van de voorzitter Wij willen niet verhelen, dat een machteloze woede ons vervult over hetgeen de Strafcommissie van de KNVB met haar uit spraak onze vereniging heeft aangedaan. Ook willen wij niet verbergen, dat wij ons ernstig zorgen maken over de rechtsbedeling in onze bond, waarbij kennelijk andere maatstaven dan die van het Recht (het voetbalrecht in onze bond) worden en in dit geval zijn aangelegd. De Strafcommissie heeft met haar uitspraak meer onze vereni ging dan de speler Piet Keizer getroffen. Dit wordt bevestigd met het feit, dat Piet Keizer eventueel wèl in interlandwedstrij den zou mogen worden opgesteld. Het is verre van mij Keizer vrij te pleiten van de overtreding, welke hij in de wedstrijd tegen Joegoslavië heeft begaan. En een uitsluiting van het recht om voor ons nationale elftal te mogen spelen, hoe hoog die straf ook zou zijn geweest, hadden wij zeker geaccepteerd. Voor de straf echter, die thans is uitgesproken, kan ik geen enkele achting opbrengen. Het zal u uit onze geschiedenis, die zo nauw verbonden is met het Nederlandse voetbal, bekend zijn, dat wij aan onze naam grote waarde hechten. Ook daarom is in onze spelerscontracten een clausule opgenomen, die bepaalt, dat elke speler, die een officiële waarschuwing van de scheidsrechter krijgt of uit het veld wordt gezonden, automatisch boven de straf van de bond een grote boete door onze vereniging wordt opgelegd. Uit deze bepaling, die waarlijk niet in alle contracten (bij an dere verenigingen) te vinden zal zijn, moge blijken, hoe ernstig wij wangedrag op de velden veroordelen. Dat daarom juist ónze vereniging zo zwaar getroffen wordt door de thans genomen beslissing van de Strafcommissie, ver vult ons met een diepe teleurstelling. Ongetwijfeld is u onze mening bekend, dat onder omstandig heden het Nederlands elftal betreffende, slechts straffen ten aanzien van interlandwedstrijden gewettigd zijn. Men weet bij de KNVB en dat zal ook u niet ontgaan zijn dat wij Ajax, ons bestuur, onze trainers, onze doktoren, onze psychologen, onze spelers, steeds de grootst mogelijke mede werking hebben verleend voor deelname aan het instituut van het nationale elftal. Ook wanneer, zoals de laatste jaren her haaldelijk is gebeurd, een OVERMATIG beroep op ons werd gedaan. Zeer vaak met gevaar voor onze eigen clubbelangen. In elk geval heeft het gebeurde met Keizer, na de kwestie- Cruyff, duidelijk bewezen, dat de reglementen van de KNVB in dez etijd niet meer handelbaar zijn, niet deugen en bovenal niet te handhaven zijn. In het artikel 60, welk artikel de Strafcommissie aanhaalt als grond, waarop men Keizer kon schorsen, staat, dat dit gedaan kan worden voor .bindende wedstrijden". Hieronder worden verstaan wedstrijden voor de: 1. competitie 2. Nederlandse voetbalbekers 3. kampioenschappen van Nederland 4. Europa Cup 5. Intertotocompetitie 6. Europese beker voor nationale bekerwinnaars, alsmede 7. vriendschappelijke wedstrijden tegen buitenlandse clubs, waarvoor reeds toestemming is gevraagd op het moment, dat de speler de overtreding, waarvoor hij is geschorst, heeft begaan. Het zal u opgevallen zijn, dat hier in dit artikel NIET gesproken wordt over interlandwedstrijden. Naar de mening van uw gehele bestuur en vele anderen met kennis van zaken, heeft men in terlandwedstrijden er moedwillig uitgelaten, juist omdat deze niet vallen onder de strafreglementen van de KNVB. Mr. C. Pet, die deel uitmaakte van de Strafcommissie, heeft na de uitspraak tegenover ons het bestuur alsook de pers uitdrukkelijk verklaard, dat hier een omissie in het reglement zit; o.i. is hier van een omissie geen sprake. Interlandwedstrijden zijn er door de samenstellers van de reglementen MET OPZET uitgelaten. Het recente geval-Keizer, alsmede de vele processen, welke de laatste jaren via de burgelijke rechter tegen de KNVB worden gevoerd, doen overduidelijk blijken, dat de huidige structuur van de KNVB moet worden veranderd. Men kan naar mijn mening stellen, dat zaken, die het profvoetbal aangaan, het bondsbestuur over het hoofd zijn gegroeid. Het is dringend noodzakelijk, dat zo spoedig mogelijk wordt overgegaan tot een algehele splitsing van het amateurvoetbal en het betaalde voet bal. Dit is in federatief verband zeker te verwezenlijken. De amateurs hebben een te grote invloed op de gang van zaken bij het betaalde voetbal. Dat is nog eens overduidelijk geble ken in de laatste bondsvergadering, waar ik als Ajax-afgevaar- digde wilde komen tot een reglementswijziging, JUIST op dat belangrijke punt, waarover thans de beroering in het gehele land zo groot is. Dat dan op een vergadering als deze het regle ment betaald voetbal verdedigd wordt door de voorzitter van de amateursectie, de heer J. Egberts, i.p.v. de heer J. Coler, is op z'n zachtst uitgedrukt een zeer ,,rare" geschiedenis. Ik had op deze vergadering sterk de indruk, dat men van de zijde van het bondsbestuur de heren Coler en Zon op dit punt niet aan het woord wilde laten, daar men er niet aan twijfelde, dat deze heren van de betaalde sectie het met de mening van Ajax eens waren. De amateurs kunnen met geen mogelijkheid weten en mis sen daar ook alle gevoel voor wat er in het betaalde voetbal leeft. Dit is misschien ook wel verklaarbaar: men wordt er niet dag in, dag uit mee geconfronteerd. Dat het Sectiebestuur Betaald Voetbal van de KNVB besluit (dit bestuur handelt overigens onder de directieven van het bondsbestuur) na een voorafgaande vergadering van dit bonds bestuur de Ajax-spelers niet op te stellen in de wedstrijd tegen Rusland, wijst andermaal op een noodzakelijke herordening i.e. de eerder gememoreerde splitsing, aangezien m.i. genoemd be sluit alléén door de Sectie Betaald Voetbal behandeld had be horen te worden, zonder aanwijzing van bovenaf. Dat het begint te dagen bewijst een artikel in de Sportkroniek van 20 november jl. van de hand van mr. P. van Bochove, voor zitter van de Commissie van Beroep. Hij schrift onder de titel ,,Tijd voor bezinning" o.m. het volgende: Breed overleg is thans echter gewenst over de vraag of de bestraffing van overtredingen wellicht niet meer gedifferen tieerd zou moeten kunnen geschieden naar gelang het gaat om overtredingen gepleegd door amateurs of door betaalde spelers. En over de vraag of overtredingen gepleegd in wed strijden van vertegenwoordigende elftallen (betaald voetbal, zondagamateur- en zaterdagamateurvoetbal) anders gecor rigeerd behoren te worden dan overtredingen in competitie verband. Het lijkt mij een moeilijke maar interessante taak van de 5

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1967 | | pagina 5