Voor alle mensen die rente sparen Spaarbank voor de Stad Amsterdam persvrijheid gebeuren die controles zo vreemd, dat ik daar als medicus geen enkele waarde aan hecht. Neem de zaak Ed de Noorlander. Dat onderzoek rammelt aan alle kanten. Ik heb dat ook voor de tele visie verklaard. En vele deskundigen op het gebied van labora torium-onderzoek zijn dat met mij eens. Iemand als drs. De Vree verklaart in een artikel voorkomende in een chemisch weekblad van 18 juli 1969, dat de doping controle van nu generlei waarde heeft en dat hij er verder ook niet uitkomt. Toch worden er angstaanjagende straffen uitge deeld. Ik heb ook eens gezegd dat, wanneer men ooit begint met het controleren van doping in de voetbalsport, ik mij onmiddellijk zal terugtrekken. De reden is dat ik als clubarts niet die mede verantwoordelijkheid wil dragen. Jarenlang ben ik arts geweest in de grootste amateurronde van Nederland, nl. Olympiads Tour door Nederland. Toen men begon met de controle op gebruik van doping, heb ik bedankt voor de eer. Bestuur Mijn wijze van medisch begeleiden in de sport verschilt wezen lijk met die van andere sportartsen. Velen leggen de nadruk op de fysieke begeleiding. Bij mij komt deze niet op de eerste plaats. Het psychisch-mentale vlak is voor mij het belangrijkste. Het zou misschien te ver gaan om hier nog dieper op in te gaan. De begeleiding van een topvoetbalier eist enorm veel van een clubarts, maar niet alleen van hem. De hele organisatie, welke achter zo'n eerste elftal staat, moet perfect lopen. Anders is succes uitgesloten. Men kan aan de prestaties van een eerste elftal zien of ook het team achter de schermen goed manipu- leerd. Klopt de zaak daar al niet, dan behoeft men ook geen grote prestaties op het voetbalveld te verwachten. Het bestuur is de motor van de vereniging. Zolang die maar goed blijft bij de spaarbank kunt u kiezen uit vele rekeningen met rentevergoedingen variërende van 3V2 tot 7% rentevergoeding over onbeperkt tegoed Hoofdkantoor: Singel 548, Amsterdam-C. tel. (0 20) 6 30 63 draaien, komt de rest vanzelf. Bij Ajax is die motor van hoge klasse. De hele organisatie is naar mijn mening uniek in Neder land. leder bestuurslid is reeds jarenlang lid van Ajax. Men heeft het helemaal op zien groeien. Er zit een grote historie achter. Men spreekt eikaars taal. De afgelopen drie jaar zijn voor heel Ajax bijzonder zwaar ge weest. Alleen al daarom is het wel eens goed dit jaar geen Europa Cup-voetbal te spelen. We waren allemaal wat uitge blust. Iedere Cup-wedstrijd eist weer een andere begeleiding dan een competitiewedstrijd. Alles is daardoor veel vermoeien der. Men heeft nu, zij het even maar (hopen we alweer!), tijd om op adem te komen. Gaarne zullen wij volgend jaar weer volop in het Europese voetbal meedraaien. De Ajax-kok zal dan ook weer present zijn. Deze man heeft het anders maar druk; dit jaar gaat hij mee op reis met Feijenoord. Ik hoop voor de Rot terdammers dat het eten hen niet zal opbreken. M. MIDDENDORP Jr. Vrijheid van drukpers is een rijk bezit. Te mogen zeggen wat je denkt of graag zou willen, is vanzelfsprekend iets, waarop we allen gesteld zijn. Dat echter bepaalde verslaggevers de vrijheid nemen om er maar wat uit te persen, terwijl van hen zeker een gedegen objectiviteit en/of deskundigheid verwacht mag wor den, is weer een andere zaak. In één der Nederlandse sportbladen schreef een verslaggever na de wedstrijd AjaxPSV, boven zijn verslag: „Ajax liet het publiek 20 minuten juichen en 70 minuten gapen." Deze mijnheer is blijkbaar verder gegaan dan „Jan Publiek" en heeft niet zitten gapen, doch zitten slapen! Je kunt naar beide kanten overdrijven, hetgeen onjuist is. Ver heerlijking tot in 'het overdrevene is beslist niet nodig, want voor de echte glorie zal onze Ajax-ploeg zelf dienen te zorgen; wil lens en wetens onwaarheden te schrijven en dat door een „kran tenman", van wie, zoals gezegd, een zekere objectiviteit ver wacht moet worden, is eveneens een abominabel geval. Zelfs als deze verslaggever een antipathie tegen iets of iemand heeft, mag zeker hij, dit in zijn functie nooit laten blijken. Hij is ge zonden en gekomen om een voetbalverslag te maken, daarbij met zijn eigen ogen zien en beoordelen, maar dan moet hij in ieder geval die ogen wél open houden! Met mij hebben ruim 24.000 mensen van bovenvermelde wed strijd genoten. We zagen permanent prachtige staaltjes voetbal van beide kanten, waarbij Ajax, getuige de 30 overwinning, de boventoon voerde en een paar schitterende doelpunten pro duceerde. Mag men het dan, bij de zekerheid van de overwin ning, tijdens de laatste 15 minuten wat kalmer aan doen? Indien, zoals onze verslaggever meende te moeten schrijven, dat Ajax het publiek 70 minuten liet gapen, dan zou de PSV- ploeg beslist in staat geweest zijn, om de einduitslag een geheel ander gezicht te geven. Dat PSV daartoe niet gekomen is, met 'haar toch heus niet weg te cijferen prima krachten, is beslist niet veroorzaakt door 70 minuten slaap- of gaapverwekkend voetbal van Ajax. De scribent van dit sportblad heeft niet alleen denigrerend over Ajax geschreven, doch dan tevens PSV een blaam aangewreven, die haar beslist niet toekomt. Zijn hoogdravende betiteling van deze wedstrijd getuigt dus slechts van eigen ondeskundigheid. G. J. WIERTZ 22

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1969 | | pagina 22