Fonnie Pronk SPORTHUIS We moeten ons dus dit seizoen op slechts twee seniorenteams concentreren, hetgeen ook wel zijn voordelen heeft. Beleven beide ploegen een goed seizoen, dan zal er vast en zeker wel van een opleving gesproken kunnen worden. Niet alleen de jeugd missen we dit seizoen, er is nog iets meer. Twee vertrouwde figuren hebben er na vele, vele jaren het bijltje bij neergelegd. Dat is in de eerste plaats drs. H. A. Kok, beter bekend natuurlijk als Herre Kok. Als 37-jarige vond Herre het langzamerhand tijd worden zich als actief speler terug te trek ken, een besluit, dat we hoewel node natuurlijk te aanvaarden hadden. Het is wat vreemd Herre niet meer in honkbalkledij bij de wedstrijden van Ajax te zien, want hij heeft zó lang meegelopen, dat Ajax en Herre Kok één begrip waren geworden. Herre is altijd een clubman van de oude stempel geweest, d.w.z. een Ajacied in hart en nieren, voor wie maar één club bestond. En dat was de club waarvoor hij in zijn jeugd had gekozen. Hij timmerde zelf nooit aan de weg, drong zich door zijn bescheiden aard nooit naar voren, was geen drukke prater, maar had voor zichzelf toch één weg uitgestip peld: het was Ajax en het zou voor hem altijd Ajax blijven. Ook en vooral, toen Herre mede aan de top van het Nederlandse honkbal stond en een vaste keuze voor het Nederlandse negental was, maar het honkballend Ajax in die perioden minder goed ging. De bezoekers aan de deur van zijn ouderlijke woning waren legio, teneinde hem over te halen voor hun vereniging te gaan spelen. Men kende hem echter slecht, want trouw aan zijn Ajax stond altijd bij hem vooraan. Hoewel Herre Kok door zijn ietwat gesloten aard in die jaren ook niet altijd even gemakkelijk was om mee om te gaan, is het toch voor een zeer groot deel aan hem te danken geweest, dat Ajax diverse down-perioden te boven kon komen en zelfs weer de hoofdklasse bereikte. We zouden tientallen voorbeelden van zijn uitmuntende prestaties kunnen geven, zowel voor Ajax als voor het Nederlands negental, doch we zullen ons slechts tot twee beperken. En dan gaan we voor het eerste voorbeeld slechts enkele jaren terug, toen Ajax uiteindelijk kampioen in de eerste klasse werd en naar de hoofdklasse promoveerde. Wel stond Ajax op een gegeven moment bovenaan, maar vooral WVHEDW lag op de loer. In een der laatste wedstrijden van de competitie stond Ajax in de laatste inning tegen deze vereniging schijnbaar hope loos achter. De WVHEDW-werper had niets anders te doen dan Herre opzettelijk vier wijd te geven en dan was de rest een zacht eitje voor hem. Herré kréég dus een hoge wijdbal, wéér volgde zo'n hoge wijd en ten derde male gooide Geestman Jr. de bal opzettelijk hoog naar de thuisplaat. Herre Kok wist, dat op dat moment alles van hém afhing en met pijn in het hart moet hij die hoge ballen hebben laten passeren. Maar bij die derde, ook weer veel te hoge bal, haalde hij plot Herre KOK seling uit en fffttt, daar vloog de bal heel ver en heel hoog over de afrastering in het buitenveld. Homerun en daarmede had Ajax toch nog gewonnen, zodat later de felbegeerde promotie werd verworven. Voor vele spelers is het al heel moeilijk nor maal een homerun te slaan, zodat men zich eens moet realise ren welk een honkbalkunde er aan te pas komt om op zo'n rotbal een homerun te slaan! Herre was trouwens toch altijd heel sterk in het slaan van home runs, zoals we ons ook een dergelijke klap van hem herinneren in 1956 te Rome tegen Italië, toen Nederland voor de eerste maal aan het Europees kampioenschap deelnam. Mede door deze klap werd Italië zó gedesillusioneerd, dat het na de ver pletterende nederlaag tegen Nederland er eigenlijk nooit meer aan te pas is gekomen. Hoewel Herre Kok zelf wél vele feiten heeft bijgehouden, kennen wij die niet, zodat we u hier ook niet zullen vermoeien met aller lei cijfers. Vast staat echter wel, dat hij in zijn reeds vroeg be gonnen honkbalcarrière een enorm aantal honkslagen gegeven moet hebben. In het veld heeft Kok op vele plaatsen gespeeld. Zelf fungeerde hij aanvankelijk het liefste als achtervanger, maar toen Ajax hem als werper nodig had, stond hij natuurlijk direct klaar hiervoor. Herre was ondanks zijn sterke arm beslist geen geboren pitcher, maar hij had één ding, dat vele geboren werpers weer missen en dat is: hersens. Hij wierp maar zeer weinig „domme" ballen en daarom heeft hij zich ook als werper een geduchte reputatie opgebouwd. Herre Kok zou Herre Kok niet zijn, als hij bij zijn besluit om er mee op te houden, ons ook niet gezegd zou hebben, dat als we hem nog eens als invaller nodig zouden hebben, we altijd een beroep op hem kunnen doen. Een fijn gebaar, dat we bijzonder gewaardeerd hebben, maar waarvan we toch hopen geen ge bruik te hoeven maken. Natuurlijk niet, omdat we hem er niet bij zouden willen hebben integendeel maar omdat we hopen, dat we het dit seizoen ook zonder hem zullen klaren. Herre Kok zal de eerste zijn, die zich hierover zal verheugen. Een tweede figuur, die besloten heeft het bijltje er bij neer te leggen, is Evert van Tuyl. Als leider, als lid van de honkbal- Wij verzorgen uw gehele sportuitrusting Ajax-leden op vertoon diploma 10°/o korting op voetbalkleding voor uw voetbalartikelen Adidas - Puma - Quick Bad- en Zomerkleding Heinzelmann en Tweka 1968 Campingartikelen Middenweg 147 (t.o. Emmakerk), tel. 946257 21

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1968 | | pagina 21