v^yl W3 Broodje van Kootje fonnie Pronk Melchers Olifant Jenever Reisbureau Maarse Kroon SPORTHUIS Dè borrel voor Ajacieden n.v. Distilleerderij van J. J. Melchers Wz. - Schiedam Leidseplein 20 Tel. 232036 Spui 28 Tel. 237451 Rembrandtsplein 12 Tel. 236513 uitwedstrijden I §1 in Europa Overtoom 477 bij de Zocherstraat Tel. 85252 Wij verzorgen uw gehele sportuitrusting Ajax-leden op vertoon diploma 10% korting op voetbalkleding voor uw voetbalartikelen Adidas - Puma - Quick traingingspakken Cup-Final schaatsen Viking en CCM Middenweg 147 (t.o. Emmakerk), tel. 946257 Het werkterrein van de sportpsychiater zal hierbij zijn, het be vorderen en begeleiden van elke vorm van psychobygiëne in de sport. Men zal bij de psychohygiënische begeleiding steeds bedacht moeten zijn op: curatieve zorg; preventieve zorg; constructieve zorg. Aan de hand van in de sport voorkomende emotionele stoornis sen zal ik tevens nader ingaan op een van de bovengenoemde zorgen. Emotionele stoornissen kunnen zidh in het algemeen op diverse wijzen uiten. De sportpsychiater Arnold Beisser geeft hiervan in zijn voortreffelijk boek ,,The madness in sports" zowel t.a.v. de teamsporter als de individuele sportman menig voorbeeld. Er is echter één vorm van uiten, die bij sportlieden bijzonder nadrukkelijk op de voorgrond staat, volgens Beisser: ,,De op actie gerichte atleet uit zeer vaak zijn emotionele stoornissen met talloze fysieke klachten." Dit lijkt mij voor de sportarts een belangwekkend gegeven, het zijn de lichte of vermeende blessures of andere klachten, die men zo vaak vlak voor belangrijke wedstrijden ziet. Hoe valt dit te verklaren? In de periode voor het verrichten van een belangrijke sportpres tatie komt de atleet(e) in een zogenaamde pas-op-de-plaats situatie terecht. Afhankelijk van het individu en het sportge beuren kan dit minuten, uren, soms dagen duren. Uit de psychiatrie weten wij dat in een dergelijke situatie sprake is van gestolde beweging en gestold contact. Spanningen wor den in deze fase opgekropt, doch indien zij niet meer ,,te hou den" zijn, worden zij vaak geuit via psychosomatische stoor nissen. Hiermede valt de frequente psychosomatische klachten als anorexie, braken, diarree, dyspnoe, hartkloppingen, angina, hoofdpijn en andere lichaamspijnen te verklaren, die men bij sportmensen vlak voor het leveren van een sportprestatie in mindere of meerdere mate kan waarnemen. In verband met curatieve psychohygiënische zorg zou ik willen stellen, dat symptomatische behandeling van dergelijke klachten niet in alle gevallen voldoende is. In bepaalde gevallen heeft een vakkundig therapeutisch gesprek, waarbij men spanningen van de atleet helpt kanaliseren, een opvallend effect. Evenals bij de „kleine chirurgie" moet men bij de „kleine psychotherapie" wel weten wat men doet. Goed bedoelde korte of lange gesprekken door leken gevoerd kunnen aan genoemde psychosomatische klachten eerder kwaad dan goed doen. Uit praktische overwe gingen is het in de eerste plaats aan de sportarts (clubarts) om dergelijke gesprekken te voeren. Blijven de klachten hard nekkig bestaan, dan is verwijzing naar de sportpsychiater aan gewezen. In verband hiermede zou ik de suggestie willen doen om naar voorbeeld van de zgn. Balint-groepen van huisartsen, medisch psychologische studiegroep(en) van sportartsen onder bege leiding van een psychiater te vormen, met als doel meer kennis op te doen van en grotere vaardigheid te krijgen in het verwoor den van psychische gevallen in de sport. De psychohygiënische zorg in de sport betreft natuurlijk niet alleen de sportbeoefenaar. In het algemeen kan men stellen, dat iedereen die actief of passief met de sport te maken heeft, onder genoemde zorg komt te vallen. Vooral de laatste tijd wordt in toenemende mate het belang ingezien van de preventieve en constructieve zorg. Uit het grote geheel van de preventieve psychohygiënische zorg lichten wij slechts een voorbeeld, in verband met het indringende karakter ervan, namelijk de agressie-regulatie. Wij beseffen zeer goed slechts in grote lijnen hierover iets te kunnen zeggen, omdat alleen al aan dit onderwerp een symposium gewijd kan worden. De sportmaatschappij 'in al zijn vormen, d.w.z. op het sportveld, achter de bestuurstafel, op de tribune, vanuit de nieuwsmedia, blijkt steeds weer een ideaal gebied te zijn om agressie op aan- 12

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1969 | | pagina 12