onze amateurs ATAVU AJAX 3—VOLENDAM 3 Opstelling (4-3-3-formatie): Schalm Boogaard v. d. Stoel Oldenziel v. Beek Tjepkema Grootenboer De Vries Fokke v. Breevoort De Vos Volendam, met enkele regelmatig in het tweede uitkomende spelers, kwam op volle sterkte naar Amsterdam. Daartoe was alle reden. In de drie wedstrijden tot nu toe gespeeld, behaalden onze tegenstanders slechts 2 punten. Thuis werd verloren van AFC met maar liefst 81 en ook JOS verwonderde zich over hun resultaat. Ze wonnen met 10. Voor deze twee neder lagen zij men bestond voor Volendam, toch altijd een van de sterksten in hun afdeling, een excuus. Eenmaal per jaar viert de kermis in het beroemde vissersdorp hoogtij. Vandaar Te gen RKAVIC zouden de Volendammers hun lange roes heb ben uitgeslapen; met 31 werd daar gewonnen. In ieder geval heeft Ajax kunnen constateren, dat deze tegenstander ook na zijn twee nederlagen niet mag worden onderschat. Volendam begon met een licht overwicht, maar kwam niet verder dan een schot van Vlak, juist over het Ajax-doel. Onze aanvalslinie vormde ook nu weer een probleem. Door te weinig inzet, man kracht èn tempo kon de Volendam-verdediging vrijuit spelen. Na enkele gevaarlijke aanvallen van onze gasten, iedere keer weer opkomend met 4 of 5 spelers, probeerde onze middenlinie de bakens wat te verzetten en vooral Tjepkema onderscheidde zich hierbij. Verder dan een paar zachte schoten van De Vos en Grootenboer kwam Ajax niet. Het enige gevaarlijke moment voor Volendam ontstond toen de uittrappende doelman Visser, zwaar gehinderd door De Vos, de bal tegen laatstgenoemde aan speelde, maar met 'n snoeksprong wist hij op de doellijn erger te voorkomen. In de 2e minuut van de tweede helft namen de Volendammers een verdiende voorsprong. Schalm stompte de bal bij een hoge voorzet wel ver weg, maar de linkerspitsspeler van Volendam retourneerde de bal keihard in de touwen (01). Het pleitte voor Ajax dat het daarna al direct in de 5e minuut krachtig terugsloeg. Na een afgeslagen hoekschop kwam de bal terecht bij linksback Van Beek, die van 25 m een harde schuiver in de richting van het doel gaf, waar De Vos gereed stond de bal nog even van richting te veranderen (11). Beide ploegen kregen daarna nog enkele droomkansen, maar de keepers hielden met veel bravour hun doel schoon. AjaxVolendam. Dit zou een karakteristiek doelpunt van Henk Groot zijn ge weest, als die Volendam achterspeler niet de taak van zijn doelman had over genomen. Nu mocht Henk het nog eens over doen; vanaf de elf-meter stip. RCH 3—AJAX 3 De uitwedstrijd tegen RCH baarde trainer Haarms de nodige zorg. Immers onze gastheren hadden uit 4 wedstrijden 8 punten behaald en de Haarlemmers hadden in hun elftal een aantal oud- contract-spelers opgesteld. De in het vorige seizoen opgedane ervaring met RCH leerde, dat er in de voorhoede een paar ge vaarlijke „knapen" waren, met name de linkerspits, waar een jongen van om en nabij de twee meter operereerde, die het vorig jaar een groot aandeel had in onze 20 nederlaag. Jopie de Vries werd de taak toebedeeld dit „heerschap" de ge hele wedstrijd te schaduwen en gezegd moet worden dat hij zijn directe tegenstander 90 minuten volledig uitschakelde. De eerste helft was een copie van de wedstrijd tegen Volendam. Wederom een aanvalslinie die machteloos moest toezien hoe de tegenstanders haar moeiteloos van de bal afzetten. Weer te weinig tempo en te lang wachten met het afspelen van de bal, waardoor RCH de verdediging weer tijdig kon sluiten. Laten we deze eerste helft dan ook maar snel passeren en alleen memore ren, dat onze tegenstander in de 20e minuut een gaaf doelpunt produceerde (10). De mentale opkikker van leider Boerkoel en trainer Haarms in de rust leidde tot een meer dan voortreffe lijke tweede helft. Mensen, wat een verschil. Aanvoerder v. d. Stoel commandeerde zijn troepen, onmiddellijk het accent op de aanval te leggen. De ene ragfijne combinatie na de andere werd opgezet en RCH werd met de rug tegen de muur gedrukt. Een doelpunt kon dan ook niet meer uitblijven. Van Breevoort, hard werkend, was de grondlegger van de gelijkmaker. Op maat bediende hij De Vos, die direct uithaalde (1 1). Vijf minuten later alweer raak. Een voorzet van Fokke, die De Vos hoogopspringend achterwaarts inkopte, daarbij keeper en back, elkaar niet begrijpend, achter latend. Waarachtig een prachtgoal! (12) RCH kwam na deze treffer weer wat opzetten, maar onze achterste linie vormde een hecht bolwerk voor doelman Schalm. In de 21e minuut loste Fokke een goed schot, dat door de paal werd gekeerd, maar de attente De Vos was er snel genoeg bij om Ajax- en zijn nummer 3 te laten aantekenen (13). En Ajax bleef doorgaan! RCH werd steeds nerveuzer en iedere combinatie van onze gastheren 18

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1968 | | pagina 18