kroniek disco WILLY ALBERT! Ja, waar speciaal ons aller Ajax-hart vol van was En zeg verder maar gerust: waar de „rikketiks" van vele duizenden voetbal enthousiasten sneller van klopten Bij het noemen van die twee namen: AJAXBENFICA. Sinds het Turkse bad, was het alweer enige tijd geleden. Was de spanning (vond u ook niet?) wat geluwd. De strijd om de Europa- Cup lag immers stil. Vanwege de wintermaanden, wanneer, voor namelijk door de onbespeelbaarheid van de sportvelden Oostwaarts, aldaar de voetbalschoenen zijn verwisseld voor ski of schaats e.d. Zo omstreeks half februari wordt aangenomen dat het ergste voorbij is. Móet trouwens wel weer worden begonnen, wil men de finale op tijd kunnen doen plaatsvinden. Déze winter liep het echter wel even anders. In ieder geval in deze omgeving. Knikten de mensen elkaar in januari vriendelijk toe, met betrekking tot de weersgesteldheid (is het niet het meest aange sneden onderwerp van iedereen op elke dag) „we rollen er lekker door (de winter). Er kan ons niet veel meer overkomen (vorst, sneeuw Dat is een schromelijke vergissing gebleken, zo u zelf aan den lijve hebt ondervonden. Moeder Natuur bepaalt nu eenmaal alles zelf. Zonder aanziens des persoons. Ja, zo is het. En zulks ook ten aanzien van het opperste voetbal-gebeuren: de Europa-Cup. Maling aan AjaxBenfica (sneeuw aan (een week later) AC MilanCeltic (sneeuw storm Maar: the show must go on. Weer of geen weer. Enfin, na Istanboel zijn we wel wat gewend! Vorst sneeuw... een glad veld, zo tegen 12 februari de dag waarop wij de Portugesen „thuis" kregen, dat is, zo redeneerde men, in het voordeel van Ajax. Dit is geen temperatuur noch veld- gesteldheid voor de mannen van Eusebio. Uit dat warme Portugal En daar, afgezien van de zojuist geschetste omstandigheden, de algemene stemming ter land, ter zee en in de lucht, of wel: in Pers, Radio en Televisie of waar ook bij voorbaat al inhield: Ajax wintwas er nü helemaal geen twijfel meer. Is het dan wonder, dat je als elftal, als speler, in het middelpunt der belangstelling van alles en iedereen staande in zo'n stemming wordt meegesleept. Er als het ware zonder dat je dat zelf wilt een sfeer ontstaat van: ons kan niets gebeuren. Het werd een lelijke vergissing. Zoals niet alleen de Ajax-spelers doch allen, voorspellers/kenners en wie-niet moesten ondervinden. Het was juist, wat zaterdags daarna in „Tussen start en finsh" werd opgemerkt: we zijn eigenlijk allemaal schuldig aan de nederlaag. Een Ajax dat in de eerste helft zonder fighting, zonder tempo op een 2O-achterstand kwam, kon in een veel betere drie-kwartier na de pauze wel door een schitterende goal van Inge Danielsson de eer redden, doch een derde Portugees doelpunt velde ons definitief. Om hierna nog weer eens de tóen geldende algemene opinie aan te halen: het was bekeken, of liever gezegd: voor Ajax VERkeken. voor al uw grammofoonplaten Hi-Fi- en stereo-installaties Osdorpplein 236, Amsterdam-West, Telefoon 195262 En dat de meningen van teleurgestelden daarbij niet altijd vriende lijk waren de „post" van deze lieden loog er niet om. Een week later, 's avonds 19 februari, stonden beide teams voor de return te Lissabon opnieuw tegenover elkaar. Een Ajax, dat, wat naar het oordeel van Benifica-manager Gloria en zijn discipelen betreft, het veld betrad onder het „vonnis": Wie hier binnen gaat, late alle hoop varen. Was het niet zo dat Eusebio c.s. de laatste jaren „thuis" hadden gedomineerd met een gemiddelde score van 4 goals per wedstrijd? Waarom zouden ze niet dat Amsterdamse Ajax, na de ervaring van een week geleden, hier in de-kuil-der-sterren eens flink afwassen en afdrogen. Het werd wederom een vergissing. Daar startte een herboren Ajax met slechts één gedachte: Revan che!! Overdonderend. De kleinste kans hield thans voor de thuis club een gevaar in. Elke fout evenzo. Inge Danielsson uit een voor zet van Johan opende de score (01). Cruijff zelf (02). Nog voor de rust wederom Johan (03). Niet te geloven. Intussen hadden een Eusebio, een Torres e.a. natuurlijk niet helemaal alles over zich laten gaan, doch ook onze verdediging was in topvorm en doelman Bals verichtte wonderen bij de hardste schoten. Voor de tweede helft had Rinus Michels het accent meer op de verdediging gelegd. Natuurlijk: de winst consolideren! In verband hiermede was na de rust Danielsson vervangen door Bennie Muller. Was er geen mogelijkheid het duel op de beeldbuis te volgen, men hield „kijkend" Nederland toch op de hoogte, door tussen het spannend spel van good-old Charlie Chan door, de stand van zaken in Lissabon te projecteren. Voor de rest was men aangewezen op het Radio-verslag. Was uw ervaring die als de onze? Nu we aan T.V. gewend zijn, is zo'n radio-reportage zenuwslopend! We vernamen dan ook van meerderen, dat ze gewoon de moed niet meer hadden de tweede helft „aan" te blijven. Zo tegen half-twaalf schakelden deze lieden pas weer in. En vernamen toen: AJAX won met 31 (Torres scoorde) en dat wordt op 5 maart een beslissings wedstrijd te Parijs. Laten we de optimisten niet helemaal uitschakelen, doch we mogen gerust zeggen dat 90% van de voetballiefhebbers daar, na 12 februari, zeker niet op gerekend had. En nu dit buitenkansje kwam, in Parijs, slechts een goede 500 km afstand niet alleen de supporters, heel voetbalminnend Neder land werd gewoon gek! Kaarten kaarten Colombes- Stadion Parijs... Parijs!!! Wat een toestanden. Het aantal aan vragen liep in no-time op tot 38.000! We kregen echter maar circa 29.000 kaarten. Ja, dat was ongekend. Twee dagen, van 's morgens vroeg (er waren er, die er om 04.00 uur al stonden) tot 's avonds 17.00 uur, een eindeloze rij mensen, waarbij voor velen de teleurstelling, geen kaart te kunnen bemach tigen. Een tweede reis van administrateur Dalmulder (een in deze dagen regelmatig in het nieuws van de frontpagina, alsmede op de beeld buis voorkomende figuur) naar de Lichtstad, leverde in ieder geval nog zóveel kaarten op, dat alle aanvragers, die een schriftelijke toezegging hadden gekregen, tevreden konden worden gesteld. Gelukkig! Wat zich verder allemaal afspeelde, in die dagen kort voor de datum: 5 maart... Nog nimmer voorgekomen, wat betreft de TV- uitzending, 's middags (de wedstrijd werd om 15.00 uur gespeeld) dat in verband met het massaal opnemen van snipperdagen bedrijven dan maar sloten Bouwvakkers, die 's morgens om 2

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1969 | | pagina 2