Verschil Het spreekt vanzelf dat een voetballer uit het buitenland enige moeilijkheden heeft te overwinnen. Je komt in een ander land, allemaal vreemde mensen, de taal die je niet spreekt enz. En dan het verschil in de wijze van voetballen, wat voor mij als be langrijkste geldt. Kijk, in Zweden voetbalt men systeemloos. Natuurlijk, het 4-2-4-systeem wordt wel gehanteerd, maar je moet niet vragen hoe. Zoals Ajax speelden wij het natuur lijk niet. Ten eerste ligt in Zweden het voetbaltempo veel lager. Je krijgt ruim schoots de gelegenheid de bal goed te plaatsen. De trainingen zijn ook anders. Iedere voetballer heeft overdag zijn werk. In de avonduren wordt er geoefend. Met de trainer gingen we erg amicaal om. Enig overwicht had hij bijna niet. En dat is nooit juist. Bij het beroepsvoetbal ligt dit zeker ge heel anders. Wat de trainer zegt, moet ook gebeuren. Hij maakt de dienst uit, hij beslist. Want het betaalde voetbal is je werk, je brood. Wanneer een trainer bijvoorbeeld tegen een middenvoor zegt, dat hij nu maar eens linksbuiten of links half moet gaan spelen, dan heeft hij dat maar te doen. En liefst zo goed mogelijk, want doe je dat niet, dan sta je er naast. Voor velen ben ik niet zo zeer een echte middenvoor dan wel een uitgesproken voohhoedespeler. Echter, het voetbal evo lueert. Een topclub heeft niet veel meer aan een uitgesproken rechtsbuiten of een speler, die alleen maar kan verdedigen. Men moet alles spelen; een back moet kunnen aanvallen en een aanvaller verde digen. Ajax heeft een elftal waar iedere speler alles kan. In Zweden maar niet alleen daar is men nog niet zover. Echter, ik voel wat mijzelf betreft, dat het steeds beter gaat. Men moet nu eenmaal tijd hebben om te kunnen omschakelen, zich aan te passen aan het ritme van de nieuwe omgeving. Een uitzondering daar gelaten (Vasovic) hebben alle newcomers daar last van. Alleen bij de één duurt het langer dan bij de ander. Mijn entree bij Ajax was goed. Echter, er waren toen nog maar weinig wedstrijden te spelen. Op het moment dat ik goed draaide, gingen we vijf weken met vakantie. Toen de com petitie weer begon, startte trainer Michels met het basiselftal, behalve dan tegen Go Ahead. Zodoende moest ik wéér proberen om een plaats in het eerste elftal te ver overen. Dat lukt natuurlijk nooit in één enkele wedstrijd. Je bent dan veel te ner veus. Nee, daar gaan wel meer wedstrij den over heen. Een sportman is erg ge voelig voor de onvermijdelijke ,,ups" en downs". Hij móét zidh daar echter over heen zetten. Anders is hij bij voorbaat verloren. Kans Inderdaad is het zo, dat ik waarschijnlijk in iedere andere Nederlandse vereniging een vaste plaats in het eerste team zou hebben. En toch zou ik naar geen andere vereniging willen. Of ik zou er financieel enorm op vooruit moeten gaan. Want, zo als reeds gezegd, uiteindelijk is het je brood. Bij Ajax vind ik het enorm gezellig. Ik kan van mijn kant met de andere jon gens goed opschieten en ik geloof wel dat het andersom ook zo is. In het begin is het natuurlijk nog wat af wachten. Je wordt wel in de ploeg opge nomen, maar de andere jongens denken terecht: wanneer hij in het elftal komt, moet er één van ons uit. En uiteindelijk is voetbal ook hun brood. Maar ik ben vol ledig geaccepteerd en er heerst, laat ik zeggen, een gezonde wedijver. Trainer Michels is voor mij niet alleen één der beste trainers maar vooral ook de bes te tacticus van Europa. Neem maar eens de wedstrijden tegen Nürnberg en Fener- bahce als voorbeeld. Hij kent alle spelers door en door. Weet precies wat hij aan ze heeft. Bekend is dat hij weinig zegt. Maar wat hij zegt is genoeg. En hij heeft over wicht. Toen ik in het tweede elftal moest voet ballen, vond ik dat natuurlijk niet prettig. Niemand vindt zoiets fijn. Je accepteert het gewoon, maar tegelijkertijd moet het je prikkelen om nog harder te trainen en nog beter je best te doen. Maar ja, dat valt altijd niet mee. Wat ik eerder op merkte: het gaat steeds beter en ik ben er van overtuigd, dat ik weer een kans krijg. Helsingborg Wat mij in het begin vooral opviel, was het verschil in publiek. Het Ajax-publiek is geweldig. Hun steun is groot. Inderdaad is men af en toe doodstil, juist wanneer de ploeg het nodig heeft. Daar tegenover staat echter dat, wanneer Ajax bijvoor beeld op 11 staat, men de spelers als het ware naar een overwinning toe schreeuwt. In Zweden zal men zoiets nooit meemaken. Zelden gaat men over tot col lectief handgeklap. Staat het gelijk, dan is men enorm ontevreden, men houdt zich muisstil en wanneer er in die gelijke stand geen positief verschil komt, verlaat men vroegtijdig de tribunes. Op steun van het publiek hoeft men daar dus niet te reke nen. Nee, dan het Ajax-publiek. Nooit zal ik mijn entree in het eerste elftal vergeten. Ik had nauwelijks een bal aangeraakt, toen men al begon te juichen. Zoiets sti muleert enorm. In Zweden is dat, zoals ik zei, ondenkbaar. Ajax behoort bij de beste ploegen van Europa. Het elftal behoeft voor clubs van deze klasse niet bang te zijn. Ook niet voor AC Milan of Benfica. Ik geloof dat Ajax dit seizoen meer kans heeft om de Europese beker te winnen dan landskam pioen te worden. Zeven punten achter stand vind ik wel erg veel, zij het voor op timisten niet onoverbrugbaar. Pessimist ben ik zeker niet. Tegen Benfica, van welk team ik door de interland tegen Portugal wel diverse spelers ken, is de kans op winst voor Ajax meer dan 50 procent. Het grote verschil met de Nederlandse com petitiewedstrijden is, dat iedere Hollandse club het Ajax-team door en door kent. Te meer daar wij al jaren met dezelfde sa menstelling spelen. De buitenlandse ver enigingen moeten het allemaal nog onder vinden. Normaal gesproken hoort Ajax iedere competitiewedstrijd te winnen. Dat het niet gebeurt, ligt aan het feit dat de tegenstander weet wat hem te wachten staat wanneer er niet keihard tegenaan gegaan wordt. Sportkranten lees ik praktisch niet. Ik geloof dat veel voetballers dat niet doen. Men schrijft altijd over dezelfde spelers, of die nu goed of slecht zijn. Neem Barry Hulshoff. Deze jongen speelde in Duitsland tegen Nürnberg een sublieme wedstrijd. De kranten vonden het vermel den daarvan nauwelijks waard. Dan doel man Bals. Voor mij een der beste keepers van Europa. In Nederland staat hij laag geklasseerd. Waarschijnlijk is hij niet spectaculair genoeg. Hij doet alleen wat een doelman móét doen: hij stopt de bal op zijn eigen manier. En dat is toch het belangrijkste! Hoeveel doelpunten ik heb gescoord? Ik weet het werkelijk niet. Het mooiste? Mis schien was het wel het doelpunt dat ik tegen Portugal scoorde. Of die goal, toen ik nog in de derde divisie van Zweden speelde. Ik kreeg de bal op de midden lijn en ging op het doel af, met twee te genstanders achter mij aan. Op het mo ment dat de keeper uit zijn doel kwam, werd ik bij mijn benen gegrepen. Met veel kunst en vliegwerk bleef ik overeind en zwenkte met bal en al naar rechts. En, terwijl twee veldspelers al op de doellijn stonden, schoot ik, zoals dat heet, uit een onmogelijke hoek zo keihard in, dat er geen houden aan was. Kijk, zoiets vergeet je niet gauw. Vooral in tijden dat het wat minder gaat, denk je daar dan wel eens aan. De gedachte van waarom-toen-wel-en- nu-niet gaat dan wel eens door je hoofd. Inderdaad had mijn oude club Helsingborg kortgeleden belangstelling voor mij. Het was inmiddels gedegradeerd naar de tweede divisie en met mijn terugkomst dacht men weer te promoveren. Echter, tot 1970 sta ik bij Ajax onder contract en buiten dat, ik heb het hier erg naar mijn zin, dus waarom zou ik. Mocht ik echter, om welke reden ook, Ajax verla ten, dan zou ik wel weer sterk overwegen naar Zweden terug te gaan. Een andere club elders trekt mij niet. Maar nogmaals: ik wacht op mijn kans. Daarbij besef ik heel goed dat iemand als Cruijff vóór mij is. Johan is een geweldige speler. En hij kan, als hij wil, nog beter worden. Wat mij betreft, nogmaals, ik voel dat het beter gaat, mijn conditie is uitstekend, al leen nog een plaats in het eerste elftal en het is volmaakt." Eén zwaluw maakt nog geen zomer, maar tegen Go Ahead ging het goed. Well done, Inge! M. MIDDENDORP Jr. 18

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1969 | | pagina 18