honkbal kentelijk voor hetgeen zij voor Ajax hebben gedaan tijdens hun zittingsperiode in de ledenraad. Hij wijdt hierna ook nog woorden van dank aan de heren G. de Jongh en A. de Wit Sr. voor hun werk als lid van de ledenraad met waardering voor het feit dat zij plaats hebben willen maken voor de jongeren. „Nu u de verslagen van de secretaris en de penningmeester alsmede de woorden van de heer Koolhaas hebt gehoord, be grijpt u dat veel gras voor mijn voeten is weggemaaid. Toch wil ik wat deze omgeving betreft vanaf deze plaats de heren J. F. v. d. Meijden en G. J. Camphuijzen nogmaals recht hartelijk dankzeggen voor hetgeen zij hebben gepresteerd. De heer J. Ferron, als pachter hier, wens ik veel succes. Wij beleven een periode van grote bloei; we zijn de berg op ge gaan, hebben de top gehaald en zitten nu al enige jaren óp die top. We zullen daar misschien ook we! weer eens af moeten gaan. Maar wij en ik bedoel daarmee het bestuur, de commis sieleden, de trainers, de medische staf e.a. zullen er alles aan doen om toch zo lang mogelijk op die top of zo dicht mo gelijk daarbij te blijven. Verleden jaar heb ik aan 't eind van de vergadering gezegd, dat wij niet geheel kansloos waren tegen Real Madrid. Nu zou ik willen zeggen dat onze kansen tegen Nürnberg groter zijn. Ik zeg u dank voor deze prettige vergadering, voor uw aandacht en wens u voor straks: wel thuis." Met deze woorden sluit voorzitter Van Praag om ruim elf uur deze jaarlijkse Algemene Ledenvergadering. J. H. W. Tussen de twee Europa Cup-wedstrijden van Ajax in kwam de naam van onze ver eniging nog vele malen in de kranten. Dit betrof dan eens niet de prestaties van onze Nederlandse voetbalkampioen, maar het ging hier om de honkbalafdeling van Ajax. Honkbalafdeling van Ajax wordt op geheven, zo luidde het ene bericht, de Le denraad van Ajax wenst geen stuiver meer bij te dragen aan de Ajax-honkbal- lers, zo wilde een ander bericht. Nog vele andere variaties kan men hierop beden ken, maar in feite kwamen alle publicaties op hetzelfde neer: de naam van Ajax zal uit de honkbalwereld verdwijnen. Het begon eigenlijk allemaal op zondag 22 oktober met een volkomen uit de duim gezogen bericht van de sportradiorubriek „Langs de lijn". Op dat bericht vlogen talrijke honkbal-persmedewerkers af en zonder bij ons informaties te trekken, wer den tal van positief luidende berichten gelanceerd. Was er nu helemaal niets van waar van al deze berichten? Wel, we zouden willen zeggen: „Waar rook is, is vuur." Waar mede we beslist niet verder willen gaan dan te zeggen, dat er inderdaad bepaalde moeilijkheden met de honkbalafdeling wa ren, moeilijkheden echter, die niet van vandaag of gisteren waren, maar door ons zelf reeds veel eerder gesignaleerd. In vorige clubbladen hebben we hier eerder al over verteld. Het grootste probleem werd en wordt he laas nog steeds gevormd door de terrein- nood, waarin onze honkballers verkeren. We zullen dit hier nog eens ter verduide lijking herhalen, want zoals in de praktijk gebleken is, is het voor sommigen beslist heel moeilijk om goed te lezen. Welnu, we hebben niemand ooit eerder een verwijt gemaakt over dit levensgrote probleem, omdat we altijd de mening zijn toegedaan en er nog steeds precies zo over denken dat een vereniging in de eerste plaats zelf verantwoordelijk is voor de velden, die ter beschikking moeten zijn. Daarnaast hebben we gesteld, dat de vereniging Ajax en daar bedoe len we onze gehele vereniging mee, en niet alleen de honkbalafdeling beslist niet in staat is voor speelgelegenheid voor de honkballers te zorgen. Dit in inderdaad schrille tegenstelling tot wat bijvoorbeeld clubs als Feijenoord en Sparta voor hun honkballers doen, kunnen doen, wel te verstaan. Hier vanuit gaande, is het duidelijk dat de Ajax-honkballers op de steun en mede werking van derden zijn aangewezen. Die medewerking was er altijd en is er nog steeds, daar zij we van overtuigd. We hebben dikwijls genoeg geschreven, dat de mede- en samenwerking met vereni gingen als OVVO en HCTIW, die ons de helpende hand boden, van goed tot zeer goed was, terwijl wij ook vrijwel steeds op de hulp van het rayonbestuur Amster dam van de KNHB konden rekenen. Het moet echter een ieder duidelijk zijn, dat wanneer je met het ene negental hier speelt en traint, met een ander negental weer daar en met éné of meer andere teams wéér ergens anders, dat dit dan een noodsituatie schept, die op den duur funest moet zijn. ledereen, die direct iets met de sport in het algemeen te maken heeft en met het verenigingsleven in het bijzonder, zal dit met ons eens zijn. Slechts buitenstaanders zullen dit moeilijk kunnen begrijpen. Waarom we hier op deze kwestie zo in gaan? Omdat men ons deze constatering van nuchtere feiten van bepaalde zijde kwalijk heeft genomen. We komen hier straks nog wel even op terug, maar willen nog eerst even over de „problemen uit de septembermaand" praten. Er waren dus moeilijkheden met onze honkbalafdeling. Mede omdat wij over en kele sportcomplexen verdeeld, moesten trainen en wedstrijden spelen, verwater den de geest en de goede verstandhou ding bij de spelers wel iets. De spelers voelden zich geen lid meer van Ajax, maar als het ware lid van Ajax 1 of lid van Ajax 2. Daar waren weliswaar uitslui tend de omstandigheden de schuld van, maar het was nu eenmaal een funest ver schijnsel, dat we tijdens het seizoen reeds in alle nuchterheid konden constateren. Toen daarenboven én door eigen schuld, maar ook door domme pech blessures bijvoorbeeld de resultaten vooral van ons eerste negental niet volgens de ver wachtingen waren, hebben enkele leden van onze honkbalcommissie wel eens te gen elkaar (en helaas misschien ook wel tegen anderen) gezegd: „Als het zo door moet gaan, houd ik er mee op. Dan neem ik geen herbenoeming meer aan en dan moet het bestuur der AFC Ajax maar zien of er voor voortbestaan van de honkbal afdeling nog reden is." En dat is nu precies alles. Niets, en dan ook helemaal niets anders is er gebeurd, zelfs door vakantie e.d. geen enkel ge sprek over dit onderwerp in de voltallige honkbalcommissie. Ja, we zouden ook nog fuseren met ABC. Ook dat bericht hebben we als vrijwel de finitief in een dagblad gelezen. Wat daar nu van waar was? Ook helemaal niets. Ook ABC had niets vernomen, had ook kennis genomen van de vele geruchten en daarop heeft ABC inderdaad zijn voel horens uitgestoken, maar verder dan een volkomen informatief gesprekje is het nooit gekomen. Houden we in het algemeen niet van ge ruchten, en zeker niet van dit soort ge ruchten, toch heeft deze hele kwestie iets goeds opgeleverd. Ook onze spelers lezen nu eenmaal kranten en ook zij werden ge alarmeerd. Hun reactie? In grote sponta niteit werd een „protest-bijeenkomst" uit geschreven, waarop ook de leden der honkbalcommissie aanwezig waren. Daar 14

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1968 | | pagina 14