U zag op uw beeldbuis ook de ontmoeting om de wereldbeker tussen AC Milan en Estudiantes de la Plata Dan heeft u waarschijnlijk daags daarna in verschillende kran ten ook commentaren gelezen, waarbij een vergelijking werd getrokken tussen het spel der Zuid-Amerikanen en Ajax, als zijnde de tegenstander der Italianen in de Europa Cup-finale 1969. In het algemeen waren de reacties ten gunste van onze club, niet alleen wat betreft fair-play (laten we, wat Estudiantes aan gaat, daarover maar zwijgen) doch ook ten opzichte van de spelkwaliteiten! Als we hierover eens een uitspraak van de grote Rivera mogen weergeven: dat Ajax destijds opbouwend en aanvallend veel meer druk kon uitoefenen dan ditmaal Estudiantes." En verder: Ajax speelde voetbal. Estudiantes niet." En de niet minder bekende Hamrin vult aan:een vergelijking valt uit in het voordeel van Ajax. Wij waren toen in topvorm. Maar de waardering voor friet goede voetbal van Ajax is er nog steeds. Over Estudiantes zal niemand praten." Dit alles onder het op schrift: „Lof voor Ajax." Dinsdag 7 oktober jl. herdacht de KLM haar 50-jarig bestaan. Als oudste luchtvaart-maatschappij ter wereld. Wij menen dat bij deze gelegenheid, terugblikkend op de grote prestaties in het verleden en gelet op de plaats die thans op internationaal niveau wordt ingenomen, iedere Nederlander zo niet gesproken dan toch wel gedacht zal hebben als over „onze" KLM, waarbij enige nationale trots hem of haar niet zal zijn voorbij gegaan. Daarom niet dachten wij te kort te schieten als in deze kolommen geen gewag van dit grote jubileum zou wor den gemaakt. Pers, radio en televisie deden dat immers reeds op grootscheepse wijze. Maar sinds jaar-en-dag bestaat tussen Ajax en de KLM een bijzonder goede verstandhouding. Attenties jegens onze club bij hoogtepunten als kampioenschappen, cup prestaties etc. waren daarvan o.m. het bewijs. Bovendien heeft onze nationale luchtvaartmaatschappij vele malen bij onze bui tenlandse reizen het Ajax-elftaf met officials e.a. op voorbeel dige wijze „gevlogen" en daarbij ons maar al te vaak laten ken nismaken met haar grote service-mogelijkheden, c.q. unieke verzorging. In plaatsvervangende president-directeur ir. F. Besancon heeft Ajax reeds meerdere jaren een van haar trouwste ondersteunen de leden, die op recepties, bij vliegreizen en andere gelegen heden veelvuldig blijk van ,zijn medeleven en belangstelling gaf. Daarom zouden wij thans in hem de jubilaresse willen verper soonlijken bij het uitspreken van onze gelukwensen, daaraan tevens de hulde toevoegend voor de enorme prestaties, welke in die halve eeuw werden geleverd. Uit hoofde van onze „job", waarbij we dagelijks met de KLM en haar mensen te maken hebben, weten we daar iets meer van. Niet dat de lucht altijd blauw is, niet dat er nooit wat te „kankeren" valt Maar als we dan wel eens buiten de grenzen kijken En daar moeten ervaren Dan blijkt het toch nog wel mee te vallen op Schip hol De spreuk: „Hoeden af voor het verleden, jassen uit voor de toekomst" is elders meer genoemd; origineel is zij, naar onze mening, afkomstig van de KLM. Welnu, hebben wij in boven staande regelen reeds de hoed gelicht voor 50 jaar, dan rest ons nog bij het uittrekken van de jassen alle succes bij het voortschrijden der jaren toe te wensen. Moge ook in de toe komst Ajax zowel als de KLM vaak in de wolken zijn! De HFC „Haarlem" naast „the good old" de tweede grote Haarlemse bereikte de respectabele leeftijd van 80 jaar. Aan de reeds gedane officiële felicitaties voegen wij alsnog gaarne de onze toe. Een bijzonder jaar ook voor voorzitter Hut c.s., omdat het jubileum een extra tintje kreeg door de promotie naar de ere divisie, alwaar de daarin tot nu toe bereikte resultaten alle reden geven tot de uitspraak: hulde! Ter gelegenheid van de feestelijke herdenking verscheen een jubileum-nummer van het cluborgaan, waarvan men zo vriendelijk was ook de redactie van het Ajax-Nieuws een exemplaar te doen toekomen. Hiervoor onze oprechte dank. We hebben bij het doorlezen van deze speciale „Roodbroek" uit de verschillende bijdragen kunnen afleiden, dat er sprake is van de goede clubsfeer, van clubliefde, onmisbaar voor een goede gang van zaken. Want en dat klinkt misschien vreemd zulks is óók bij het betaalde voetbal (misschien nog wel méér dan bij de amateurs) bijzonder belangrijk. Die kern, waar op de club altijd een beroep kan doen Tenslotte grote lof aan de samenstellers van de jubileum-uitgave, de heren A. W. Vreeken, Ph. J. G. Roest en C. van Tongeren. Wij spreken een klein beetje uit ervaring om te weten wat het betekent, zo iets in elkaar te zetten. Maar met zekerheid kan worden vastgesteld, dat genoemde heren uitstekend zijn ge slaagd. De voetbal-„Oscar", waarmede Ajax te Parijs voor zijn presta ties op Europees niveau werd beloond en waarover voor zitter Van Praag elders meer schrijft geldt als een zeer hoge internationale onderscheiding. Om daar aan het Champs Elysees ten overstaan van een select gezelschap journalisten en autoriteiten uit de sportwereld als een waardig opvolger van clubs als AC Milan en Benfica te worden aangewezen, kan dan ook als een grote eer voor de club worden beschouwd. En in het bijzonder natuurlijk voor de spelers, trainer en ons bestuur. U zult in de Pers hebben gelezen dat er kortgeleden uitvoerig is gediscussieerd in de Federatie van Betaald Voetbal Organi saties, kortweg FBO geheten. Deze organisatie moet niet wor den gezien als een „tegenpartij" ten aanzien van de Vereniging van Contractspelers;'ever de verhouding van club tot speler, een belangrijk punt, wordt van gedachten gewisseld in het overleg orgaan dat is samengesteld uit vertegenwoordigers van FBO en VVO. Overigens zit de FBO boordevol plannen. Over verschillende punten zal ook de KNVB worden benaderd, b.v. over de bestraf fing bij moeilijkheden c.q. wanordelijkheden tijdens wedstrijden door het publiek, schorsing van spelers, wijziging van de in- vafrlersbepalingen enz. Hopelijk zal wederzijds begrip en tact hier leiden tot de oplos sing van inderdaad nog véle vraagstukken resp. problemen. Feijenoord en PSV hebben de eerste ronde in resp. Europa Cup I en Europa Cup II overleefd. Wat de Rotterdammers betreft, was dit wel vooruit te bekijken; het elftal der IJslanders is er beslist geen, dat op Europees AJAX—HANNOVER (3—0) het Duitse doei in gevaar 3

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1969 | | pagina 3