getracht de winst naar zich toe te trekken. Dikwijls (veel) té hard greep hun achterhoede in en imponeerde hiermede ons gehele elf tal dermate, dat van enig redelijk voetbal ook bij ons niet meer gesproken kon worden. Voeg daarbij het feit dat een matig tot zwak leidende arbiter v. Gijzen verzuimde krachtdadig tegen dit „geweld" op te treden en u zult begrijpen dat we verloren. En wel met 02. Met deze nederlaag is weer eens bewezen dat dit soort tegenstan ders door ons nog niet met de juiste wapens bestreden kan worden. Het surplus aan techniek t.o.v. onze tegenstander kon ook nu weer niet tot een zege leiden. In de eerste 20 minuten was Ajax overwegend sterker, zodat de Elinkwijk-doelman herhaaldelijk in aktie moest komen. Het begon al met een kopbal van v. Laar die van een misverstand in de Elinkwijk- verdedigirtg profiteerde, maar de bal scheerde de deklat. Onze mkklenveldspelers steunden de aanval goed, maar onze voorwaart- sen waren weinig succesvol. Diverse vrije trappen, iedere keer net even buiten het „beruchte gebied", leverden ook al geen resultaat op. Onze gasten probeerden de bakens wat te verzetten, maar door zich te scherp op te stellen kon herhaaldelijk buitenspel niet vermeden worden. Tot in de 21e minuut de linkerspits de niet goed weggewerkte bal voor de voeten kreeg en het elftal de leiding gaf (01). Na deze treffer werd het aanzien van de wedstrijd er bepaald niet beter op. Beide teams be zondigden zich aan erbarmelijk slecht plaatsen. Elinkwijk verscherp te de mandekking en onze aanvallers werden herhaaldelijk belem merd in hun spel te komen. Ook na de pauze gelukte het de Ajax-voorhoede maar niet aan hun „bewakers' 'te ontkomen en wanneer dit wel het geval was dan werd er op het laatste moment wel aan de noodrem getrokken. Een serie hoekschoppen leverden evenmin succes op. Elinkwijk mocht van geluk spreken dat 20 minuten voor tijd aan Ajax een strafschop onthouden werd, toen de linksback de bal in het strafschopgebied met de arm speelde. Maar de scheidsrechter liet doorspelen. Tien minuten voor tijd werd het vonnis over Ajax voltrokken, toen F. Grootenboer bij een vrije trap voor Elinkwijk de bal met de hand speelde en de scheidsrechter onverbiddelijk naar de witte stip wees. Keeper Schalm dook wel naar de goede hoek, maar kon het harde schot niet meer keren (02). Uit tegen RKAVIC 2 Er stond zowel voor RKAVIC als Ajax veel op het spel. Elk punt is voor de thuisclub kostbaar om uit de degradatie-zone te komen, terwijl Ajax zijn kampioenskansen moest behouden en een flinke overwinning het zelfvertrouwen van de „Haarms-boys" alleen maar zou opvijzelen. Welnu, de Ajax-ploeg heeft er geen twijfel over laten bestaan. Met 14 werden de gastheren overklast en wanneer het vizier van onze voorhoede wat scherper was afgesteld, zou het er voor RKAVIC nog slechter hebben uitgezien. Aanvoerder v. d. Stoel won de toss en verkoos in de eerste helft de wind in de rug. De eerste twintig minuten kwam RKAVIC aan niet één aanval toe, want Ajax oefende een grote druk op het vijandelijke doel uit. Met het besef dat, door de zeer sterke wind, doelpunten niet uit mochten blijven, gingen een groot aantal schoten door te gehaast te schieten, ver naast of hoog over. Maar in de 26e minuut kreeg Ajax loon naar werken. Uit een voorzet van Boo gaard op rechts, kopte v. Laar hard en onhoudbaar in (01). Nauwelijks vijf minuten later kreeg F. Grootenboer de bal van zijn broer Rolf aangespeeld en van zeker 40 meter afstand deed Frans het net hoog opbollen (02). Even leek het erop dat Ajax de druk op het doel verminderde en zich met deze voorsprong veilig waande. De thuisclub trachtte daar gretig van te profiteren, maar de doorzichtige aanvallen konden Schalm c.s. nauwelijks verontrusten. Intussen nam De Vries de plaats van de geblesseerd geraakte v. Beek in (na onderzoek in het VU-ziekenhuis gelukkig niet gebroken) en kwam invaller Jurgens het elftal completeren. Tot aan de rust kon de RKAVIC-doelman zich nog warmen aan enkele kogels en werd het hoekschoppenaantal wat opgevoerd, maar een hogere score zat er toen nog niet in. Ook na de pauze stelde RKAVIC danig teleur. Zelfs met de wind AJAXBENFICA (13). Strafschop 01. Vreugde en verslagenheid. AJAX—BENFICA (1—3). Kopbal van Johan. Naast PARIJS Portugese doelman in het nauw; kan slechts koppend redden 19

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1969 | | pagina 19