NACAJAX - (O1): Spelmoment kon niet anders volgen dan: het speelveld verlaten, waarmede automatisch de strafcommissie van de KNVB werd ingescha keld. Let wel, wij zijn er, nu de zaak zo ligt, niet tégen dat Keizer een bestraffing ondergaat; Piet voelt dat, volgens zijn eigen ver klaringen, ook zeer goed. Het gaat hier echter om de strafmaat (en de bevoegdheid van de commissie deze te bepalen, hoewel het reglement in dit geval niet voorziet) alsmede het ongerijm de, de club op zo'n onrechtvaardige wijze willekeurig te du peren. Wat het oordeel hieromtrent elders betreft: de PERS vindt in het algemeen dat Keizer een straf verdient, zij het dan dat men van mening verschilt over de strafmaat. De manier waarop Ajax hier slachtoffer wordt, veroordeelt men in deze zelfde kringen als zeer laakbaar, zoals men het ook over eens is dat de reglementen hier te kort schieten. De Telegraaf:met het vonnis is èn de Amsterdammer èn zijn club groot onrecht aangedaan." Het Algemeen Dagblad: het ontbreken van waterdichte reglementen die betrekking hebben op dit soort zaken." Het Vrije Volk: de reglementen zijn gewoon niet opgewas sen tegen de stand van zaken in de voetbalwereld van vandaag. Bonden, clubs en spelers hebben er recht op, dat op dit punt orde van zaken gesteld wordt." De Tijd:de strafcommissie niet tot straffen bevoegd acht, op grond van het feit, dat het strafreglement geen internationale wedstrijden erkent." De Nieuwe Rotterdamsche Courant: een beslissing waar ook maar niemand van de gewone sterveling iets van begrijpt." In deze rij van dagbladen vormt slechts De Volkskrant een uit zondering; deze is van oordeel: dat het vonnis in overeen stemming is met de reglementen Red.) en dat het onjuist zou zijn geweest, Keizer uitsluitend voor interlands te straffen." Nu, wij zouden de heer Ben de Graaf willen adviseren, zich als nog in de huidige reglementen van de KNVB, c.q. betreffende artikelen te verdiepen en dan in het bijzonder art. 60. Het komt ons nl. voor, dat hij dat nog niet gedaan heeft De andere verenigingen en wij houden het daarbij speciaal op de clubs in de eredivisie (hoewel wij ook van andere zijde talloze brieven e.d. hebben ontvangen waaruit blijkt dat men praktisch unaniem het besluit dat Ajax treft scherp veroordeelt) zijn thans ook de oren gaan spitsen. Gedachtig waarschijnlijk aan: vandaag jij, morgen wij zegt Feijenoord's manager Guus Brox o.a. dat er voor de clubs nu toch wel grote risico's vastzitten aan het afstaan van spelers aan het Nederlands elftal. In deze omgeving wordt de mening van de heer Brox o.a. ge deeld door Faas Wilkes, die bogende op een lange internatio nale ervaring verder nog zegt, dat een schorsing voor het Ne derlands elftal, al of niet gepaard gaande met een geldboete, juist zou zijn geweest, maar de clug mag nimmer de dupe worden." Sparta's trainer Wiel Coerver, wiens oordeel van ongeveer ge lijke strekking is, ziet het echter nog anders en verklaart: dit vonnis kan beslissend zijn voor het verdere verloop van de competitie. Ajax zal Keizer immers in twee zware uit wedstrijden, nl. ADO en Go Ahead, moeten missen. Men moet in aanmerking nemen, dat een kampioenschap deelneming aan de Europa Cup betekent. Dat kan Ajax straks een miljoen gaan kosten en dat is een véél te zware prijs voor de overtreding die Keizer in een reflex heeft begaan." Dat verschilt dan wel weer geheel ten opzichte van de gedachte, die Sparta's voorzitter drs. Cor van Rijn er op na houdt en die luidt: dat Keizer niet voor zijn club mag spelen, is zuur voor Ajax, maar dat is een consequentie in tweede aanleg. Met dit risico moet men bij het afstaan van spelers net zo goed rekening houden als met het gevaar van blessures." We zouden de president van de Kasteelbewoners willen vragen: „Mijnheer Van Rijn, waar staat dat? Op welke reglements bepalingen is deze mening gebaseerd? Of handelen we maar net zo als het uitkomt, derhalve naar elke willekeur? Zoudt u er overigens een vóórstander voor zijn, dat een reglementering van het onderhavige geval zou luiden volgens uw bovenvermelde uitlatingen? We zijn benieuwd Uit de tot nu toe gevoerde redactie van het Ajax-Nieuws heeft men steeds kunnen concluderen, dat wij onze kolommen verre willen houden van openlijke kritiek en andere uitlatingen van dien aard, jegens officials, scheidsrechters, bestuursleden e.a. Déze „strafzaak" zat ons echter zó hoog, dat we echt ons hart even moesten luchten. Wij hopen dat u daarvoor begrip zult kunnen hebben. Met dank voor uw aandacht gaan we thans overschakelen op enkele andere aangelegenheden. Daar is dan in de eerste plaats de competitie. Wij waren de vorige keer gebleven bij de wedstrijd MVVAjax (04). De ontmoeting die daarna volgde (met als tussenfase: Real Madrid Ajax) was die tegen PSV in Eindhoven. De Philips-mensen, die tot op heden nog niet veel hebben gepresteerd (ze zitten angstvallig in de gevaarlijke zone) speelden dit seizoen slechts één wedstrijd van formaat: tegen Ajax. Mogelijk had men er op gerekend, dat een gedeprimeerde Amsterdamse ploeg (na Madrid) zou aantreden en die gedachte gaf hen schijnbaar reuzenkracht. De supporters van het thuisfront moesten ver in het verleden teruggaan om zich PSV in zo'n vorm te herinneren. Het werd een felle wedstrijd, waarbij de onzen wel het uiterste moesten geven, doch toch de volle winst (12) boekten. De jongste combinatie in de eredivisie, nl. Xerxes-DHC, kwam zich als zodanig voor het eerst bij ons voorstellen. Wat betreft het verblijf binnen de krijtlijnen werd het een trieste zaak voor de gasten; het laatste fluitsignaal van de scheidsrechter hield nl. voor hen een 50 nederlaag in. Wat dat gevoel, met lege handen thuis te komen, betekent, konden wij zelf een week later verklaren. Na de zware uit wedstrijd tegen Sparta in Rotterdam moesten wij de beide punten in het Kasteel achterlaten. Ajax trof daar nl. een kei hard spelende ploeg, die een straffe man-dekking toepaste en in haar verdediging een doelman had, die zijn topvorm bereikte, nl. Jan van Beveren. A propos, diens vader Wil van Beveren, bekend als de prachtige sprinter (en fijne sportman) o.a. op de Olympische Spelen 1936 te Berlijn en rond 1941 coach van 3

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1967 | | pagina 3