat Ajax betreft, twee recente voorbeelden te noemen: Henk Groot werd in de wedstrijd tegen Polen (hoelang is dat alweer niet ge leden zodanig geblesseerd, dat hij sindsdien nog steeds niet zijn plaats in ons eerste elftal heeft kunnen innemen, omdat de verwonding slechts langzaam herstelt. Maar nog nimmer heeft de heer Kessler de moeite genomen, enig blijk van belangstelling jegens Henk te tonen. En vrij regelmatig behorende tot de „se lecties" voor de nationale ploeg, loopt hij toch al een paar jaartjes mee, zou ik zeggen. Dan onze Dick van Dijk. Hij behoorde tot de eerste gekozenen voor de selectie- groep met betrekking tot de wedstrijd te gen de Bulgaren. Vooral nu Cruijff afviel, werd algemeen verwacht, c.q. zou dit het logisch gevolg hebben, dat Dick in zijn plaats werd opgesteld. Zondagsavonds, voor zijn TV-toestel gezeten, maar hij via deze weg vernemen, dat niet Hij, doch Willy van der Kuylen was gekozen. Van der Kuylen die nota bene pas werd opge roepen, na de uitschakeling van Johan! Zou de heer Kessler nu werkelijk niet heb ben aangevoeld, hoe hij als coach in deze had behoren te handelen. Zou hij er geen ogenblik aan gedacht hebben, vóór de publicatie van de opstelling eerst de spe lers in te lichten om daarmede tevens hen, die verwacht hadden in het veld te zullen komen, uitleg te geven van: waaróm nietOf dacht de heer Kessler: „Dat merken zé, of merkt hij wel Beseft de heer Kessler niet en met hem de andere verantwoordelijken dat op deze wijze wordt afgebroken in plaats van op gebouwd? 6

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1969 | | pagina 6