onaantastbaar in het volgend clubnieuws reiken van b.v. een kampioenschap of bij onze prestaties tijdens de Europa Cup-wedstrijden ontbreken en als hij zelf niet aan wezig kon zijn, waren er altijd telegrammen e.d., tot in het bui tenland toe, uit de inhoud waarvan zijn oprechte steun, bewon dering c.q. sympathie voor Ajax bleek: van jullie medelid en supporter P. F. S. Otten", zoals hij dan ondertekende. Elders wijdt voorzitter Van Praag een In Memoriam aan hem. Ajax-vriend Otten, rust in vrede. T. M. Er is de laatste tijd, dikwijls ten onrechte, nogal wat kritiek op de heren scheidsrechters. Nu mag men beginnen met vast te stellen, dat in het huidige scheidsrechterskorps figuren als de in het verleden vermaarde Karei v. d. Meer, Job Mutters, v. Nifte- rik, Dirk Nijs (om er maar een paar te noemen) totaal ontbre ken. Als laatste der Mohikanen ,,van kaliber" kan men slechts Leo Horn aanwijzen! Protesten tegen scheidsrechterlijke beslissingen zijn, zoals vroe ger mogelijk was, volledig van de baan. Dit houdt dus in dat scheidsrechters „onaantastbaar" zijn; aan hun beslissingen valt niet te tornen. Misschien heeft dit zijn goede kanten, want in 't verleden bleken 99 procent van de ingediende protesten zinloos te zijn, daar in de betreffende commissies er vrijwel niemand over dacht, de scheidsrechter te desavoueren. Toch meen ik dat, juist in het betaalde voetbal, aan deze „al macht" heel wat kwalijke kanten zitten. De exploitatie van be roepsvoetbal gaat met enorme bedragen gepaard. Het bezoe kersaantal, dus de financiële inbreng, daalt of stijgt met de plaats die een club op de ranglijst inneemt. Indien dus een scheidsrechterlijke „dwaling" een club belangrijk doet zakken op deze ranglijst, kan de penningmeester van deze vereniging er steevast op rekenen dat zijn recette bij de eerstvolgende wed strijd belangrijk lager komt te liggen. Speciaal voor die clubs, die financieel toch reeds moeilijk draaien, kunnen deze arbitrale dwalingen funest zijn! Men vraagt zich af, of het publiek, naast het recht op goed voetbal voor hun dure geld, ook rechten kan laten gelden op een zo perfect mogelijke arbitrage? Zou het b.v. niet mogelijk zijn, dat aan de heren grensrechters meer medezeggenschap wordt gegeven? Inplaats dat een scheidsrechter deze beide heren er zo ongeveer „als kwa jongens" laat bijlopen, zou direct overleg bij een moeilijke situatie veel narigheid kunnen voorkomen. Het vlaggen alleen voor een bal, die over de zijlijn gaat, lijkt me voor „grote kerels" echt wel wat weinig voldoeninggevend. Indien men scheidsrechters in de lagere regionen mag geloven, is het uiterst moeilijk door te dringen tot het Mekka der groot- scheidsrechterlijke kaste en indien dit al gebeurt, is het op reeds vergevorderde leeftijd. Talent-scouts zijn voor de lagere voetbalclubs heel „nare" wezens, maar m.i. valt het toe te juichen dat een voetballer met capaciteiten hierdoor zijn kans krijgt op een succesvolle car rière, zowel voor hem persoonlijk als voor het op goed voetbal beluste publiek. Zou het voor de KNVB geen aanbeveling verdienen, in deze IN MEMORIAM IR. P. F. S. OTTEN Met ontsteltenis moesten ook wij, Ajax, het nieuwe jaar nauwe lijks begonnen, kennis nemen van het overlijden van een grote, sportieve figuur Ingenieur P. F. S. Otten. De man met dat grote hart voor zijn zo geliefd PSV doch tevens een hart dat ruimte liet voor andere sporten dan voetbal, voor andere verenigingen, waarvoor hij welgemeende sympa thieën koesterde zoals dat het geval was ten aanzien van Ajax. Hij behoorde ook tot onze ondersteunende leden. Ik kan mij niet herinneren bij kampioenschappen of b.v. Europa Cup-wedstrijden, waar ook, niet op z'n minst een telegram van hem te hebben mogen ontvangen met woorden van steun, lof of wat van dien aard ook. Had in het verleden mijn vriendschap met hem de commerciële sector wel als grondslag, deze vriendschap is in de loop der jaren toch niet anders verstevigd en verdiept dan door ons bei der: PSV en Ajax. Het was een eer zich een vriend van deze grote mens te mogen noemen. Voor allen die hem kenden betekent zijn heengaan een enorm verlies. Namens Ajax betuig ik hierdoor de vereniging PSV onze wel gemeende condoleances. Beste Frans, rust zacht. J. VAN PRAAG lagere regionen ook eens op zoek te gaan? Dit zou dan niet moeten gebeuren door een reeds tot de „grootmacht" behorende scheidsrechter, maar door een onbevooroordeeld voetbaldeskun- dige. Ik ben ervan overtuigd, dat men, indien men dit werkelijk wil, tot verrassende resultaten zal komen. Ons scheidsrechterskorps kan „nieuw bloed" met talent best gebruiken. G. J. WIERTZ Iets over honkbal (jeugd). Het nieuwe voetbalboek „De bal is rond" van Dick Ariese. Kopij s.v.p. uiterlijk 7 februari a.s. in ons bezit. REDACTIE 5

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1969 | | pagina 5