reis naar israël Café „Popu lair" dit geval Ajax? Per slot van rekening ben je geboren en getogen in Nederland. Hongaren blijven van goulash houden, de Engel sen van hun whisky-soda en de Hollander van, ja van Ajax. Of moet je voor Israël zijn, dat toch je nieuwe vaderland is. Zo komen er bijvoorbeeld naar zulke wedstrijden bosjes mensen, die feitelijk niets met voetballen hebben uit te staan, maar die het leuk vinden oud-landgenoten, waarover iedereen zo vol is, aan het werk te zien. Welnu, ik zou hulde willen brengen aan Ajax. Ik geloof de eerste maal een ,,vakantieploeg" aanschouwd te hebben, die niet eventjes de centjes kwam opstrijken, doch 2 x 45 minuten hongerig voetbal speelde; een ploeg die tot het laatste fluit signaal trachtte met constructief voetbal en aantrekkelijk spel haar doelpuntenhonger te bevredigen. Hier dus het eerste ver schil met de andere, ook in Israël veel uitgenodigde, buiten landse sparring-partners. Bovendien bleek dit Ajax een sympathieke ploeg te zijn, spelen de zonder de gebruikelijke arrogantie, die dergelijke ploegen over het algemeen tegen zwakke tegenstanders aan de dag leggen. Een speelse ploeg, waarin iedereen wil bewijzen een vakman te zijn teneinde zijn baas aan het eind van het jaar opslag te kunnen vragen. Dit alles uitte zich in het derde verschil: de houding van het publiek. Het Israëlische publiek is vaak een heetgebakerde en chauvinistische, zich luidruchtig roerende menigte, die de ob jectiviteit meestal uit het oog verliest en die de goede hoe danigheden van de tegenpartij nauwelijks of niet waardeert. Echter niet in genoemde wedstrijd. Men had oog voor de voet- balkunde die men te zien kreeg. Men was enthousiast over het sympathieke optreden van Ajax, dat keer op keer een open doekje van het publiek kreeg. Werkelijk een zeldzaam voor komend feit. De scheidsrechter werd op zijn vingers getikt (uitgefloten) bij een beslissing in het nadeel van Ajax en werd uitgejouwd toen hij Israël een penalty cadeau gaf. Ajax kreeg na het laatste fluitsignaal een langdurige, staande ovatie, werkelijk een unicum voor buitenlandse voetbalploegen op Israëlische voetbalvelden. De uitslag 61 was onbelangrijk. Ajax, bedankt. U was een uitstekend ambassadeur voor uw land bij een zomerse temperatuur van ongeveer 25 graden celsius. ALBERT DE VRIES Azor, Israël Specialiteit Verse en Gebakken Mosselen Reguliersbreestraat 51, tel. 231996 's Maandagsmorgens om 10.00 uur kwam het Ajax-gezelschap op Schiphol bijeen, teneinde plaats te nemen in een DC 8, met bestemming Tel Aviv. Het was rustig aan boord, niet te veel passagiers, hetgeen betekende, dat er veel ruimte was om ge zellig te kaarten. Een korte tussenlanding op het vliegveld te Rome gaf ons een uur gelegenheid daar wat rond te dolen, al vorens aan de laatste etappe kon worden begonnen. Na de lan ding in Tel Aviv kon met recht worden gesproken van een ge slaagde vlucht. Op het vliegveld waren enige moeilijkheden: mede-passagier Berger (Duits paspoort), joods voetbalmanager van Inge Danielson, kon het beloofde land niet binnen, omdat hij geen geldig visum had. Na veel heen en weer gepraat mocht hij tenslotte toch binnenkomen. De ontvangst door onze gastheren was buitengewoon charmant; namens de Israëlische voetbalbond is werkelijk alles gedaan om het ons in de betrekkelijk korte tijd zo goed mogelijk naar de zin te maken. En wij kunnen thans gerust zeggen, dat hun dit prima is gelukt. Ons hotel „Ramat Aviv" was gelegen in een rustige omgeving aan de buitenkant van de stad. Er omheen was een grote tuin, met daarin overal verspreid leuke bungalows, zeer gezellig in gericht. 's Avonds, na een goed diner, werd er nog wat gepraat en wat zou het anders zijn gekaart, alvorens de witte lakens werden opgezocht. Dinsdag brachten wij per auto een bezoek aan de heilige stad Jeruzalem, na een rit van ca. 70 km over een zeer goede weg. In deze zeer oude en religieuze omgeving waren veel beziens waardigheden, te veel om voor de beperkte tijd die wij hadden goed te bekijken. De binnenstad is bijzonder interessant, door zijn talloze kleine winkeltjes, waar het prettig kijken en kopen is. Men is ook bereid je schoenen te poetsen, maar dat was niet goedkoop. Ook werd een bezoek gebracht aan de klaagmuur, op aanwijzing van penningmeester Timman echter niet te lang, omdat wij niets te klagen hadden. In tegenstelling tot de al oude omgeving, waren wij ook nog in de in aanbouw zijnde moderne buitenwijken, waar we er ons over konden verbazen welk een enorme woningbouw in betrekkelijk korte tijd is uit gevoerd. 's Woensdags hadden wij gelegenheid enige inkopen te doen, d.w.z. in de ochtenduren, omdat 's middags het belangrijkste van de reis zou volgen en wel de wedstrijd tegen het nationale elftal van Israël. Ajax trad aan in de volgende opstelling; 1e helft: Bals Suurbier Pronk Hulshoff v. Duivenboden Groot Muller Swart Danielson Cruyff Keizer In de 2e helft werd Danielson vervangen door Nuninga. Vasovic kon wegens een ernstige griep de reis niet meemaken. Bij een temperatuur van 21 graden werd het beginsignaal gegeven, waarbij Ajax direct een hoog tempo aangaf. Danielson paste zich hier goed bij aan. Uit een goede combinatie over links volgde een hard schot van Danielson, waarbij de bal door een der spelers van de tegenpartij met de hand uit het doel werd geslagen. Uit de toegestane strafschop scoorde Henk Groot. Meer technische vaardigheid en vooral een betere conditie leid den tenslotte naar een 61 overwinning, waarbij leiding en 20

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1968 | | pagina 20