Een vakantie puur, graag! vaardbare wijze af te voeren. Voor de volksgezondheid is dit van groot belang, aangezien het hier vaak een overschot aan agres sie betreft, die men in de burgermaatschappij niet langs aan vaardbare weg is kunnen kwijtraken. Hiervoor is verantwoorde lijk de structuur van de agressie, die in de sportwereld minder ingebed en primitiever is. Naast het belangrijke voordeel van deze ruimere mogelijkheid om de agressie te uiten (b.v. het publiek kan zich in gescan deerd geroep eens lekker en masse laten gaan) staat het nadeel, inherent aan genoemde structuur, van een grotere kwetsbaar heid van de agressievelden. Dit geldt zowel voor toeschouwers, speler, coaches als bestuurders. Het is niet denkbeeldig dat juist hierdoor kwesties in de sportwereld zo hoog kunnen op lopen. Sneller dan in de ,,burger"-maatschappij is er kans op een kettingreactie van „ontploffende" agressievelden. Het ade quaat en tijdig opvangen van dreigende spanningen in de sport wereld, met ais resultaat het voorkomen van genoemde ketting reactie, mogen wij als een belangrijke preventieve psycho hygiënische zorg in de sport zien. Alhoewel als laatste genoemd, is de constructieve zorg beslist niet het minst belangwekkende deel van de psychohygiënische zorg, zeker niet in de toekomst. Onder constructieve zorg zou men kunnen verstaan, alle midde len bie de somatisch en psychische gezondheid kunnen bevor deren, of, anders gezegd, op een hoger plan brengen. Als voorbeeld noem ik hier een individu dat met een hemoglobi- negehalte van 85% redelijk in staat is om te leven. Aangezien men echter de mogelijkheden bezit om het HB op 100% te brengen, zal men dit niet nalaten, met als resultaat dat men de gezondheid bevordert en het leven op een hoger plan brengt. Waarschijnlijk zijn er betere voorbeelden, doch de gedachte gang is, naar ik hoop, duidelijk. Zo kan men op het psychisch terrein bijdragen aan de vorming van de mens door hem te informeren en voor te lichten. De psy chische gezondheid kan hierdoor op een hoger niveau worden gebracht. Juist aandacht voor deze zijde van de psychohygiëne lijkt mij een belangrijk facet van de begeleiding van topsporters. Aange zien men hiermede niet alleen de psychische gezondheid van het ogenblik bevordert, maar tevens meer zekerheid verschaft voor het maatschappelijk leven buiten de sport. Te dikwijls hoort men thans van topsporters dat de keerzijde van de sportroem is een grote onzekerheid voor de toekomst. De meeste topsporters kunnen moeilijk twee heren dienen, óf zij moeten kiezen voor een sportcarrière óf voor een maatschap pelijke loopbaan. Een constructieve psychobygiënische maatregel zou dan ook zijn aan topsportmensen, die veel hebben betekend voor de passieve en actieve recreatie van de mens, iets terug te doen door hen de mogelijkheid te bieden om na hun sportcarrière, een gewenste opleiding te volgen, respectievelijk bevredigende maatschappe lijke carrière op te bouwen. Mijn gedachten gaan hierbij uit naar vormingscentra voor (gewezen) topsportmensen, onder verant woordelijkheid van de ministeries van onderwijs, resp. cultuur, recreatie en maatschappelijk werk. De tijd moet voorbij izijn dat een sportcrack van idool terugvalt naar een plaats in een sigarenwinkeltje. Door het bieden van een dergelijke mogelijkheid zal het op tijd afscheid nemen van de sport ook worden bevorderd en verge makkelijkt, waardoor er minder frustraties en rancunes zullen optreden dan thans bij gewezen topsporters het geval is. Men bereikt hiermede tevens de mogelijkheid dat het kader van er varen sportmensen in de besturen van sportorganisaties bedui dend groter zal zijn dan op het ogenblik het geval is. Mijns in ziens zal dit de sport ten goede komen. Mevrouw de voorzitter, dames en heren, ik heb getracht in een globaal betoog de begrippen psychologie en psychohygiëne in de sport nader uiteen te zetten. Mag ik de hoop uitspreken, dat deze inleiding ertoe zal bijdra gen de noodzakelijke ontwikkeling van deze zijde van de sport te bevorderen. Samenvatting Als taak van de sportpsycholoog wordt gesteld: Onderwijs te geven in de basiskennis van de psychologie aan Sportacademies, waar coaches worden opgeleid. Mede te werken aan de constructieve psychohygiënische zorg. Groepswerk met resp. sportbeoefenaars en coaches. Van de sportpsychiater: Het bevorderen van de psychohygiëne in de sport, door cu ratieve, preventieve en constructieve zorg. Het begeleiden van een medisch psychologische studiegroep (of Balintgroep) van sportartsen. Heuvelachtig, veel fris groen, een prachtige rivier, zwemmen, vissen, oer oude stadjes, kastelen, rust, wijn, grotten. Puur natuur, eerlijk en boeiend. Zoek een plaats voor uw tent of caravan op het centre be vacances „La Meditation", 24 Ste Foy de Belvès, Dordogne, Frankrijk. Inlichtingen: P. W. M1CHELS Duinluststraat 87, Amsterdam-N. Trnava. Bals in duel met Adamec 13

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1969 | | pagina 13