kroniek Broodje Kootip spui 28 Eerlijk gezegd waren we van plan geweest het Ajax-Nieuws minstens een week eerder in uw bus te doen glijden. In verband echter met „de zaak Keizer", welke niet alleen de directe om geving doch de gemoederen in de gehele Nederlandse sport wereld beroert, meenden wij goed te doen de persen bij „Gra- fica" nog even te laten wachten, ook al omdat woensdag 22 no vember a.s. (we schrijven zondag de achttiende) de Commissie van Beroep haar uitspraak gaat doen en die willen we in deze „krant" nog vermelden. Zelfs al zou deze commissie tot geheel andere en voor ons gunstiger conclusies komen, dan nog blijft onuitwisbaar de herinnering aan een onbegrijpelijke, maar vooral ook onrecht vaardige behandeling door de Strafcommissie van de KNVB jegens Ajax. Toen wij 's avonds via het TV-net van Nederland II het bericht hoorden voorlezen, was onze eerste reactie: dat heeft men ver keerd begrepen en/of gelezen, dat moet zijn: 5 wedstrijden niet voor het Nederlands elftal. Straks over Nederland I volgt zeker rectificatie! Maar helaas het bleek maar al te waar. In het midden latend, óf Piet wel zo streng gestraft moet wor den, óf er „überhaupt", gelet op de bestaande reglementen (zie ook hierover het artikel van de voorzitter) wel gestraft kan worden etc. etc., waarom moet de club dan nog zwaarder getroffen worden (en de medespelers) dan de betrokkene zelf, die is het niet belachelijk wél mag uitkomen in wedstrij den van het Nederlands elftal. Opmerkelijk was vanaf het begin dat de strafcommissie voor dit geval uit zeven personen bestond, terwijl de kwestie Cruyff destijds werd behandeld door een commissie van drie leden. Mr. Pet, woordvoerder namens de „rechtbank" motiveerde dat met de mededeling „dat het zo'n belangrijke zaak was en dat het daarom werd nodig geoordeeld bedoelde commissie van drie op zeven personen te brengen. Waarom deze Keizer-affaire bij voorbaat al zoveel belangrijker was dan het vorig geval, is ons niet recht duidelijk. Zat men in moeilijkheden, omdat bij behandeling van de zaak- Cruyff reeds gebleken was, hoe men verzuimd had de reglemen ten te wijzigen, c.q. aan te passen ten opzichte van de huidige stand van zaken in de voetbalwereld en met name van het prof voetbal? En men had er nadien nog steeds niets aan gedaan Ondanks dat onze voorzitter Van Praag daarop al eerder had aangedrongen. Waaróm dat dan niet gebeurd was 't Ja \/~h Leidseplein 20 VClll Tel. 232036 Tel. 237451 Rembrandtsplein 12 Tel. 236513 als de heren nu eenmaal zo lekker zitten en het straks met slechts amateur-aangelegenheden minder „attractief" wordt. Nü kunnen ze wel geheel buiten de materie van het betaalde voetbal staande nog een vinger in de pap, die prof-voetbal heet, hebben en daar op grond van hun „functie" voor die profs èn hun clubs belangrijke zaken fijn de-nek-om-draaien, daarmede veelvuldig ernstige toestanden scheppende. Zo lang mogelijk uitstellen dus die wijzigingen De bewuste scheidsrechter, de heer Tschenscher was het die Piet het veld uit stuurde, nadat deze door de Zuid-Slavièr Holcer aan de benen was omklemd en dit bleef volhouden, ook toen de „ref" voor deze overtreding had gefloten. Piet moest zich trachten los te rukken, trapte daarbij tegen het been van Holcer, overigens zonder hem te verwonden. Keizer werd ge straft, Holcer kreeg zelfs geen waarschuwing. Overigens en vooral in een vriendschappelijke wedstrijd als deze is er o.i. nog wel enig verschil bij de beoordeling: na trappen. Zeker, „het boekje" maakt geen onderscheid, doch zoals we in de afgelopen dagen van vooraanstaande scheids rechters hebben kunnen vernemen, hanteert een goede arbiter niet altijd strikt de regels, doch zijn taktische overwegingen en handelen-naar-de-omstandigheden voor een goed verloop in het veld dikwijls van meer belang. Waar in het onderhavige geval de wedstrijd nog maar zo kort aan de gang was en er (nog) geen reden was een onaangename gang van zaken te verwach ten, had de heer T. zijn hoofd niet moeten verliezen en hier naar onze mening moeten volstaan met een waarschuwing aan beide spelers. Daarmede ook niet de 50.000 toeschouwers du perend, die hun dure geld hadden betaald en na het gebeurde, mede door de thans ongelijke verhouding in het veld, een zoute loze vertoning kregen te aanschouwen. We zouden zo zeggen (met een kleine variatie): Zo is het toch ook nogeens een keer Overigens schijnt het in het buitenland niet gebruikelijk te zijn om bij interlandwedstrijden direct maar klaar te staan om een speler uit het veld te sturen. In Engeland, zegt de Football Association, is dat nog nooit ge beurd. En nu weet u ook wel, dat er daar in Albion niet alleen bikkelhard, maar ook „anders" gespeeld kan worden en daar om zouden we echt niet durven beweren dat er nooit is na getrapt, dat de Mref" toch wel gezien heeft. Daar geldt echter de bepaling dat een schorsing van de bond altijd een niet-medespelen in de competitie betekent en daarom zal men uit-hoofde-van-den-broode wel uitkijken vóór men een speler naar de kleedkamer verwijst. Daarom vindt de bestraffing daar in het algemeen plaats met een geldboete. In Frankrijk en Scandinavië ligt het weer even anders, makke lijker zouden we zeggen, doch nimmer wordt de club daar ge dupeerd. Dat is wel het geval in West-Duitsland; het enige ver schil is hier, dat een schorsing pas mogelijk is bij kennelijk wangedrag. Hadden we in het geval-Keizer te maken met wangedrag? Dat vinden wij ten ten aanzien van natrappen wél, indien er sprake is van een min-of-meer met voorbedachte rade, m.a.w. als de speler ten opzichte van zijn tegenstander tekort schiet, wordt geïrriteerd, en zo het voornemen krijgt „hem straks een rot- schop te geven". Dat is toch wel wat anders als dat hier het wangedrag in feite bij de Zuid-Slaviër begint, welke door blijft gaan met vasthou den, zodat je in een soort afweer tegen zijn been schopt. Nu de spelregels ten opzichte van Piet wél werden toegepast, 2

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1967 | | pagina 2