kroniek Hadden we het verzoek gekregen met het uitkomen van dit clubblad te wachten, opdat we AjaxFeijenoord nog konden „meenemen", waardoor we met onze goede nieuwjaarswensen toch al aan de late kant kwamen te zitten, nu deze wedstrijd een week moest worden uitgesteld, wordt onze „veel heil en zege" natuurlijk wel wat té veel „ouwe kost". Maar het is er niet minder goed om bedoeld, natuurlijk. Voor u allen waarmede wij het niet alleen tot de Ajax kring willen beperken, doch ons tevens naar buiten richten, naar onze tegenstanders zowel binnen de krijtlijnen als daarbuiten. Wat de eersten betreft hopen we dit jaar weer op sportieve ontmoetingen met werkelijk goed voetbal, wat de laatsten aan gaat, moge de komende 365 dagen ons wellicht toch wat dichter bij elkaar brengen. Gelet op het motto van vandaag-de-dag: Lief zijn voor elkaarje kunt nooit weten. In ieder geval: all the best to your all. Ook vooral de HH scheidsrechters al het goede in het nieuwe jaar; dat mag ten aanzien van de „refs" bij een gelegenheid als deze zeker niet worden vergeten. Het is tegenwoordig, helaas, maar al te vaak voor de fluitist een riskante onderneming, waar bij hij blij mag zijn het strijdperk na 2 x 45 minuten ongeschon den te kunnen verlaten. Nu willen wij aan de andere kant niet beweren, dat de hande lingen van de „leidsman" altijd juist zijn; niet zo zeer wat be treft het toepassen van de spelregels, dan wel (vooral!) tactvol optreden. Zoals we nog maar kort geleden op „hoog niveau" hebben moeten ervaren, kan een gebrek aan dit laatste vaak grote gevolgen hebben A propos, ook aan de heer Tschen- scher onze beste wensen voor een gelukkiger 1968. Een korte blik terug op het afgelopen jaar leidt tot de conclusie, dat we onze rol op de voetbalvelden, zowel nationaal als inter nationaal, wel weer gespeeld hebben. Was het voor de twaalfde maal behalen van de nationale titel een prestatie, die door nog geen andere club ooit werd ge ëvenaard, dat daarnaast ook de KNVB-beker weer eens in onze prijzenkast mocht prijken, was een „doublé", die eveneens maar zelden wordt gepresteerd. Voor zover wij ons kunnen herinneren, gelukte in het verleden zulks alleen ook nog aan Feijenoord. Na de Liverpool-glorie in het kader van de Europa Cup voor landskampioenen, het drama te Praag tegen Dukla. Ook daar gaf de zoéven genoemde heer Tschenscher blijk, dat de eerder door hem gedane uitlating „een hekel aan Hollanders te heb ben" inderdaad juist blijkt te zijn: hij deed ons in ieder geval met zijn meest vreemdsoortige beslissingen in de Tsjechische hoofdstad met recht: de-das-om! Een hernieuwd optreden in de huidige competitie voor lands kampioenen, zulks op grond van de andermaal behaalde hoogste titel, bestond uit een eerste ronde tegen niemand minder dan Real Madrid. Was de 11 in het Olympisch Stadion reeds een bewijs van ons internationaal kunnen, in de Spaanse hoofdstad werd een heroïsche strijd geleverd, waarbij we meerdere malen zo dicht bij de overwinning waren, doch Ajax tenslotte toch het hoofd moest buigen (21). Vriend en vijand waren het er echter over eens, dat door het schitterende spel van onze jongens men een strijd had aan schouwd, die zeker het karakter van een demi-finale droeg. Allerwege had de Pers woorden van grote lof voor zulk een grandioos spel, dat via de beeldbuis door miljoenen werd „be keken". AJAX—TELSTAR. SJAAK op weg naar Minder prettige aangelegenheden waren eerst de „zaak" Cruyff en daarna het „geval" Keizer, in welk laatste verband na Dukla de heer Tschenscher wederom „naam" kreeg. Maar in deze laatste kwestie was het niet alleen de scheidsrechter die kri tiek verdiende, ook de KNVB en met name haar Strafcommissie kreeg het allerwege flink te verduren met betrekking tot de uit spraak. Maar kom, het is nog maar zo kort geleden, dat daar vele kolommen aan zijn gewijd, dat we er hier verder het zwijgen toe willen doen. Zij het dan voor Keizer en vooral voor Ajax wat zuur, gezien de opgelegde (ongemotiveerde) straf, een en ander heeft, mede door de uitvoerige publiciteit, in ieder geval tot gevolg gehad, dat eens duidelijk de vinger kon worden gelegd op een, in dit geval ten aanzien van haar rechtspraak bestaande slechte plek bij de KNVB, waarvan de verwijdering in het belang van het Betaalde Voetbal dringend nodig is. Om nog even op de KNVB-beker terug te komen; we wonnen dat sieraad wel, doch het „Cuppen" moest aan NAC worden overgelaten, aangezien een strijd op twee fronten èn om de Beker voor landskampioenen èn om die voor bekerwinnaars niet is toegestaan. Dat zou ook beslist té zwaar worden. In de jaren 1940-'45 ondervond een zekere A. H. (neen, niet die uit Zaandam) dat ook reeds Doch de Bredanaars zijn inmiddels ook al uit de Cupstrijd ge wipt. Kon thuis tegen het Engelse Cardiff City nog een gelijk spel worden bereikt ,in de uitwedstrijd werden ze volledig „uit geteld", zodat Nederland het 't volgend seizoen pas weer mag proberen. Wit dat dan zullen zijn, is uiteraard voor de beker nog niet te voorspellen; de eerste ronde is nog aan de gang. Wat de landstitel betreft, lijkt het wéér een aangelegenheid tussen de aloude rivalen Ajax en Feijenoord te worden. Met 3 punten voorsprong staan de Rotterdammers aan de kop, doch met AjaxFeijenoord in het Olympisch Stadion nog in het vat Voor de huidige competitie ten aanzien van de reserve-elftallen werd immers in een desbetreffende bondsvergadering besloten de „tweede" elftallen alsmede KNVB-juniores op te heffen en deze samen te smelten tot een B-combinatie. Bij wijze van proef dan. 2

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1968 | | pagina 2