"DE SPORT" kroniek Voetbalseizoen 1969-1970 is in beweging Wat de betaalde sector aangaat, is de competitie al weer enige weken oud en hebben de eerste resultaten hier en daar aan leiding gegeven tot verrassingen. De amateurs staan, op het moment dat we deze regelen aan het papier toevertrouwen, aan de vooravond van hun start, nadat de elftalcommissie in de afgelopen weken uit de verschillende oefenwedstrijden een in druk heeft kunnen krijgen over de kwaliteit van het beschik bare „materiaal". Zo ook in de jeugd-gelederen met onze beste wensen voor een succesvol seizoen! Tja, zo was het nog maar pas 10 augustus 1969, die als datum voor de eerste voetbalzondag in de eredivisie was vastgesteld. Zó vroeg en zó warm. Onmenselijk warm. We lazen van spelers die, vooral in de tweede helft: het-niet- meer-hadden, zoals men dat pleegt aan te geven als de uitput ting zo ongeveer nabij is. Het was me het zomertje in het goede dan dit jaar ook wel. In de vakantieboek ideaal en om uit te houden. Maar om te werken, resp. topvoetbal te spelen bij een tempera tuur in de buurt van de 30 graden Erg! En waarom zo vroeg begonnen? Vanwege de interland: PolenNederland op 7 september, waarbij de KNVB op het idee kwam om, teneinde zo vroeg in het seizoen geen achterstand te krijgen in het verloop van de competitie, heel eenvoudig het programma van 7 september naar 10 augustus te verschuiven. Derhalve een week eerder te beginnen Of men zich wel goed gerealiseerd heeft of dit nu wel dé goede oplossing was? Op 10 augustus betaalde men in ieder geval voor top voetbal teveel; zondag 17 augustus was het heel wat dragelijker binnen de krijtlijnen. Door al deze toestanden werd de eerste ontmoeting voor Ajax geen thuiswedstrijd, doch gingen we naar GVAV. Hoewel bekend uit gespeelde oefenwedstrijden, dat de Groningers althans in deze beginfase niet tot de hoog-geklasseerden behoren, kunnen ze toch op eigen bodem, vooral als doelman Van Leeuwen er het oog in heeft, lastig genoeg zijn. Uit de wapenschouw, die Rinus Michels in de afgelopen weken had gehouden, samengevat in een reeks wedstrijden op inter nationaal niveau, kon worden geconstateerd, dat vooral in-de- breedte onze kracht groter geworden is. In Groningen kwam dit duidelijk tot uitdrukking. Hoewel „de machine" nog niet op volle toeren draaide, omdat enkele „on derdelen" nog wat moesten inlopen, Bals, Vasovic en Swart niet van de partij waren, was Ajax heer-en-meester en bepaalde van begin tot einde de wedstrijd. Het werd een 31 zege; aan Sigarenmagazijn A. L. van Loon VOORVERKOOP: Ajax- en Olympisch Stadion J. P. Heijestraat 97 - tel. 16 7105 onze kant scoorden Keizer, Groot (strafschop) en Dick van Dijk. De eerste thuiswedstrijd dan ging tegen Go Ahead. Even ter loops: bij de aanvang van het seizoen 1967-'68 begon Ajax de competitie tegen Go Ahead (thuis). Seizoen 1968-'69 eerste wedstrijd: Go Ahead (uit). Was er geen PolenNederland op 7 september geweest, we waren begonnen tegen Go Ahead (thuis). De ploeg van de Deventenaren, gestart met een nederlaag, kreeg deze middag ook geen kans ook maar één puntje te bemachti gen. Er werd bij onze gasten beslist niet slecht gespeeld en zo te zien zal het voor menigeen en zeker in de koekstad geen lolletje worden. Maar vandaag kon de oude club van Nico Rijnders slechts kracht voor de toekomst putten uit het feit dat enkele goede aanvallen de verdediging van Ajax tot volle krachtsinspanning noopten, doch een 20 nederlaag (goals van Van Dijk en Cruijff) móést men incasseren. De derde wedstrijdzondag bracht Bals c.s. naar „Het Kasteel", zijnde het terrein van Sparta in Rotterdam. En algemeen mag bekend worden verondersteld, dat het daar op Spangen nimmer een zacht eitje is. Waar bovendien in de voorbeschouwingen werd aangekondigd dat men tegen Ajax alles zou geven, kon algemeen deze „topper" met spanning tegemoet worden gezien. Een fraaie eerste helft met een overwegend stehker Ajax, dat zijn kracht in drie goals demonstreerde, drie doelpunten van klasse, door Mühren, Kroll en Keizer tot stand gebracht. Sparta doelpuntte vóór de rust éénmaal tegen. In de tweede helft scoorde al spoedig Johan Cruijff onhoudbaar via de paal. Hij moest daarna geblesseerd het veld verlaten en werd vervangen door Bennie Muller. Hoewel Sparta in deze tweede 45 minuten beslist beter partij gaf dan vóór de thee (Venneker slaagde er in het eindresultaat een dragelijker aan zien te geven, 24) was Ajax door elkaar genomen toch de toonaangevende ploeg. Tussen twee haakjes: wat zal trainer Hughes van Haarlem wel van deze uitslag gedacht hébben (zéggen zal hij niet). Na af loop van de ontmoeting SpartaHaarlem, waarbij de „new comers" met onze bewonderingde stand op 11 wisten te houden, gaf Hughes de Pers als zijn mening te kennen: dat moet Ajax ons nog maar eens nadoen! Nu, dat hebben we dan. Deden er zelfs nog niets bij. Mr. Hug hes zal wel bemerken dat ook voor een coach, die met zijn elftal de eredivisie binnentreedt en daardoor wat meer in „the picture" komt, alle begin moeilijk is! Zo even tussen de bedrijvenof wel twee voetbalzondagen door, was er gelegenheid een uitnodiging van Juventus in Turijn te accepteren voor hét spelen van „a friendly game" op woens dagavond 27 augustus jl. U hebt er waarschijnlijk iets van gelezen. Maar eventjes 51.000 toeschouwers en dat voor een dag in de week, zeggen we wel eens bewijst wel dat men buiten onze grenzen iéts van Ajax weet. Onze gastheren vertelden, nog glimmend over zo'n goede re cette, dat een dergelijke belangstelling voor een vriendschap pelijke ontmoeting bij hen nog niet was voorgekomen. Er is aan beide kanten zeer knap gespeeld. Met voor ons wat pech: twee zuivere doelpunten zoals later ook in de Italiaan se Pers werd aangegeven werden door „ref" Motto om on begrijpelijke redenen geannuleerd. Rust 00. In de tweede helft namen we wel de leiding door Groot, doch een ongeluk kige bal in eigen doel en een fraai doelpunt, onhoudbaar voor Stuij, bepaalden de eindstand op 21 voor de ploeg van Juventus. 2

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1969 | | pagina 2