de grote vier dankbetuiging De finale werd bereikt met een totaal van zeven punten. In de andere poule was Blauw-Wit C1 verreweg de sterkste voor WA, DWS, Neptunus en V en V. Het klapstuk van de dag werd dus het treffen tussen Ajax en Blauw-Wit. In deze 2 x 20 minuten durende finale begon Blauw- Wit met de wind in de rug sterk aanvallend en dat leverde de Zebra's een 20 voorsprong op. Toen ook nog onze prima spe lende centrum-verdediger Das uitviel, hetgeen tot een aantal omzettingen in het elftal leidde, zag het er somber uit voor Ajax. Maar op dat ogenblik bleek de mentale kracht, die in de wedstrijd tegen De Spartaan zoek was, zeer sterk te zijn, mede door de komst van onze jeugdtrainer Grijzenhout, dat inspire rend werkte op het gehele team. Nog voor rust werd het 22, eerst door weer zo'n effectvolle voorzet van Paul Bijvank, die de bal over de hulpeloos graaiende handen van de Blauw-Wit-kee- per in het doel werkte, daarna toen een knal van René Stefels, welk schot via de lat weer in het veld belandde, evenwel voor de schietgrage voeten van Jan ter Meulen kwam, die het leder onmiddellijk in het doel deponeerde (22). Na rust zagen we een sterker Ajax. We kwamen zelfs op 32 en even later op 42, maar dat laatste doelpunt werd volkomen ten onrechte afgekeurd, zodat het 32 bleef. Blauw-Wit wist hierna een misverstand in de Ajax-verdediging af te straffen, zodat het 33 werd, met welke cijfers de eindstand bereikt werd, zodat strafschoppen de beslissing moesten brengen. Na de eerste serie van vijf was het nog gelijk. Nogmaals vijf strafschoppen. Nu bleek Blauw-Wit aan het langste eind te trekken en werd zodoende winnaar van zijn eigen voortreffelijk georganiseerde toernooi. Rest mij voorts nog op te merken, dat onze C-juniores niet al leen wat betreft voetbal een goede indruk hebben gemaakt, maar dat ze er in hun nieuwe shirts en trainingspakken goed verzorgd uitzagen. G. HOLSHEIMER SPARTAAN TOERNOOI Het jaarlijkse toernooi van De Spartaan voor A-juniores om de Van der Roest-beker had dit jaar, naast de zes Nederlandse deelnemers, een internationaal tintje in de vorm van Union Bremen uit Duitsland en Joinvilles uit Parijs. Ajax heeft op dit toernooi een uitstekend figuur geslagen, voor al ook door het behalen van de 1e prijs. Acht deelnemers telde het toernooi. Naast de reeds genoemde buitenlandse deelne mers deden DWS, Blauw-Wit, UVS, Haarlem en De Spartaan mee. Deze acht ploegen hebben elkaar in twee dagen tijd één keer ontmoet. De eerste dag heeft Ajax reeds een stevige basis gelegd voor het uiteindelijke succes, hoewel de eerste wedstrijd (2 x 15 minuten) een moeizaam begin was: 00 tegen De Spartaan. Hierna volgden overwinningen op Bremen en UVS (20). Een uitstekende ploeg overigens dit UVS, die dan ook terecht de 2e plaats veroverde in dit toernooi. De dag werd besloten met een gelijk spel tegen Blauw-Wit. Na de eerste dag had Ajax één punt achterstand op DWS, dat de ranglijst aanvoerde. De tweede dag was geheel succesvol. DWS begon met een nederlaag tegen Bremen .terwijl Ajax die tweede dag geen enkel punt verspeelde. Tegen Joinviles een 10 overwinning, Haarlem werd met 30 verslagen en de slotwedstrijd tegen DWS leverde een 10 overwinning op, zodat wij met vlag en wimpel eerste werden. Een meer dan uitstekend resultaat van onze jongens. Een ver meldenswaardige bijkomstigheid was, dat Peter Visser tot beste speler van het toernooi werd uitgeroepen. De spelers die voor dit succes hebben gezorgd: Roel de Haan, Cocky Hoogenboom, Corrie ten Bosch, Hennie en Rob Vredenbregt, Alex Janmaat, P. Visser, D. H. Visser, R. F. Visser, Jan Gerritsen, Sjoerd Ruiter, Andries Kok, Johnny Rep, Jan Westerink en Appie Kalkhoven, alsmede de heren Grijzenhout, Brom, v. d. Wal en Ronday. D. J. BOERING Met deze benaming werd ergens het viertal clubs aangeduid, dat de halve en hele eindstrijd om de Europa Cup moet bevech ten. Dat naast Milan, Manchester United en Spartak ook ons aller Ajax tot deze grote vier behoort, vervult ons toch wel met een zekere trots. En indien, wat wij allen met bescheiden op timisme hopen, het Ajax zou mogen gelukken de finale te be reiken, geloof ik, dat dit voor velen een reden zou zijn om „naast hun schoenen" te gaan lopen. Dit zóu dan ook een gebeurtenis betekenen, die in het vader landse voetbal nog niet is voorgekomen. We spreken uiteraard maar niet van het behalen der Cup, want dat zou te mooi zijn om waar te wezen. Maarhoop doet leven, dus hopen we! Het behoort in ieder geval tot de mogelijkheden. Na de Nederlandse bezetting van Parijs, tijdens de kwartfinale tegen Benfica, zou ik niet weten waar het dan met de uitzin nige vreugde van de Ajax-aanhang en geheel voetbalminnend Nederland naar toe zou moeten. Dat ons gehele landje dan compleet op z'n kop zou staat, is een bij voorbaat reeds uit gemaakte zaak. In ieder geval is wel gebleken dat de „grote voetbalvier", de Europese gemeenschap, en dan gelukkig in het vreedzame, meer in beroering weten te brengen, dan de grote vier, waaraan de titel eigenlijk ontleend is. Dit pleit wel zeer sterk voor de internationale betekenis van de sport in al haar geledingen. Het kan er soms hard aan toegaan, maar toch is deze vorm van communicatie der volkeren van het allergrootste belang. We mogen als vaststaand aannemen dat de naam „Ajax" tot de massa der diverse landen spreekt, waar onze club geschie denis maakte. Meer soms dan de namen der staatslieden Zij toch moeten het uiteraard veel van „woorden" hebben, waar Ajax „daden" pleegt. Bovendien heeft Ajax aan ontelbare mensen veel plezier be zorgd. Wat van de heren staatslieden niet altijd gezegd kan worden In het verleden zijn de namen van onze succesrijke sportlieden denk maar eens aan b.v. Rie Mastenbroek, Willy den Ouden, Moeskops, Schulte, enz. enz. in de pers steeds genoemd, verbonden aan het praedicaat „ambassadeur" („ambassadri ce"). Indien er dus nu sprake van deze toevoeging mag zijn, zou ik Ajax wel de ambassadeur willen noemen, die Nederland met het allergrootste succes vertegenwoordigde in diverse lan den. Met de huidige communicatie-mogelijkheden, radio, televi sie, is het bereik zo enorm groot geworden, dat Ajax kans heeft gezien de naam van Nederland bekendheid te geven in miljoenen gezinnen in Europa en ver daarbuiten. De gevleugelde woorden „ter land, ter zee en in de lucht", van Tom Schreurs en Dick van Rijn, heeft Ajax volkomen waar ge maakt. De telegrammen na Parijs logen er beslist niet om! G. J. WIERTZ De familie De Vries dankt langt deze weg allen voor de betoon de belangstelling bij het overlijden van de heer Bertus E. de Vries. 21

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1969 | | pagina 21