kroniek De eerste ronde in de strijd om de Europa Cup voor landskam pioenen 1968-'69 is voorbij. Onder de clubs, die terug mogen komen zijn de namen van: AEK Athene (Griekenland), Akademisk BK Kopenhagen (Dene marken), Real Madrid (Spanje), Rapid Wien (Oostenrijk), Spartak Trnava (Tsjechoslowakije), Raipas Lahti (Finland), Manchester United (Engeland), Anderlecht (België), Celtic Glasgow (Schotland), Rode Ster Belgrado (Joegoslavië), AC Milan (Italië), Benfica (Portugal), Fenerbahce (Turkije) en ons Ajax (Nederland). Wat ga je als redacteur doen Destijds, na Liverpool, „gooiden" we er een speciaal clubnieuws uit. Ook na (vorig jaar) de strijd in Spanje, hadden we toch nog een extra-uitgave. De prestatie ondanks dat we eruit lagen gaf daar immers alle aanleiding toe. Toch houden we het, althans bij deze, maar op een „gewoon" Ajax-Nieuws. Niet omdat het resultaat tegen FC Nürnberg minder dan: voor treffelijk is aan te merken. Integendeel. Het was een zeer knappe prestatie. Doch deze eerste ronde was immers nog maar pas het begin Alles wat Ajax is, ja heel voetbalminnend Nederland hoopt na tuurlijk Wait and see! Waarover we verder, wat de wedstrijden „an sich" betreft, nog uitvoerig zouden moeten zijn? Zo geen gelukkige bezitter (bezitster) van een Stadion-plaats bewijs, hebben radio en in het bijzonder de televisie heel Ne derland (en daarbuiten) van A tot Z laten meeleven. Direct en onmiddellijk in uw huiskamer. Daarom komt het ons thans voor, nogeens door de gebeurtenis sen rond beide wedstrijden te wandelen en daarbij, links en rechts grijpend, enkele notities te maken. Hoe was het ook weer: kon het als een voor Ajax gelukkige loting worden beschouwd, FC Nürnberg als eerste tegenstander, of zat het ons andermaal tegen? Nu, eerlijk gezegd, viel het ons persoonlijk niet mee. Ja, natuur lijk, het had nog anders kunnen uitvallen; nü b.v. tegen Benfica of AC Milan Een reactie hierover uit de Pers: „De formidabele 51 tegen de Engelse kampioen Liver pool van twee jaar geleden, alsmede een prestatie van allure om Real Madrid op eigen terrein een verlenging af te dwingen, schijnen toch bij de UEFA zodanig in het ver geetboek te zijn geraakt, dat men verzuimde Ajax op te nemen in het rijtje van de acht sterkste Europese clubs, die in de „geleide loting" voor de eerste ronde op een zwakke tegenstander mogen rekenen." We menen, dat FC Nürnberg wel gerekend kon worden tot de categorie van Liverpool. Die krachtsverhouding vinden we eigen lijk ook terug in het algemene voetbalpeil van Engeland en West- Duitsland, zich afspiegelende in de wereldkampioenschappen (finale: EngelandWest-Duitsland). Waar wel tegenop werd gezien, was de ontzettende hardheid, waarmede de discipelen van coach Max Merkel hun tegenstan ders tegemoet plegen te treden. We hadden daarover al eerder gehoord en gelezen: een overdonderende inzet, waarbij met een niets en niemand ontziende hardheid de tegenpartij te lijf wordt gegaan En verder: een tackle, feller dan die van de Engelsen Ja, nu in verband met de komende wedstrijden overal de schijn werpers gericht werden op de verschillende deelnemers en der halve ook onze a.s. tegenstanders en hun coach meer in het licht c.q. nieuws kwamen, bleek, dat de heer Merkel de strijd tegen Ajax toch met meer bezorgdheid tegemoet was gaan zien Destijds, na een inderdaad eclatante zege op Anderlecht, had Max hooghartig gezegd: „En nü Ajax Het was wat twijfelachtiger geworden: „En nu Ajax Reeds eind juli moest die (klem-) toon anders komen te liggen. Een moordende training was ingesteld. Uiteraard in een kamp. Ergens hoog in de Alpen van Mittelberg. Wekenlang. Zonder suikerklontjes van Onkel Max De zweep erover! En hoe! Op deze wijze meende Merkel straks een elftal in het veld te kunnen brengen dat dat Ajax, waarvoor hij dus inmiddels toch wel wat respect gekregen had, zou oprollen. Vooral door inzet. Conditie. Kracht. Super-kracht. En die zou hij er in slaan! Als het daarbij niet helemaal naar de zin des Herrn Max ging, volgden er razernijen en woede-uitvallen met vaak onmiddellijke uitsluiting van de betrokken speler voor verdere deelname aan de training. En geen wedstrijden natuurlijk. Zo'n trainings-conflict deed zich voor, vlak vóór de eerste wed strijd en wel met rechtsbuiten Cebinac. Cebinac, Joegoslaaf, nogal gevoelsmens, zoals verteld werd, kreeg zo'n „bui" van Merkel. De Duitse rechtsbuiten had er meteen schoon genoeg van, pakte zijn spullen en verdween. Dé sensatie aan de vooravond van het grote duel Was, mede als gevolg van de tot nu toe teleurstellende resulta ten in de competitie, Merkel op-van-de-zenuwen? Anderen zoch ten er achter: zenuwenoorlog. Misleiding. Morgen staat hij (Cebinac) toch in het veld, enz. enz. In de omgeving van Rinus Michels en zijn jongens bleef alles echter verder rustig. Natuurlijk nam de Ajax-trainer van al die berichten met aandacht kennis, doch zij brachten in het rood witte kamp niemand van de wijs Hij stond er niet, Cebinac. Op 18 september Wat tóch als verrassing wel in het veld trad: een ge let op dat falend optreden in de achterliggende competitie wedstrijden ongekend fel en overrompelend FC Nürnberg, dat Ajax de eerste 20 minuten zeker, terugdrong en geen kans gaf. Menigeen beaamde later, in het begin, bij weer zo'n Duitse stormloop vaak het hoofd van het TV-toestel te hebben afge wend. We kwamen achter te staan, door een doelpunt van links buiten Volkert. Wat echter tevens bleek, was de routine, waarmede, ondanks alles, Ajax de situatie aanpakte. Toen de injectie bij de gast heren wat uitgewerkt leek, werd meerdere malen de weg naar het Nürnberg-doel gevonden, waarbij Piet Keizer eens bijna de gelijkmaker voor zijn rekening had genomen (bal tegen de paal). Rust 10. De tweede helft was van Ajax-zijde in ieder geval veel beter. Onverminderd bleef het accent op de verdediging liggen. De ploeg als geheel had nu meer inzet. Men liet zich niet meer zo maar van de bal afzetten, noch op andere wijze imponeren of overdonderen, kortom de volgelingen van Merkel konden tot de overtuiging komen, dat ze de winst nog niet in hun zak hadden. En die zekerheid werd inderdaad twijfelachtiger toen uit een meesterlijke voorzet van Piet Keizer na fraai voorbereidend werk tussen hem en Henk Groot 2

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1968 | | pagina 2