toenmalige (uitstekende) Ajax-atletiekploeg hebben we vroeger, vóór de „spikes" de overhand kregen, ook nog tussen de palen zien staan als een zeer bekwaam doelverdediger. Ergens valt de appel dus niet ver van de boom Onze voorhoede slaagde er deze middag niet in tot scoren te komen. Dat lukte Sparta wel, zij het slechts éénmaal door Heijermans, doch net genoeg voor het volle pond. Tot onze spijt brak tijdens een duel met Sjaak de Sparta- speler Hans Bentzon zijn kuitbeen. Gaarne hopen wij dat de pechvogel inmiddels al weer een aardig eind op weg naar her stel is. In de Meerse klei, met recht want de aanhoudende regens hadden het veld bijzonder zwaar gemaakt stond 5 november het Nijmeegse NEC aangetreden. Eerlijk gezegd werden de gasten een beetje gevreesd; zij hebben altijd een ploeg, die tegen de sterksten verrassend uit de hoek kan komen. Deze zondag kregen ze daar echter niet veel kans voor, want, moge lijk om de nederlaag in de Maasstad eens behoorlijk uit te wissen, was de Ajax-aanval zeer goed op schot. Keizer liet het eerste doelpunt voor zich noteren, waarna een oprukkende Pronk no. 2 achter de doelman plaatste. De derde goal kwam van De Haan invaller voor Henk Groot en Cruyff maakte er 40 van. Na een tegenpunt was het Bennie Muller die de score op 51 bracht, daarna trapte Koning in eigen doel, no. 7 was weer voor Cruyff, 81 werd het door Klaas Nuninga waarna en tenslotte een zeer fraaie kop bal van Sjaak Swart de eindstand op 91 bracht. Wel een score, waarmede het doelsaldo een flinke sprong maakte. Het Amsterdamse publiek had inmiddels nog een wedstrijd tegoed, nl. de destijds uitgestelde ontmoeting tegen FC Twente. Daarvoor was nu de woensdagavond van 8 november jl. gekozen, derhalve als plaats van handeling: het Olympisch Sta dion. De mannen uit de textiel-omgeving gaven blijk er niets voor te voelen ,,ge-NEC-t" te worden en boden behoorlijke tegenstand. Met 21 (inclusief een ons toegestane strafschop) trokken we niettemin aan het langste eind. Wederom wachtte ons een „warme ontvangst" en wel te Gro ningen tegen GVAV. Feijenoord wist er thuis al over mee te praten (00) en in Groningen is het meestal juist voor „leaders" zo, dat de leuze „wie hier binnen gaat, late alle hoop (op een overwinning) varen werkelijkheid wordt. Nu, het is dan ook een zware opgave geweest. De gastheren gaven over het algemeen een technisch redelijk spel ten beste, waarbij enkelen echter wel, zoals dat heet „flink op de bal zaten". De reporter vertelde 's avonds in de TV-uitzending daarover: „dat Johan Cruyff door de tegenpartij het spelen werd beletNou, dat is dan dat. Johan kwam om te voet ballen, maar mocht dat niet van zijn tegenstanders Na een 00 rust, slaagde de thuisclub er in de leiding te nemen, die duurde tot kort voor het einde. Toen rukte Barry Hulshof tot in de buurt van doelman Van Leeuwen, waar Keizer klaar stond om de stand weer in evenwicht te brengen (1 1). NACAjax te Breda, nadat 's woensdags daarvóór de mannen uit het zuidelijke „Haagje" de eerste wedstrijd om de Europa Cup voor bekerwinnaars hadden gespeeld tegen Cardiff City (11). Weer met Tonny Pronk en Henk Groot in de gelederen, doch zonder de geschorste Keizer (waarvoor Buys inviel) stelden we ons op met eerlijk gezegd de gedachte, dat de thuisclub het nog wel wat in de benen zou hebben. Wel, het Ajax-elftal was zeker de emoties rond het geval-Keizer nog niet te boven, in ieder geval demonstreerden beide ploegen geen ,,top"-voetbal. Een blanke stand bij de thee. Doch in de tweede helft maakte Henk Groot ons enige doelpunt en waar Bals' hei ligdom maagdelijk bleef, was ook deze buit binnen. Met de niet geheel voldoening gevende gedachte dat NAC-uit altijd een las tige opgave is. Om overigens NACAjax nog even te zien in verband met het geval Keizer, alsmede het Nederlands elftal vlak voor het betreden van het veld besloot men in de Bredase kringen, het gebruikelijke NAC-shirt te vervangen door een Oranjehemd! Wat wij daarvan denken Voer voor psychologen! Tenslotte kunnen we net nog even AjaxFortuna '54 mee nemen. De mannen uit Geleen prettige tegenstanders haalden uit Amsterdam echter geen fortuin. Tot de rust (10) ging het nog, dank zij hun prachtig spelende doelman Wings. Het doelpunt was van Theo Buys (invaller voor Keizer), die ook de tweede en vierde goal voor zijn rekening nam, daar mede o.a. schitterend werk van Cruyff afrondend. Zelf scoorde Johan 50. Swart, die eerder de knikker achter keeper Wings had gedeponeerd waardoor het 30 werd, maakte er ook 60 van en tenslotte liep de score eerst nog naar 70, door een benutte strafschop van Henk Groot, alvorens Coenen de eer kon redden. Werd reeds in vroegere tijden de gebruikelijke strijd „aan-de-kop" der competitie tussen Ajax en Feijenoord in „rensport" afgebeeld, ook dit jaar geldt weer de spanning tus sen de Amsterdamse en Rotterdamse „paarden", waarbij mo menteel „Maasstad" (berijder Couwenberg) iets voor ligt op „Mokum" (berijder Van Praag). Wat ons Ajax betreft zouden we willen vaststellen dat, zonder te kunnen spreken van een „uit-vorm-zijn", het praedicaat „briljant" toch nog niet aan wezig is. De stand van zaken op dit ogenblik is, dat de Rotterdammers één punt voor staan, doch een wedstrijd minder hebben ge speeld. Een volkomen open situatie dus nog, die met grote be langstelling gevolgd wordt, met AjaxFeijenoord in het zicht! En dan naderen we weer zo langzamerhand de finish van 1967; nog een paar weken en dan geeft het Oude Jaar het „stokje" over aan 1968 (het voor de sporters(sters) van alle gezindten zo belangrijke Olympische Jaar te Mexico) aan het einde waar van 1969 weer overneemt, in de eindeloze estafette-loop van de tijd We zullen, mede gezien een verzoek van Tante Pos, in de laatste weken van december het verzenden van drukwerken als ons clubblad achterwege laten en u derhalve dit jaar niet meer onder de ogen komen. Dit betekent dat, inderdaad wel wat vroeg, nu reeds de bekende wensen moeten volgen. Mogen we volstaan met de hoop uit te spreken dat u allen pret tige dagen zult hebben, alsmede een gezellige jaarswisseling. Nadat we dan tenslotte nog gewezen hebben op standen en verslagen der overige Ajax-elftallen (over het nog niet zo best draaiende Ajax B volgende keer meer), alsmede de gang van zaken bij de jeugd en uw aandacht in het bijzonder vra gen voor de Kienavond op 22 december a.s. in de benedenzaal van het Ajax-stadion (zie speciale vermelding elders) dan is de maat hiermede vol en groeten wij u tot het volgend jaar. T. M. 4

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1967 | | pagina 4