van de voorzitter Betuigt redacteur Middendorp in zijn Kroniek reeds de dank van onze vereniging en derhalve ook namens het Ajax-bestuur aan de velen die ons hun goede wensen voor het Nieuwe Jaar zonden, gaarne zou ik langs deze weg u willen danken voor hetgeen mij in dit opzicht persoonlijk bereikte. Wederkerig al het goede voor u in 1969. Om mijnerzijds nog eens terug te komen op het Oude Jaar; ik laat hieronder te uwer kennisname de inhoud volgen van het rapport, zoals wij dat, na de belevenissen in Istanboel rond de uitwedstrijd tegen Fenerbahce, aan de UEFA te Bern hebben doen toekomen. 17 december 1968 RAPPORT i/z FENERBAHCE—AJAX, gespeeld op donderdag 28 november 1968, te 19.00 uur. Toegangskaarten In gevoerde correspondentie was afge sproken, dat de door Fenerbahce en de Turkse Voetbalbond toegewezen 1500 kaarten op zondag 10 november 1968 bij aankomst op Schiphol door de voorzitter van Fenerbahce, de heer Faruk llgaz, aan Ajax zouden worden overhandigd. Bij aan komst van de heer llgaz bleken deze kaar ten er niet te zijn, doch toegezegd werd, dat de kaarten op 15 november 1968 naar Ajax zouden worden afgestuurd. Na een week wachten werd, nadat wij met Istanbul hadden getelefoneerd, gezegd dat de kaarten bij aankomst van Ajax op het vliegveld van Istanbul zouden worden overhandigd. Echter ook bij aankomst op 25 november 1968 waren er geen kaarten. Deze zouden thans weer op 26 november 1968 aan ons hotel door de secretaris van Fenerbahce worden bezorgd. Op 26 november verscheen na uren wach ten inderdaad de secretaris, die mede deelde, dat de 1500 kaarten afgehaald dienden te worden op 27 november 1968 bij de Turkse Voetbalbond, doch betaald dienden te worden in Dollars zonder dat men kon toestaan de door Ajax, op ver zoek van Fenerbahce, voor haar in Neder land betaalde hotelkosten ad 5.800, af te trekken, hetgeen wel was toegezegd! Ter verduidelijking wijzen wij erop, dat afgesproken was, dat Fenerbahce haar eigen onkosten in Nederland zou betalen. Op verzoek van de voorzitter van Fener bahce hebben wij hun rekeningen betaald onder duidelijke afspraak deze van de toe gangsprijzen te mogen aftrekken. Teneinde onze supporters niet te duperen (we telden reeds 27 november, de och tend van de wedstrijd) hebben wij ten slotte aan deze eis voldaan. Door afkeuring van het speelveld op de oorspronkelijk vastgestelde datum, 27 no vember, moesten ca. 250 Hollandse sup porters, die voor ééndagsreis hadden ge boekt, huiswaarts. Het Ajax-bestuur heeft terecht de toe gangsbewijzen ad 30,van deze gedu peerden teruggenomen. De secretaris van Fenerbahce, door ons hiervan in kennis gesteld, beloofde, dat de overtollig geworden kaarten zouden wor den teruggenomen. Zij werden, zo zei hij, binnen een uur door de penningmeester van Fenerbahce gehaald. De man moet nog komen! Keuring speelveld De wedstrijd was vastgesteld op 27 no vember jl., aanvang 20.00 uur. Tegen 14.00 uur van deze dag verspreid de zich in ons hotel het gerucht, dat de wedstrijd niet door zou gaan. Een en an der zou om 13.00 uur op de Turkse radio zijn gezegd. Om 16.00 uur had het bestuur van Ajax niets hieromtrent vernomen, noch van Fe nerbahce noch van de Turkse Voetbalbond of scheidsrechter. Teneinde zekerheid te verkrijgen hebben onze heren J. van Praag en J. Hordijk zich te 16.30 uur naar het hotel van de scheidsrechter, de heer Rit- ter, begeven. Deze bevestigde ons (in uit stekend Duits), dat het veld door hem was afgekeurd en de wedstrijd 24 uur was uitgesteld. Het was hem gebleken, dat op het veld van het Mitha Pasja Stadion op 24 novem ber en 25 november telkenmale twee wed strijden in stromende regen waren ge speeld, hetgeen het speelveld tot een grote modderpoel had gemaakt. Hij zou het veld de volgende dag op 28 november om 12.30 uur precies weer keu ren en nodigde het Ajax-bestuur uit daar bij aanwezig te zijn. Op onze vraag of hij niet dacht, dat het veld, gezien de voortdurende regen, op 28 november niet nog slechter zou zijn, antwoordde hij: ,,Man kann nichts wis sen." Tenslotte hebben wij bij de heer Ritter ge protesteerd tegen het feit, dat ook hij geen zorg had gedragen, dat Ajax van de afkeuring op de hoogte was gesteld. Op donderdag 28 november werd alzo het veld onder stromende regen opnieuw door de heer Ritter gekeurd. Dat de heer Ritter bij deze keuring een persoonlijke show weggaf, is minder in teressant, doch een niet te accepteren feit was het, dat de heer Ritter na zijn gron dige inspectie van het voor voetbal abso luut onbespeelbare veld in zijn kleedkamer weigerde het Ajax-bestuur zijn besluit over al dan niet spelen mede te delen. Hij gaf er de voorkeur aan hierover te con fereren met de Turkse Voetbalbond en Fe- nerbahce-afgevaardigden. Op het kantoor van de Turkse Voetbal bond werd aldus een conferentie belegd, waarbij het Ajax-bestuur ondanks zijn fel le protesten niet aanwezig mocht zijn. Het Ajax-bestuur werd verzocht op de gang te wachten De conferentie duurde ca. 20 minuten, waarna ook het Ajax-bestuur mocht bin nenkomen. De Federatie Secretair van de Turkse Voetbalbond, die vertelde tevens bestuur der te zijn van de UEFA Jeugdcommissie, hield een lang betoog, waarin hij o.m. stel de, dat het beter was te spelen in verband met de extra kosten, die zouden ontstaan wanneer Ajax onverrichterzake weer terug moest naar Holland etc. etc. Van Ajax-zijde werd gesteld, dat dit niet ter zake dienende was en dat o.i. het veld nog minder bespeelbaar was dan de dag ervoor. Ook spraken wij onze afkeuring uit over het feit, dat men vlak voor een zo belang rijke wedstrijd als deze, men twee dagen tevoren liefst vier wedstrijden had laten spelen, hetgeen het speelveld totaal ver woest had. Tenslotte vroegen wij ons in kennis te wil len brengen met de onpartijdige officiële 6

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1969 | | pagina 6